Nadšení nám nevydrží. Zato uprchlíci rozhodně rychle nezmizí, říká expert na migraci
Ukrajinci k nám mají blízko a díky nim je „pevnost Česko“ pryč. Co se bude dít dál, naznačují zahraniční zkušenosti.
Do Česka už přišlo na 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny
Česko se otevřelo uprchlíkům. Na skutečnost, které by ještě před dvěma měsíci věřil málokdo, jsme si už zvykli. Stát na ni ale začíná organizačně narážet. Počty přicházejících Ukrajinců sice klesají, jejich celkové množství ale samozřejmě roste. Od zahájení ruské vojenské invaze přišlo do tuzemska už zhruba 300 tisíc uprchlíků. „Pro českou společnost to znamená zásadní změny i příležitosti,“ říká Robert Stojanov, odborník na migraci z Provozně ekonomické fakulty brněnské Mendelovy univerzity.
„Již dnes víme, že se jedná o zcela nejrychlejší migrační vlnu v dějinách našeho kontinentu, pravděpodobně i na světě,“ popisuje. Stojanov se migrací dlouhodobě zabývá a má za sebou stáže na prestižních světových univerzitách. Výsledky svých výzkumných aktivit publikoval v desítkách odborných časopisů a knih, především v zahraničí. Dostupné jsou na jeho internetových stránkách.
Teď pracuje ve výzkumném týmu Spatial Hub pro Provozně ekonomickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně, kde v posledních týdnech řeší především problematiku uprchlíků z Ukrajiny. Podle něj je zřetelné, že i v Česku jsou změny vidět. Společnost dnes podle něj potřebám uprchlíků rozumí a chápe, co znamená válka, protože ji může sledovat v přímém přenosu. „Konflikt na Ukrajině je pro Čechy mnohem lépe čitelný než například válka v Sýrii,“ vysvětluje Stojanov v rozhovoru pro CzechCrunch.
Jak velký šok je pro Česko vlastně tato uprchlická vlna?
Velký. Dlouho jsme byli uzavření. Naposledy jsme přijali několik tisíc bosenských muslimů a od té doby se nic takového nestalo, to je čtvrt století. Sedm let nás politici masírují hrozbou islamizace a zničení základů naší společnosti. A najednou přijde přes čtvrt milionu lidí. Samozřejmě, že je to šok.
Byla česká společnost dosud skutečně tak uzavřená v porovnání s jinými, že měla problém s migrací? A dokáže tento pohled s novou situací bez problémů změnit?
Ano, bylo to tak historicky, navíc zafungovala zmíněná masáž politiky, kteří si na protimigrační rétorice vystavěli své kampaně. Je tu hradba, kterou minulé vlády vystavěly – jsme pevnost Česko. Konečně nyní padla a je to výhodná strategie pro všechny.
V čem?
V několika rovinách. Ukrajinské ženy a děti nám můžou pomoct se otevřít a stát se normální západní multikulturní společností. Když děti začnou chodit do škol, tak ty naše mají šanci poznat, že to jsou normální lidé. A dospělí ve svých zaměstnáních či v obchodech uvidí, že migranti nejsou převážně samí zločinci, kteří je přišli okrást a znásilnit. Že s sebou přivedli děti, které si chtějí normálně hrát. Akorát asi budou chudší a ukáže se, jak i naše děti jsou solidární. Dospělí tu solidaritu ukázali. Teď je to na našich dětech.
Mluvíme o otevřenosti, ale můžeme na tom skutečně doslova vydělat, v ekonomickém slova smyslu?
Ekonomický smysl je druhou rovinou, velmi dobře fungující. Nemá přeci smysl se uzavírat, když máme prakticky minusovou nezaměstnanost a firmy hledají stále víc lidí. Jediná cesta, jak v současné době pracovní místa naplnit, je právě imigrace. A tihle lidé potřebují pomoc. I ve smyslu práce, hned teď. A velmi masivně.
Ale co tedy reálně očekávat od lidí, kteří přicházejí? Můžou se opravdu zapojit do společnosti?
Podobně se ptali lidé, jaké výhody může očekávat Německo, když přijalo v letech 2015 až 2016 velký počet imigrantů ze Sýrie a z dalších zemí. Poslední zprávy z médií ze začátku roku, které jsem měl možnost číst, hovoří o tom, že více než 50 procent z nich má stálé zaměstnání. To je slušný výsledek. Podstatná část z příchozích totiž byly děti. Navíc je třeba vzít v potaz, že Němci měli jejich přijetí náročnější. Syřané přicházejí s jinou kulturou, jiným jazykem, neznalostí němčiny a s úplně jinými předpoklady.