Najde o půlku víc nádorů. Umělá inteligence jako pomoc lékařům v mamografii se má v Česku rozšiřovat

Pilotní projekt umělé inteligence, která pomáhá lékařům hledat nádory prsu, podle dosavadních čísel ukázal svůj přínos. EUC ho hodlá rozšiřovat.

Iva BrejlováIva Brejlová

mamograf

Foto: EUC

Program pro AI v mamografii označí podezřelá místa

0Zobrazit komentáře

Specialisté v mamografii potřebují hodně dobré oči a klid. Když hledají na monitoru náznaky útvarů, které můžou odkazovat na rakovinu, dívají se do změti bílých čar a ploch, které pro netrénované oko splývají jedna v druhou. I odborníci ale důležité útvary snadno přehlédnou. I proto se snímky takzvaně čtou dvakrát, dvěma nezávislými lékaři. A v pražském screeningovém centru Waltrovka spadajícím pod skupinu EUC rovnou třikrát. Těma třetíma „očima“ je umělá inteligence a projekt ukázal první výsledky.

Od června do konce září 2023 prošlo vyšetřením s AI zhruba 1 870 pacientek a nebyly to všechny z centra, k využití umělé inteligence se totiž musejí přihlásit. A ty, které nejsou pojištěnky OZP, si ho také musejí zaplatit. Přesto o něj projevily obrovský zájem: ze zmíněného čísla bylo přes 1 100 žen, které za vyšetření vydaly peníze a některé si na něj do Prahy dojely i z moravských regionů.

Ve čtyřech případech zachytil systém u klientek OZP nádor, který by zůstal s vysokou pravděpodobností i dvěma hodnotícím lékařům skrytý. Umělá inteligence tak podle odborníků zvýšila citlivost vyhodnocení a detekční míru pro karcinom o polovinu. U 25 případů naopak AI přispěla k tomu, že se i zkušení lékaři rozhodli neprovádět doplňkové sonografické vyšetření.

„Hodnoty uváděné ve velkých studiích v rámci pilotního projektu výrazně překračujeme, uvádí se zvýšení detekční míry maximálně o dvacet procent. V našich podmínkách jde ale zatím o velmi nízké počty vyšetření bez možnosti validního statistického zpracování,“ upozorňuje Jan Daneš, lékař, odborný ředitel v mamodiagnostickém centru ve Waltrovce a v Berouně a předseda komise pro mamografický screening v Česku.

michal bednář

Přečtěte si takéEUC kupuje největšího poskytovatele domácí zdravotní péčeSkupina EUC vstupuje do domácí zdravotní péče. Kupuje jejího největšího poskytovatele

„Tomuto společnému projektu jsme věřili od prvních okamžiků,“ popisuje generální ředitel OZP Radovan Kouřil. „Dosavadní diagnostické i ekonomické výsledky nás utvrzují v rozhodnutí pokračovat i v příštím roce,“ doplňuje. Pozitivní ohlas přináší využití AI také u radiologů. Prakticky všichni nyní tvrdí, že jim dává větší klid a jistotu a cítí se komfortněji, i když živého lékaře zatím umělá inteligence plně nenahradí. A na to, jestli bude nadále umělá inteligence dostupná, se ptají i vyšetřované ženy.

Lidské lékaře přitom nemá nahradit. „Jde o podporu jejich rozhodovacích schopností,“ přibližuje Jitka Vojtová, zdravotní ředitelka OZP. I podle ní však technologie ukazuje, že má její použití velký smysl, a to nejen v mamografii. „Chceme se zcela určitě zabývat tím, jestli ji lze využívat v kožním lékařství,“ uvádí jeden z příkladů.

„V Česku je kontrola takových technologií ve zdravotnictví extrémně přísná a obor je v tomto ohledu velmi konzervativní,“ dodává Daneš. „Je ale jasné, že budoucnost v umělé inteligenci jednoznačně je,“ říká.

Waltrovka nebyla prvním pokusem v Česku zapojit umělou inteligenci do lékařského oboru, ani konkrétně v mamografii. Ale dokud nezačala pracovat tam, vždy AI znamenala spíš zkoušku, trénování systému a pozorování, jak vyhodnotí snímky, které ukazují i jen malý a pro lidi třeba nejasný náznak onemocnění.

Radiolog i software s umělou inteligencí pracují každý sám, přestože stroj je hotový rychleji – téměř ihned po zhotovení snímků – ale zprvu se lidskému pracovníkovi počítačové výsledky neukazují, aby neovlivnily jeho názory. Software se učí na každém dalším případu a tím se diagnostika zkvalitňuje.

Lékař tak může mít během pár minut k dispozici mamografický snímek, kde jsou označena podezřelá místa a vyjádření jejich takzvaného skóre pro jednotlivé změny i celkově pro závěrečný výsledek. Vysoké skóre znamená velké podezření na nádor. Podle toho může jednat. Většina zdravotních pojišťoven zatím nicméně třetí čtení nehradí, s tím začala OZP. Náklady na pilotní projekt pro pojišťovnu zatím představují 109 tisíc korun.

Rubriku Zdraví podporujíeuc-logo