Nákup digitálních mincí místo sázení stromů. Česká aplikace, kterou vyvíjí Cleevio, umožňuje snižovat emise

Peter BrejčákPeter Brejčák

dsc_3709-min

Foto: Mischa Babel, Martin Svoboda

David Bezděka, ředitel agentury Cleevio

Mobilní aplikace, která svým uživatelům umožňuje spočítat a následně také vymazat svou uhlíkovou stopu. Na takovém principu funguje projekt CO2IN podnikatele Jana Palaščáka, jenž vyvíjí agentura Cleevio, a který zároveň existuje jako digitální měna krytá evropskými emisními povolenkami. Právě jejich nákupem může člověk zabránit tomu, aby si povolenky koupil někdo jiný, tedy hlavně společnosti, které je potřebují k tomu, aby mohly vypouštět emise a znečišťovat ovzduší.

„Čím více lidí bude mít CO2IN, tím méně povolenek zbude v oběhu pro znečišťovatele. Takže budou nuceni přejít na obnovitelné zdroje nebo snížit spotřebu energií, protože už se jim nevyplatí do povolenek investovat. Pro představu: jeden CO2IN odpovídá deseti kilogramům vyprodukovaného oxidu uhličitého,“ popisuje pro CzechCrunch zakladatel a šéf projektu Jan Palaščák.

„Pokud se chcete zapojit do boje proti klimatické změně a nemáte čas měsíc sázet stromy, můžete využít právě CO2IN,” doplňuje Palaščák, který před deseti lety založil společnost obchodující s elektřinou a plynem Amper Market. Tu v roce 2018 koupila nedávno padlá Bohemia Energy, Palaščákova skupina Amper Holding s ní už ale po prodeji neměla žádné spojení. V Amper Holdingu se Palaščák věnoval dalším projektům a v průběhu let například přišel v Česku jako první s konceptem virtuální komerční elektrárny.

Kromě toho se ale zabývá i takzvaným offsetováním, tedy snižováním či vymazáváním uhlíkové stopy. A připadalo mu, že všechny projekty tohoto druhu jsou stejné, že jen někdo natiskne certifikáty a sází zmíněné stromy nebo investuje do obnovitelných zdrojů. Se svým týmem chtěl přijít s něčím novým, až vzniklo platidlo kryté ekonomickou hodnotou.

dsc_3686-min

Foto: Mischa Babel, Martin Svoboda

Aplikace CO2IN

Aplikace tak umožňuje nakupovat a prodávat „mince“ CO2IN (v angličtině spojení slov mince – coin a CO2 – oxid uhličitý) a uživatelé si je mohou posílat také mezi sebou, například kamarádům za oběd. Kromě toho si mohou spočítat svoji uhlíkovou stopu a vidět, kolik mincí si musí nakoupit, aby ji smazali. Do budoucna je plánovaná také možnost platit touto digitální měnou v e-shopech, pro firmy a municipality je připravená možnost registrace „na IČO“.

Aplikace plánuje po novém roce zahájit expanzi do Evropy, v Česku nyní do konce prosince směřuje k dosažení hranice deseti tisíc uživatelů. Kolik z nich je reálně aktivních nebo jaký je objem prodaných mincí CO2IN však nekomentuje.

Loni se na platformách iOS i Android objevila počáteční verze aplikace, která se zaměřovala hlavně na edukaci, od letošního září je už dostupná ostrá verze s možností nakupovat samotné „mince“. Za jejím vývojem stojí rychle rostoucí české vývojářské studio Cleevio, celková finanční investice do ní vyšla už na půl milionu eur, tedy bezmála třináct milionů korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„V Cleeviu často pracujeme na nových nápadech, které nikdo předtím nedělal, což je i případ aplikace CO2IN. Klient nám popsal svůj nápad a bylo na nás jeho vizi zhmotnit. Naši vývojáři se tak stali odborníky na online trading system, digitální měny, emisní povolenky, zkrátka témata, která nejsou úplně běžná. Každý náš projekt je velice specifický a vyžaduje neustálé vzdělávání,“ komentuje projekt David Bezděka, ředitel Cleevia.

Jeho slova potvrzuje také produktový šéf CO2IN z Cleevia, Jan Peřka. „Na začátku bývá dobré si udělat pár základních cvičení, aby se postavila kvalitní vývojová roadmapa. Produktový manažer si musí ujasnit s klientem byznys ideu a priority a zároveň s vývojovým týmem stanovit nejlepší možná řešení pro implementaci a časovou náročnost,“ popisuje vývoj produktu, který dosud na trhu neexistoval.

Pro Cleevio nejde o jediný atypický projekt, který řešilo. Například pro americký startup GoodTrust naprogramovalo aplikaci, díky níž je možné na jedno kliknutí nechat smazat všechny internetové účty osoby, která zemřela, a řešit její celkový posmrtný digitální odkaz. Mezi další patří například aplikace Ionity pro majitele elektromobilů, která urychluje a zjednodušuje proces nabíjení, registraci i platby, nebo férový a uživatelsky přívětivý online autobazar Driverama.

Partnerem článku a celého CzechCrunche je agentura Cleevio. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

Počítače za předplatné. Pořízení elektroniky na operativní leasing pomáhá firmám řídit náklady, říká ředitel C SYSTEM CZ

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

computer

Foto: Arnold Francisca

C Leasing nabízí počítače a další elektroniku formou předplatného

Pořídit si automobil na operativní leasing je již běžnou praxí. Někteří řidiči a zejména firmy si zvykli, že se jim měsíční splátka, v rámci níž zpravidla neřeší jiné náklady a navíc si mohou po pár letech vzít opět nový vůz, vyplatí více než nákup auta. Stále více se prosazuje operativní leasing také ve světě elektroniky, a to opět především ve firmách, které pořizují telefony, počítače a další výbavu zaměstnancům. Podle tuzemské IT společnosti C SYSTEM CZ jsme však stále na začátku.

V C SYSTEM CZ poskytují už od roku 1996 zákazníkům po celé České republice dodávky komplexních i dílčích řešení informačních a komunikačních systémů. Svým klientům dokážou nabídnout nejen vývojářské kapacity a dodávky systémů, ale také širokou škálu hardwaru a softwaru. Spuštěním služby C Leasing se pustili do operativního leasingu IT vybavení.

„Vždy se snažíme přizpůsobit nejmodernějším technologiím a trendům a tam operativní leasing a hardware poskytovaný formou služby přesně patří. Zákazník se chce soustředit na svůj byznys a nechce se zdržovat se správou, nákupem a údržbou nástrojů, které ho od byznysu zdržují. Dnes nemusí firma IT vlastnit, ke spokojenosti jí stačí, že může IT využívat, navíc za jasný měsíční poplatek,“ říká pro CzechCrunch Radek Meduňa, provozní ředitel C SYSTEM CZ.

Místo jednorázové platby nižší předplatné

Zatímco v zemích západní Evropy se podle Meduni nakupuje už více než 50 procent veškeré elektroniky formou služeb, a to včetně soukromého sektoru, Česká republika prý v tomto směru zatím zaostává. I tady však trend využívání operativního leasingu na nákup počítačů a dalšího vybavení zejména ve firmách roste. Princip je jednoduchý. Místo jednorázového vyššího nákladu při pořízení třeba desítek počítačů platí firma za každý stroj měsíční poplatek, což může přinést několik benefitů.

„Výhod pro firmu je hodně. Zásadním přínosem je to, že firmě operativní leasing umožní předvídatelně naplánovat měsíční náklady. Firma nemusí využívat investice, a přitom může díky službě C Leasing používat notebooky a jiná IT zařízení, či dokonce celou IT infrastrukturu. Předem přesně ví, kolik ji to měsíčně bude stát v nákladech. A to vše získá s nulovou akontací na počátku,“ vypočítává Meduňa. Připomíná, že splátka je zároveň daňově odečitatelná a operativní leasing se neprojevuje v rozvaze.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podobně jako u automobilů, také u elektroniky lze operativní leasing nastavit tak, že firma může po stanoveném období nahradit stávající zařízení novou generací. Platit přitom může dál stejný měsíční poplatek, ale zaměstnanci mají k dispozici nejnovější produkty. C Leasing navíc zařízení „na operák“ kryje pojištěním, které zahrnuje riziko krádeže i náhodné poškození hardwaru. Nabídka se týká také tiskáren, serverů, datových úložišť, kamerových systémů, platebních terminálů či audio a video zařízení.

Podle Radka Meduni z C SYSTEM CZ přitom operativní leasing nemusí využívat jen velké firmy, které kupují tisíce zařízení. „Operativní leasing je vhodný pro firmy ze všech oblastí a v podstatě i pro firmy všech velikostí, které nějaký IT hardware pravidelně pořizují a obměňují, Mezi naše klienty patří společnosti z většiny odvětví – od výrobních firem a komunikačních služeb přes zdravotnictví a školství až po veřejnou a státní správu,“ říká. C Leasing k samotným produktům poskytuje také servis a údržbu a vyřeší i zpětný odběr a likvidaci starých zařízení. Firmy také nemusí řešit ani administrativu s vyřazováním majetku.

Partnerem článku je společnost C SYSTEM CZ. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.