Námořníkova pomsta. Ukrajinec zkusil na Mallorce potopit jachtu svému šéfovi, ruskému zbrojaři. Pak odjel bránit Kyjev

Luboš KrečLuboš Kreč

jachtaStory

Foto: Yachtharbour.com

Jachta Lady Anastasia

0Zobrazit komentáře

Taras Ostapčuk pracoval posledních deset jako strojní technik na luxusní jachtě Lady Anastacia. Plavidlo v ceně více než sedmi milionů eur, tedy bezmála 200 milionů korun, je ukotveno na Mallorce. A právě v nedalekém hotelu přes víkend Ostapčuk sledoval na zpravodajské televizi TVA události z jeho rodné Ukrajiny. Když viděl záběry, na nichž ruské rakety dopadly na kyjevské sídliště, rozhodl se jednat.

V sobotu dopoledne přišel k jachtě, o kterou se staral s několika dalšími techniky a námořníky ukrajinského původu, jimž řekl, aby opustili palubu. Pak otevřel dva velké ventily, aby loď začala nabírat vodu a následně se potopila na dno přístavu. Celou dobu byl ovšem mimořádně ohleduplný – například zavřel přívody pohonných hmot, aby jeho úniky neznečistily moře. Kolegy varoval, že všechno vezme na sebe.

Důvod takové sabotáže? Majitel plavidla. Tím je totiž ruský manažer Alexander Michejev, šéf ruského zbrojního koncernu Rosoboronexport, který obstarává zbraně mimo jiné pro ruskou armádu a vznikl rozhodnutím Vladimira Putina v roce 2000. Michejev stojí v jeho čele od roku 2017, předtím vedl výrobu ruských vrtulníků ve státní korporaci JSC. Na Mallorce mu patří několik nemovitostí a také dvě jachty.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Michejevem řízená společnost se na válce na Ukrajině podílí tím, že vojákům dodává munici a zbraně. Mimo jiné rakety, které Ostapčuk viděl na televizních záběrech, jak dopadají na kyjevské sídliště. „Bydlím ve velmi podobné budově,“ řekl španělskému webu Última Hora čtyřiapadesátiletý rodák z Kyjeva.

Jeho plán na potopení 48 metrů dlouhé jachty, která před čtyřmi roky prošla komplexní renovací, nakonec vyšel jen částečně – sice se mu ji podařilo poškodit, ale ne zcela potopit, protože se mu postavili jeho ukrajinští kolegové. Začali na něj řvát, že se zbláznil a přivolali pobřežní stráž, která Ostapčuka zatkla. Když ho policie v poutech odváděla k soudu, prohlásil: „Majitel této lodi je zločinec, který se živí prodejem zbraní, které teď zabíjejí Ukrajince.“

Soud sice souhlasil s jeho obviněním, nicméně ho pustil po pár hodinách na svobodu. Ostapčuk měl při výpovědi prohlásit, že svého činu nijak nelituje a že by jej klidně zopakoval. Když ho úřady propustily, dlouho nečekal a španělské ostrovy opustil – ale ne kvůli útěku před spravedlností, nýbrž aby pomohl bránit Ukrajinu před ruskou agresí.

bezos-musk-zuckerberg

Přečtěte si takéUkrajinské mlčení Elona, Jeffa a Marka. Kam se hrabou na české dravceUkrajinské mlčení Elona, Jeffa, Marka a dalších. Kam se hrabou na české, mnohem chudší miliardáře

„Teď poletím do Varšavy a pak nejspíš autobusem na Ukrajinu. Najdu prvního armádního velitele a přihlásím se do služby. Říkal jsem si: proč potřebuji práci, když nemám svou zemi? Měl jsem dobrou práci jako hlavní mechanik na lodi a dobrý plat, ale budu bojovat za svou zemi. Nejsem hrdina, jsem starý muž, ale mám mnoho zkušeností v mechanice. Nikdy jsem nezvedl zbraň, ale pokud to bude nutné, zvednu ji,“ řekl Ostapčuk serveru Última Hora.

Zbrojařova reakce na pokus jeho zaměstnance potopit mu jednu ze dvou luxusních lodí, které parkuje na Mallorce, není známá. Sám Ostapčuk, který je ženatý a má dospělého syna, má ovšem jasno: „Prohrál jsem první bitvu, která měla potopit loď ruského náčelníka, ale tu další vyhraji.“

Komik, který prezidenta nejprve hrál v seriálu. Teď jím je doopravdy a provádí Ukrajinu její nejhorší krizí

Filip HouskaFilip Houska

zelensky_1Story

Reprofoto: VZ/YouTube

Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny

0Zobrazit komentáře

Jak vypadá hrdina dnešního světa? Jako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Z bývalého komika a herce se v posledních dnech stal symbol naděje celého ukrajinského národa, který statečně odolává ruským okupantům. Zelenskyj navíc se svými vojáky sdílí stejné řady – namísto bezpečí v zahraničí se oblékl do mundúru a zůstal s těmi, jež za Ukrajinu bojují. Dostal se do situace, kterou si ještě před sedmi lety dokázal jen stěží představit. Před filmovými kamerami totiž takové napětí nikdy není.

Jakmile režim Vladimira Putina vtrhl 24. února na Ukrajinu a začal ji tvrdým způsobem okupovat, byl to právě Volodymyr Zelenskyj, kdo byl nejvíce vidět. Stal se z něj státník, kterého ukrajinský lid v ten moment přesně potřeboval. Byl rázný, nesmlouvavý a dával jasně najevo, že se Ukrajina nevzdá – že před Ruskem nepoklekne. „Nesložíme zbraně. Budeme bránit naši zemi. Naše zbraně jsou naše síla. Toto je naše půda. Naše země. Naše děti. Všechny je ochráníme,“ řekl v emotivním vyjádření.

Zda by ovšem kdokoliv tento tvrdý postoj do něj řekl ještě před několika lety, je velkou otázkou. Zelenskyj totiž nebyl vychován jako vůdce země, začínal jako televizní bavič s ambicí stát se hercem, což se mu vyplnilo. Jeho dost možná nejznámějším počinem je role v populárním seriálu Služebník lidu z roku 2015, ve kterém shodou okolností ztvárnil postavu ukrajinského prezidenta. A role mu tak sedla, že se později sám rozhodl kandidovat. Úspěšně.

Nejprve ale tancoval s hvězdami

Volodymyr Zelenskyj se narodil v roce 1978 ve městě Kryvyj Rih na jižní Ukrajině v tehdejším Sovětském svazu. Jeho otec byl profesorem kybernetiky, matka inženýrka a on sám vystudoval právo, nikdy ale v této oblasti nepůsobil. Viděl se spíše na televizních obrazovkách. Jeho kariéra odstartovala účastí v humoristické soutěži KVN, ve které různé týmy soupeřily ve vtipných otázkách nebo legračních improvizacích.

Zelenského to natolik bavilo, že se přihlásil i do několika dalších ročníků. Už v nich ale nepůsobil sám, nýbrž se svou skupinou Kvartal 95, s níž v letech 1998 až 2003 pokračoval v nejvyšších kolech KVN. Protože se skupina stala oblíbenou v zemích postsovětského prostoru, bylo jednodušší se s ní prosadit i jinak. Proto v roce 2003 začala například produkovat televizní pořady pro ukrajinské televize 1+1 a Inter.

Po televizních vystoupeních, mezi která patřila i účast v tamější verzi taneční show StarDance – když hvězdy tančí, se zaměřil na herectví. Zahrál si v ruských filmech jako Láska ve velkém městě, Služební román – Náš čas, Rževskij proti Napoleonovi či 8 prvních schůzek. Okolo roku 2013 se ale začal více zajímat o politiku a podpořil hnutí Euromajdan (sérii masových projevů občanské neposlušnosti na Ukrajině, v jejichž důsledku začala země směřovat pryč z ruské sféry vlivu), později poslal peníze i ukrajinské armádě potýkající se se separatisty na Donbasu.

Pak přišel rok 2015, který byl pro Zelenského dost možná nejzásadnější v jeho kariéře. V oblíbeném komediálním seriálu Služebník lidu si totiž zahrál fiktivního ukrajinského prezidenta Vasilije Holoborodka. Původně učitele historie, který vyhrál volby poté, co se rozšířilo video, ve kterém kritizoval zkorumpovanou ukrajinskou vládu. Podle tohoto seriálu pak Zelenskyj pojmenoval politickou stranu, za kterou kandidoval i do skutečných prezidentských voleb.

Zelenskyj se stal prezidentem 21. dubna roku 2019 a potvrdil dominanci, kterou mu přisuzovaly předvolební průzkumy. Svůj hlas mu do urny hodilo 74 procent voličů, dosavadního prezidenta Petra Porošenka volilo 26 procent voličů. Jeho program byl poměrně prostý, místy trochu populistický. Sliboval daňové úlevy a samozřejmě boj proti korupci. Řešil se ale i jeho vztah s Vladimirem Putinem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

První neshody přišly záhy, a to v souvislosti s urychlováním vydávání ruských pasů pro obyvatele východní Ukrajiny. Zatímco Putin chtěl tento proces zpřístupnit pro maximum Ukrajinců, Zelenskyj na to šel z opačného konce. Řekl, že ukrajinské občanství zajistí všem národům, které trpí autoritářskými a zkorumpovanými režimy. Především pak Rusům. Vztahy mezi oběma prezidenty nikdy nebyly ideální a eskalovaly k horšímu.

Zelenského jméno zaznělo i v souvislosti s hojně probíraným projektem Pandora Papers, který loni na podzim zveřejnil dokumenty o obcházení daní, daňových únicích a praní špinavých peněz, kterých se dopouštějí miliardáři a vysoce postavení politici. Jeho jméno figurovalo u spoluzaložení sítě offshorových firem na Britských Panenských ostrovech, v Belize a na Kypru. Více k tomuto tématu píše například OCCRP.

V těchto chvílích je ovšem Volodomyr Zelenskyj v jiné pozici. Podle svých slov je ruským nepřítelem číslo jedna, i tak ale stále zůstává v ostřelovaném Kyjevě. Před pár dny odmítl nabídku Spojených států, že ho odtamtud dostanou do bezpečí, s tím, že „nepotřebuje odvoz, ale munici“. Právě díky tomuto jasnému a silnému – a pro mnoho lidí nečekanému – postoji si získal respekt nejen Ukrajinců, ale i západních státníků. Sledujte dění na Ukrajině přímo na CzechCrunchi.