Ukrajinské mlčení Elona, Jeffa, Marka a dalších. Kam se hrabou na české, mnohem chudší miliardáře

Luboš KrečLuboš Kreč

bezos-musk-zuckerbergKomentář

Foto: CzechCrunch

Jeff Bezos, Elon Musk a Mark Zuckerberg

0Zobrazit komentáře

Zatímco česká technologická elita neváhala, a jakmile Rusko zaútočilo na Ukrajinu, začala organizovat pomoc a posílat na ni desítky milionů korun, jejich souputníci ze Silicon Valley jako by se dění zalekli. Aby se vzchopili a zavedli se svými společnostmi tvrdá opatření vůči Rusku, je vyzval ukrajinský vicepremiér. Ať také pomůže, vybídl i Elona Muska. A ten ho vyslyšel.

Zajímá vás dění kolem Elona Muska? Baví vás technologické firmy? Tak si objednejte náš newsletter Elon & The Musks, rozesíláme ho každé pondělí. A víte proč? Protože v pondělí se Musk narodil. K odběru se můžete přihlásit zde.

***

Elon & The Musks #9

Na facebookové stránce Marka Zuckerberga se v pátek 25. února objevilo přání všeho nejlepšího pro jeho manželku Priscillu Chan, 23. února zveřejnil video o umělé inteligenci. O Ukrajině ani slovo. Ostatně i jeho společnost Meta, pod níž spadá jak Facebook, tak Instagram, zatím žádné převratné omezení vůči Rusku nezvolila, akorát omezila možnost prokremelských médií vydělávat na Facebooku a šířit reklamu.

Ale v té podivné technologické tichosti není Zuckerberg sám. Jako by utichla velká část Silicon Valley. A popravdě ani Elon Musk se zatím zrovna nevytáhl. Jasně, oznámil, že nad Ukrajinou aktivuje příjem internetu v rámci satelitní sítě Starlink a že do země posílá neupřesněné množství přijímačů a parabol. Udělal to ovšem až v reakci na twitterovou výzvu ukrajinského vicepremiéra Mychajla Fedorova.

Ten ostatně k akci vybídl i Zuckerberga, respektive Metu. Konkrétně k tomu, aby v Rusku zastavila Facebook i Instagram. Zuckerberg se nijak nevyjádřil, ozval se místo něj Nick Clegg, vrchní lobbista firmy a její evropská tvář, který byl v minulosti britským vicepremiérem. Žádost Ukrajinců odmítl se zdůvodněním, že v Rusku jsou Facebook a Instagram užívané k organizaci protestů proti válce. A že by jejich uzavření bylo tedy kontraproduktivní.

Fedorov rozeslal během víkendů těch žádostí a proseb k titánům technologického světa ještě víc – adresáty jeho dopisů a vzkazů jsou také šéf Applu Tim Cook, vedení Googlu, které dílčí restrikce v duchu těch na Facebooku také zavedlo, nebo Netflixu. Všechny tyto firmy, které mají enormní moc a denně na ně spoléhají desítky milionů Rusů, zatím s odhodlanější reakcí vyčkávají.

Především Fedorovova prosba směrem k Applu je zajímavá, prosí totiž, aby Tim Cook a jeho tým vypnuli v Rusku App Store a aby do země přestali cokoli dodávat. „Jestliže souhlasíte s tím, že máte za prezidenta vraha, tak se budete muset spokojit s jedinou stránkou, a to s Russia 24!“ Podtrhl vzkaz Cookovi apelem na ruské uživatele.

elon

Ilustrace: Richard Cortez/CzechCrunch

Newsletter Elon & The Musks

Mlčení přichází ovšem i od takových morálních autorit, jako je Bill Gates. Ten na svých účtech na Facebooku i Twitteru psal ještě v den, kdy už Rusko začalo drtit Ukrajinu, o covidu a reakci na něj. Jeff Bezos? Jack Dorsey? Také nic. I když v případě Twitteru zasáhla sama Moskva a zablokovalo ho…

Ano, je možné, že v tichosti organizují mimořádnou pomoc. Že bez zbytečného PR posílají desítky milionů dolarů na účet ukrajinského ministerstva obrany, aby si mohlo nakoupit další zbraně. Možná. Ale v tak těžké době by hlas, který řekne, že jeho nositel stojí na straně demokratického světa, měl zaznívat od politiků stejně jako od těch nejbohatších a nejvlivnějších byznysmenů, kteří mají na naše životy častokrát mnohem větší vliv než právě ti politici. V případě lidí jako Bezos, Zuckerberg nebo Musk, kteří běžně horují pro kolonizace planet a budování paralelních vesmírů, to platí dvojnásob.

A když se to srovná s bezprecedentní podporou Ukrajiny a pomocí, kterou financují a organizují čeští technologičtí dravci v čele s Janem Bartou, Ivem Lukačovičem, mladými spolumajiteli burzovní platformy FTMO nebo Martinem Hájkem, blednou ti multimiliardoví borci ze Silicon Valley dvojnásob.

***

Tweet týdne

***

Letem Muskovým světem…

  • ? Jedním z důvodů, proč Elon Musk v posledních dnech spíš mlčí, může být vyšetřování americké Komise pro cenné papíry, která ho s bratrem Kimbalem podezírá z insider tradingu.
  • ? Jmění Elona Muska i Jeffa Bezose se kvůli válce na Ukrajině poměrně výrazně propadlo. Na čele žebříčku nejbohatších lidí není nikdo s počáteční číslovkou 2.
  • ? Zachovám se správně, napsal Musk stanici CNBC v e-mailovém rozhovoru. A kdeže se zachová správně? Přece v Bílém domě. Pokud jej tam tedy někdo pozve.

***

EM Composite aneb Index Elona Muska

? +15,5%

82,4 IEM*

Diskuze (0)

Novinka

Anonym