Nápad na suvenýry z Krkonoš a Českého Švýcarska vznikl v USA. Na ochranu přírody vydělaly statisíce
Filip Molčan se svým týmem, který tvoří hlavně lidé s postižením, vyrábí merchandising pro národní parky. Už prodal tři tisíce suvenýrů.
Nůž rybička s motivem lososa
Filip Molčan byl jedním z prvních českých startupistů, který vyrazil nasát zkušenosti pro svůj byznys do Silicon Valley. Nyní z Ameriky přivezl inspiraci i pro svou další vášeň – ochranu přírody. V národních parcích USA a Kanady okoukal, jak mají vypadat moderní, originální suvenýry. Se svou firmou, kde zaměstnává postižené, už je vyrábějí pro České Švýcarsko nebo Krkonoše a zisk z projektu jde na dobrou věc.
Čtyřicetiletý Molčan není typický ajťák, i když v jedničkách a nulách leží jeho kořeny – softwarové studio Good Sailors, které v Děčíně založil a spoluvlastní ho, funguje jako sociální podnik a většina jeho zaměstnanců jsou lidé s nějakým druhem postižení. Aplikace vyvíjejí pro firmy jako KPMG, Innogy, RWE, M2C nebo PRE.
V Děčíně, odkud pochází, zůstal se svou společností záměrně, i když šancí přesídlit do Prahy, kde by byznysově mohl povyrůst, měl několik. Jenže z Karlína nebo Vinohrad by to bylo daleko do jeho milovaného Českého Švýcarska. Ostatně v nejmladším tuzemském národním parku působí jako dobrovolný strážce a žije na jeho východním okraji ve vesničce Doubice se svou rodinou a českým horským psem Fidem.
A finanční pomoc přírodě stála i za jeho nejnovějším projektem. „Začalo to dva roky zpět. Po mnoha mých cestách po národních parcích v USA nebo Kanadě jsem se vrátil domů a uvědomil si, jak děsné tady máme suvenýry. Napadlo mě, že by se třeba někomu líbilo mít kvalitní a udržitelné suvenýry z českých národních parků,“ vypráví.
První telefonát logicky směřoval na Jakuba Judu, který má na starost veřejné vztahy v Českém Švýcarsku. Ani ho nemusel dlouho přemlouvat, celkem rychle dohodli pilotní parametry – že zkusí vymyslet jen produkty, které jsou praktické a vkusné, které budou alespoň částečně pocházet od lokálních firem, že po produkční stránce se o vše postará Molčanův handicapovaný tým a že peníze, které zbydou po zaplacení nákladů, se pošlou na ochranu přírody.
„Dávalo nám to smysl, protože jsme už delší dobu přemýšleli, jak víc vtáhnout veřejnost do života parku,“ říká Jakub Juda s tím, že spolupráce s Good Sailors tohle vyplnila na 100 procent. „S Filipem se navíc známe a věděli jsme, že to proběhne dobře, že se na něj můžeme spolehnout,“ dodává.