Nastává čistokrevná doba cloudová? CzechCrunch spouští nový speciál Svět v cloudu

Filip HouskaFilip Houska

svetvcloudu-boxedSpeciál

Foto: CzechCrunch

CzechCrunch spouští nový speciál Svět v cloudu

0Zobrazit komentáře

Cloud je všude okolo nás. Čeká nás ale skutečně čistokrevná cloudová budoucnost, kdy firmy nebudou mít důvod si pořizovat vlastní servery? Nebo je pravděpodobnější, že se prolne to nejlepší z obou světů? Nejen na tyto otázky nachází odpovědi náš nový speciál Svět v cloudu, kde se díváme pod roušku jedné z nejrozšířenějších technologií posledních několika let.

Jelikož se cloud neustále vyvíjí, hlavním tématem nového speciálu bude jeho budoucnost. Společně s odborníky z firem Geetoo, Schneider Electric, Algotech a TietoEVRY se podíváme na specifické cloudové oblasti a rozebereme, v čem by mohly dnešní svět posunout. A to nejen s ohledem na jednotlivce, ale rovnou celé firmy.

Jedno z klíčových témat je zaměřeno na to, jaká odvětví obecně přechod do cloudu čeká, o čemž jsme se bavili s Pavlem Blahutou ze Schneider Electric i odborníky ze společnosti Algotech, Františkem Zemanem a Petrem Loužeckým. „Cloud začne hrát výraznou roli v zákaznické péči, kde dojde k rozmachu různých botů. Dále bude spjat s budoucností výrobních závodů a také s obchodováním a používáním kryptoměn,“ předpovídá Zeman.

Následně se díváme i do technologicky konkrétnějších oblastí celé problematiky. Ať už jde o kontejnerizaci cloudu, vzestup hybridní cloudové infrastruktury, nebo cloud jako pohon digitální transformace. O tom mluví i specialista na kybernetickou bezpečnost Petr Hrabec z firmy TietoEVRY nebo Vojtěch Morávek ze společnosti Geetoo, která se těší pozornosti i díky platformě Geetoo Scale. Nejen u těchto témat pak naleznete také případové studie pro nahlédnutí, jak to může vypadat v praxi.

Obrovské téma je mimo jiné bezpečnost cloudu, která je pro většinu uživatelů jedním z nejdůležitějších parametrů. Podle posledních výzkumů se totiž až 91 procent firem využívajících cloudové služby obává právě problémů se zabezpečením dat. Na tom, jak dobře dokáže poskytovatel data svých zákazníků chránit, potom závisí úspěch jeho služby. Na to navazuje i porovnání „starého“ IT či vývoj cloudu v posledních letech.

„Potřeba IT systémů se pak nabaluje jako pověstná sněhová koule. Je to však motor úspěchu firem a ty, které nezachytí digitální přechod, v novém prostředí pravděpodobně nepřežijí. Často se pro tento stav používá pojem digitální transformace, ve výrobě potom Průmysl 4.0,“ dodává Petr Loužecký k tomu, jak se cloud ve srovnání s klasickými systémy vyvíjí.

***

Celý speciál včetně případových studií i speciální kapitoly týkající se kvantové budoucnosti cloudu najdete na adrese cc.cz/svetvcloudu. Partnery speciálu jsou společnosti Geetoo, Schneider Electric, Algotech a TietoEVRY.

Svět v cloudu

Diskuze (0)

Novinka

Anonym