Nástupce Dark ze světa biologických pokusů. Netflix láká na nový seriál Biohackeři zneklidňujícím trailerem
Snad s výjimkou meziválečného expresionistického období nebylo Německo ve světě nikdy známé jako trh vytvářející podnětné sci-fi filmy nebo seriály. To se ovšem změnilo v roce 2017, kdy na Netflixu vyšla první řada seriálu Dark. Ponuré drama o osudech obyvatel malého městečka se strojem času se i přes kompletně německé znění a velmi složitý děj stalo hitem a necelé dva měsíce po vydání poslední řady na Netflix dorazí další temné německé sci-fi – Biohackeři.
Koncept biohackingu není ve filmu ničím novým. Dobře ho známe z klasik typu Matrix, Gattaca nebo Ghost In the Shell, ale také z filmů Vetřelec, Cyberpunk a Tetsuo. Zdaleka se ovšem nejedná jen o výtvor fantazie, naopak samotné označení „biohacking“ má původ od konce 80. let. Zjednodušeně řečeno se, podobně jako u počítačového hackingu, jedná o experimentování, které není tak docela schvalováno v mainstreamu. V tomto případě je předmětem experimentů samozřejmě biologie.
Biohacking pak může zahrnovat jak neortodoxní zacházení s DNA zvířat i virů, tak snahu vylepšovat fungování vlastního těla, od změn spánkových vzorců až po implantování technologie pod kůži. Vše se přitom typicky děje mimo omezení akademického prostředí nebo industrializované vědy, zaměřené na jasné výsledky a zisk. Kvůli amatérské auře hnutí, kdy lidé mnohdy „nevědí, co dělají“, bývá biohacking označován za nebezpečný pro jednotlivce a potenciálně i společnost obecněji.
Právě na aspekt nebezpečných vlivů se bude podle traileru zaměřovat novinka Netflixu pod názvem Biohackers, respektive Biohackeři. Diváci budou svět problematických biologických experimentů objevovat spolu s mladou hlavní hrdinkou, která byla právě přijata na medicínu na prestižní německé univerzitě. Kromě bohémského studentského života ji rychle pohltí také profesorka Lorenzová, které vyučuje biologii.
Vytvoření budoucnosti
„Syntetická biologie nás proměnila ze stvoření na stvořitele,“ říká charismatická vědkyně. Divákům je přitom jasné, že přitom nemluví jen v nadsázce, aby vzbudila zájem studentů. O pár vteřin později se totiž setkáváme s prvními náznaky její činnosti dalece přesahující standardní náplň práce akademického pedagoga. Lorenzová jako své poslání nevidí nic menšího než vytvoření budoucnosti – několik krátkých záběrů následně dává najevo, že se pro to nebojí porušit některá pravidla morálky.
Komentáře pod trailerem na YouTube jsou plné zmínek o Dark a je jasné, proč tomu tak je. Kromě země původu sdílejí oba seriály také tajemnou atmosféru, mladé hrdiny a zastřešující téma objevu, který zásadně mění chápání konceptu života. Opět navíc vše zůstává zakořeněno v realitě, takže snad půjde o napínavou a zneklidňující podívanou.
Civilní tón seriálu potvrdil i jeho tvůrce Christian Ditter: „Vždycky mě fascinovaly příběhy, ve kterých musejí obyčejní lidé čelit neobyčejným okolnostem. Spolupráce s Netflixem nám umožnila vytvořit poutavý příběh zaměřený na mnohovrstevnaté a uvěřitelné postavy.“
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPrvní řada seriálu Biohackeři bude na Netflixu dostupná od 20. srpna. Jako nástupce jednoho z nejoceňovanějších titulů na Netflixu má seriál náročnou pozici, obzvlášť proto, že ho v některých aspektech připomíná. Pokud se ale novince podaří na úspěch Dark alespoň zčásti navázat, mohl by seriál z Německa učinit velmi zajímavý televizní trh.