Návrat člověka na Měsíc se odkládá na rok 2026. NASA zmiňuje problémy soukromých dodavatelů
NASA upravila harmonogram návratu na Měsíc poté, co se objevily potíže s kapslí Orion i skafandry. Naposledy se po něm člověk prošel v roce 1972.
Na další malý krok pro člověka a velký pro lidstvo si počkáme do září 2026. Americký vesmírný úřad NASA spolu s komerčními partnery oznámil, že odkládá o rok první přistání lidské posádky na Měsíci po více než padesáti letech. Zpozdí i další plánované části mise Artemis. Rozhodnutí padlo po komplikacích modulu Peregrine, který k Měsíci vystřelila raketa Vulcan firmy United Launch Alliance.
Z lunárního modulu Peregrine od pittsburské firmy Astrobotic Technology začalo krátce po pondělním startu unikat palivo, zřejmě kvůli prasklině v nádrži. Podle zástupců Astrobotic Technology, které citovala agentura AP, kvůli tomu není možné na Měsíci hladce přistát. Inženýři nyní chtějí sondu alespoň dostat k Měsíci co nejblíže, než s ní kvůli úniku paliva ztratí kontakt. Původně měla na jediné přirozené družici Země přistát 23. února.
Peregrine veze dvacet výzkumných „balíčků“ ze sedmi zemí a také vozítko o velikosti krabice od bot soukromé univerzity Carnegie Mellon. Na palubě jsou kromě vědeckých zařízení i náklady společností Celestis a Elysium Space, které se specializují na vysílání zpopelněných lidských pozůstatků do vesmíru.
Odklad na září 2026 a problémy, které k rozhodnutí přispěly, plynou ale i z komplikované situace, v níž NASA během své mise Artemis a pokusu o návrat na Měsíc je. Spoléhá totiž na různé soukromé společnosti, jako je SpaceX Elona Muska, Blue Origin Jeffa Bezose, letecký výrobce Lockheed Martin nebo zmíněná Astrobotic Technology.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsNASA na úterní tiskové konferenci, kde odložení oznámila, poukázala například na trable s kapslí Orion od firmy Lockheed Martin, v níž se mají astronauti dostat do vesmíru. Po přezkoumání údajů z letu Orionu během mise Artemis I inženýři zjistili problémy s tepelným štítem a vnitřními součástkami.
Zástupce NASA se také odkazovali na patálie s vývojem nových skafandrů a Muskovy rakety Starship, která spoléhá na unikátní technologii přenosu paliva mezi kosmickými loděmi na oběžné dráze. Ve vlastním vyjádření mezitím představitelka SpaceX Jessica Jensen novinářům řekla, že firma v únoru očekává udělení licence od Federálního úřadu pro letectví, aby mohla uskutečnit třetí zkušební start lodi Starship.