Návrat člověka na Měsíc se odkládá na rok 2026. NASA zmiňuje problémy soukromých dodavatelů
NASA upravila harmonogram návratu na Měsíc poté, co se objevily potíže s kapslí Orion i skafandry. Naposledy se po něm člověk prošel v roce 1972.
Na další malý krok pro člověka a velký pro lidstvo si počkáme do září 2026. Americký vesmírný úřad NASA spolu s komerčními partnery oznámil, že odkládá o rok první přistání lidské posádky na Měsíci po více než padesáti letech. Zpozdí i další plánované části mise Artemis. Rozhodnutí padlo po komplikacích modulu Peregrine, který k Měsíci vystřelila raketa Vulcan firmy United Launch Alliance.
Z lunárního modulu Peregrine od pittsburské firmy Astrobotic Technology začalo krátce po pondělním startu unikat palivo, zřejmě kvůli prasklině v nádrži. Podle zástupců Astrobotic Technology, které citovala agentura AP, kvůli tomu není možné na Měsíci hladce přistát. Inženýři nyní chtějí sondu alespoň dostat k Měsíci co nejblíže, než s ní kvůli úniku paliva ztratí kontakt. Původně měla na jediné přirozené družici Země přistát 23. února.
Peregrine veze dvacet výzkumných „balíčků“ ze sedmi zemí a také vozítko o velikosti krabice od bot soukromé univerzity Carnegie Mellon. Na palubě jsou kromě vědeckých zařízení i náklady společností Celestis a Elysium Space, které se specializují na vysílání zpopelněných lidských pozůstatků do vesmíru.
Odklad na září 2026 a problémy, které k rozhodnutí přispěly, plynou ale i z komplikované situace, v níž NASA během své mise Artemis a pokusu o návrat na Měsíc je. Spoléhá totiž na různé soukromé společnosti, jako je SpaceX Elona Muska, Blue Origin Jeffa Bezose, letecký výrobce Lockheed Martin nebo zmíněná Astrobotic Technology.