Po více než 50 letech na Měsíci? Americké soukromé firmy se předhánějí, čí modul tam bude dřív

Z Floridy odstartovala raketa s prvním americkým soukromým modulem, který chce přistát na Měsíci. Možná ji ale předežene ještě jiná.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

vulcan

Foto: United Launch Alliance

Start rakety Vulcan od United Launch Alliance

0Zobrazit komentáře

Jsou zpět vesmírné závody, které byly k vidění v 50. až 70. letech minulého století? Tehdy mezi sebou soupeřily o prvenství v přistání na Měsíci Spojené státy a Sovětský svaz. A teď se závodí o to, kdo bude první na Měsíci, znovu, jen v podání soukromých firem z USA, které chtějí v blízké době se svými lunárními moduly na jediné přirozené družici Země přistát. Jako první v pondělí z Floridy odstartovala raketa Vulcan společnosti United Launch Alliance, ale není jisté, zda bude její lunární modul od Astrobotic Technology skutečně prvním americkým, který na Měsíci za posledních více než padesát let přistane. Brzy odstartuje i konkurence.

Pokud se mise podaří, půjde nejen o první americký modul, který na Měsíci po půl století přistane, ale také o první lunární modul v soukromém vlastnictví. United Launch Alliance se svou raketou Vulcan chce přistát 23. února. Do té doby však s raketou od SpaceX Elona Muska odstartuje také modul americké firmy Intuitive Machines, který má k Měsíci letět kratší cestou, a tak je možné, že to stihne dříve.

Lunární modul od Astrobotic Technology z Pittsburghu se jmenuje Peregrine, což je odvozené od latinského názvu pro sokola, a je vysoký zhruba 1,9 metru. Je v něm uloženo 20 výzkumných „balíčků“ ze sedmi zemí a také vozítko o velikosti krabice od bot soukromé univerzity Carnegie Mellon. Na palubě jsou kromě řady vědeckých zařízení i náklady společností Celestis a Elysium Space, které se specializují na vysílání zpopelněných lidských pozůstatků do vesmíru.

vulcan2

Foto: United Launch Alliance

Raketa Vulcan od United Launch Alliance

Při této misi jde o symbolické prvky DNA či popel několika desítek lidí, mimo jiné tvůrce kosmického kultovního seriálu Star Trek Genea Roddenberryho, sci-fi spisovatele, průkopníka a autora románu 2001: Vesmírná odysea Arthura C. Clarka nebo trojice bývalých amerických prezidentů George Washingtona, Dwighta Eisenhowera a Johna F. Kennedyho. Zatímco například Clarkův popel spočine v modulu na povrchu Měsíce, pozůstatky Roddenberryho se od modulu oddělí společně s nosnou raketou a „vydají se na nikdy nekončící putování naší sluneční soustavou“, uvádí Celestis na svém webu.

Pondělní start má být podle agentury AP začátkem vesmírného závodění soukromých společností, které už mohou přijímat objednávky vesmírné přepravy od amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) i dalších klientů. Jak Astrobotic Technology, tak Intuitive Machines obdržely v roce 2019 od NASA každá téměř 80 milionů dolarů (asi 1,8 miliardy korun) na rozvoj těchto služeb. Podobné smlouvy s NASA má celkem čtrnáct společností.

Na přirozeném satelitu Země se dosud podařilo přistát jen čtyřem státům a jejich vesmírným agenturám – USA, bývalému Sovětskému svazu, Indii a Číně. Páté by mohlo být Japonsko, pokud se za dva týdny úspěšně podaří přistát jeho modulu, který ze Země odstartoval už loni v září. Prvenství mezi soukromými firmami mohlo mít rovněž Japonsko, stroj společnosti ispace však na Měsíci ztroskotal loni v dubnu, čtyři měsíce před selháním a pádem ruského lunárního modulu.

S přispěním ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym