Ne, papež František si nehraje na Kanyeho Westa. Jeho fotku v bílé bundě vytvořila umělá inteligence
V posledních několika dnech lidé překotně sdíleli fotku papeže Františka v obrovské bílé bundě. Jenže skutečnost není taková, jak se mnohým zdála.

Papež František se zdánlivě vymódil
Jestliže nějaká fotka během víkendu bourala internet, pak to byl záběr papeže Františka, který si vykračuje městem v luxusní bílé péřové bundě. V očích některých možná hlava katolické církve stoupla, protože ukázala, že i v 86 letech drží krok s módní dobou, jiné tento projev zhýralosti spíš pobouřil. Jenže po důkladném zkoumání lidí, kteří se dokáží orientovat ve světě soudobých technologií, se ukázalo, že jde o fotku vygenerovanou programem Midjourney.
Jak informuje americký magazín Forbes, fotka papeže Františka se nejprve objevila na fóru Reddit, poté se začala šířit na Twitteru a dalších sociálních sítích. Spousta lidí domnívala, že jde o skutečný záběr, a tak začali tipovat, jak by se mohla jmenovat módní značka, kterou by papež založil. Třeba Big Popa, Pontiflex nebo Pontigonia. Jiní psali, že nejspíš žijeme v simulaci, protože papež přece nemůže být takto „laciný“.
Ti pozornější ale byli o krok napřed a rovnou se zaměřili na Achillovu patu programu, který umí vytvářet obrázky a fotky všeho druhu na povel – ruce. Ty mu totiž ještě donedávna příliš nešly. A i když František vypadá ve svém sebevědomém kráčení velice realisticky, jeho pravá ruka, ve které třímá neurčitý předmět, už tolik ne.
Jenže vývojáři Midjourney si byli tohoto nedostatku vědomi a jeho poslední verzi tak testovali pět měsíců na to, aby si dokázala poradit i s tímto neduhem. Dosavadním problémem bylo rozpoznání trojrozměrné geometrie něčeho, jako je právě ruka. Programy typu Midjourney nebo DALL·E si o ní totiž udělají jen obecnou představu a nechápou ji jako celek. Umělá inteligence se ale rychle zlepšuje a její výsledky jsou stále fotorealističtější.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPři bližším zkoumání fotky papeže Františka je navíc patrné, že i obličej je zvláštně barevně zkreslený, barvy jsou příliš kontrastní a tvář vypadá spíše animovaně než skutečně. Jenže někomu stačí pro utvoření názoru jen letmý pohled na snímek v malém rozlišení, takže se pak dezinformační lavina začíná šířit velmi rychle.
I když se tak najdou tací, kdo budou ochotní věnovat čas důkladnému zkoumání virálních fotek, velká část společnosti spíše podlehne kouzlu prvního dojmu. Ale právě příklad s papežem Františkem dobře ilustruje, že když je pozorovatel krapet pozornější, může nad umělou inteligencí vyzrát. Otázkou je, jak dlouho to vzhledem k pokrokům, které se v této oblasti dějí, bude možné.
Just a heads-up – Midjourney’s AI can now do hands correctly. Be extra critical of any political imagery (especially photography) you see online that is trying to incite a reaction. pic.twitter.com/ebEagrQAQq
— Del Walker (@TheCartelDel) March 16, 2023