Nebořme předrevoluční budovy, mažeme tak kus vlastní historie, apeluje Vladimir 518. A vydává 1 400 stran o architektuře
Ústřední dispečink tranzitního plynovodu asi dnes něco řekne jen málokomu. Pokud ale zazní slovo Transgas, je to o poznání lepší. Budova na Vinohradské ulici ale začala přitahovat větší zájem až ve chvíli, kdy se začala bourat. Dnes po ní zůstává jizva. Když hudebník a výtvarník Vladimír Brož známý jako Vladimir 518 začal v roce 2014 přednášet o architektuře z dob komunismu, Transgas ještě stál. K zemi šel definitivně až o pár let později. „Transgas je obětní beránek, který doufám padne za to, aby se další podobné budovy nebouraly,“ říkal tehdy Vladimir 518.
Práce na knize Architektura 58–89, které Vladimir 518 zastřešuje, ale trvají mnohem déle. Neuvěřitelných deset let. Teď se chýlí ke konci. Kniha, jejímž hlavním mediální partnerem je CzechCrunch, vychází 1. března a už nyní je v předprodeji. Nabídne mimo jiné naprosto unikátní jízdu za stavbami, jejichž datum vzniku je řadí k minimálně kontroverzním počinům. Ve stejný den proběhne také křest a vernisáž výstavy v pražském Centru architektury a městského plánování.
„Lidé si myslí, že to je komunistická architektura. To ale není pravda. Je to architektura vzniklá za komunismu, ale formálně s ním nemá moc společného. Je expresivní, výrazná, někdy technologická, elegantní či brutální. A to je ten důvod, proč ji dodnes řešíme,“ uvedl Vladimir 518 v České televizi s tím, že o budovách z této doby nebyl v minulosti dostatek knih, dokumentů, přednášek ani výstav. A to byl také důvod, proč na souboru začal pracovat.