Nechal se ztratit na voru uprostřed oceánu. Video z přežití strhlo počítadla YouTubu a má rekord

MrBeast znovu ukázal svou internetovou sílu – jeho nejnovější výzva získala nejvíce zhlédnutí za čtyřiadvacet hodin. Teď ještě vyřešit ty hamburgery.

Filip HouskaFilip Houska

mrbeast_1

Foto: Depositphotos / Midjourney

Slavný americký youtuber MrBeast

0Zobrazit komentáře

Pravidelně to s ním houpalo, musel odolávat nepříznivým vlivům počasí, stavět všemožné úkryty před deštěm, do toho přežívat na konzervách – a hlavně nepřijít o rozum. Ne, ztratit se na polorozpadlém voru v oceánu, dlouhé kilometry od nejbližšího břehu, rozhodně není pro slabé povahy. MrBeast má ale přesně pro takové výzvy slabost. A diváci to milují. Díky nim totiž jeho sedmidenní pouť na vlnách stanovila rekord YouTubu a potvrdila, že ten kluk nezná hranic.

Je mu pětadvacet let, jeho bohatství se odhaduje na více než půlmiliardu dolarů – a neváhá utrácet i osm milionů dolarů měsíčně za natáčení. Videí. Na YouTube. Americký youtuber MrBeast je fenoménem dnešní internetové tvorby a jeho kanál odebírá přes 174 milionů lidí. To je polovina populace Spojených států. Na svou rodnou zemi ale pochopitelně necílí, míří na celý svět. A každý, kdo jedno z jeho videí uvidí, musí žasnout nad tím, čeho je se svým týmem schopen.

Není tomu tak dávno, co nechal zavřít lidi do krychlí, aby jim následně nabídl miliony dolarů. Inspiraci zřejmě načerpal ze slavného seriálu Hra na oliheň z dílen Netflixu – a právě Netflix a další televizní streamovací služby nalákal na větší spolupráci. Teď ovšem svou videotvorbu posunul znovu o úroveň výše. Kvůli pobavení diváků se nechal odvézt daleko na oceán, kde musel přežívat celý týden. K dispozici navíc neměl nic, co by mu komfort zvyšovalo.

Pokud jeho videa vidíte poprvé, asi si klepete na čelo a říkáte si, jestli ten kluk nezešílel. MrBeast je nicméně schopným kreativním tvůrcem a ještě schopnějším byznysmenem, který na svou tvorbu utrácí rozpočty, z nichž by šly natáčet americké béčkové filmy, ale zase na ní miliony dolarů vydělává. Příjmy plynou z velké části od sponzorů, nicméně i reklamy z YouTube se na výdělcích značně propisují. O to víc, když má nový rekord.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jeho přežívání na nepříliš stabilním dřevěném voru, na který se vydal s partou kamarádů, dosáhlo 46 milionů zhlédnutí za necelý den, respektive za třiadvacet hodin. Žádný jiný youtuber takového tempa v historii služby nedosáhl. Výjimkou jsou pouze čistě hudební videa, která ale lze z této statistiky vynechat. Po zhruba dvou dnech od vydání sedí video nazvané 7 Days Stranded At Sea na čísle 75 milionů zhlédnutí. A pochopitelně roste. Plus je v trendech.

„Nové video překonalo světový rekord v počtu zhlédnutí za čtyřiadvacet hodin u jiného než u hudebního videa,“ pochlubil se MrBeast na Twitteru, kde mimo jiné dodal, že už „nikdy nechce slyšet, že jsou jeho videa sledována jen proto, že v nich rozdává peníze cizím lidem“. I to je jedno z jeho kreativních zaměření, kvůli kterému je na internetu tak sledovaný. „Boříme rekordy, i když s kamarády trpíme a smějeme se tomu,“ zmínil.

Koncept nového, rekordního videa je založen na tom, že MrBeast a jeho kumpáni musí na voru přežít přesně sedm dní, a to bez jakékoliv větší podpory. Účastníci tak na sobě testují, jaké to je si vařit z omezené zásoby surovin, stavět provizorní přístřešky, rozdělávat oheň, chytat ryby, odolávat nepříznivému počasí – a také jak úspěšně bojovat s mořskou nemocí a takzvanou ponorkou, která v takových momentech může velmi rychle nastat.

Byť je to na první pohled zřejmé, hodí se dodat, že všechna videa mají jasný scénář a početný tým lidí, kteří mnohdy velice náročný proces tvorby zajišťují. Všude musí být kamery, vše musí být pečlivě sestříhané, aby to udrželo pozornost (proto MrBeast v úvodních vteřinách zpravidla vždy zmíní to nejzajímavější na celém obsahu), a do detailu musí být naplánována i produkce a logistika. Ať už samotných rekvizit, tak vybavení štábu a podobně.

Navíc nejde o jeho první velký milník na YouTubu – před dvěma týdny například překonal dalšího neméně známého youtubera s přezdívkou PewDiePie v počtu celkového počtu zhlédnutí na všech videích, kterých má teď skoro 30 miliard. Před dvěma lety pak stanovil rekord v rychlosti, za kterou jedno z jeho videí dosáhlo 100 milionů zhlédnutí. Šlo o zábavnou repliku zmíněného seriálu Hra na oliheň.

A byť se může zdát, že je jeho kreativní mindset jako z jiného světa, i on musí řešit „běžné podnikatelské problémy“. Příliš dobře mu totiž nevychází podnikání s jeho vlastními burgery. Se společností, která provozuje jeho virtuální řetězec restaurací MrBeast Burger, se nyní dostal do právních tahanic poté, co ji zažaloval za to, že obětovala kvalitu pokrmů na úkor rychlého rozšiřování. Stejná firma teď na youtubera podává protižalobu o 100 milionů dolarů.

Občané Thajska bojují za zdravější životní prostředí. Umožňují jim to i experti z Česka

Thajští občané se postavili proti znečišťování životního prostředí a zvítězili v několika soudních sporech. Přehled mají také díky nové aplikaci.

thajsko-arnika

Foto: Arnika / Earth

Přístup thajských občanů k údajům o životním prostředí se výrazně zlepšil

0Zobrazit komentáře

Thajsko sice mnoho z nás zná především díky idylickým lokalitám s bílým pískem, nádherně zbarvenému moři, skvělému jídlu a rozsáhlým národním parkům, jenže jde o jednu ze zemí, která dlouhodobě čelí velkému průmyslovému znečištění. V posledních čtyřech letech navazovaly thajská nevládní organizace Earth a české sdružení Arnika různé spolupráce s thajskými obyvateli, jejichž cílem bylo dalšímu znečišťování životního prostředí zamezit. I díky nim tak tamní komunity zvítězily v řadě soudních sporů a zároveň mají nyní mnohem lepší přístup k údajům o stavu thajského životního prostředí.

Občané vesnice Nong Phawa v thajské provincii Rayong dlouho trápila společnost Win Process, která se zabývá recyklací nebezpečného odpadu. Tvrdili, že společnost znečišťuje životní prostředí ve svém okolí, zejména vodní zdroje, které zanáší těžkými kovy a těkavými organickými látkami. Znečištění dopadá na obyvatele vesnice, způsobilo ale také úhyn více než tisíce kaučukovníků.

S obdobným problémem se před lety potýkali rovněž obyvatelé vesnice Nam Phu v provincii Ratchaburi, jejíž okolí poškozovala společnost Wax Garbage Recycle Centre. Nakonec se obrátili na soud a spor vyhráli, čímž inspirovali obyvatele vesnice Nong Phaw. I v jejich případě byl výsledek pozitivní – u soudu zvítězili a společnost Win Process musí nyní zaplatit v přepočtu zhruba 13 milionů korun jako odškodnění.

thajsko-tovarna

Foto: Arnika / Earth

V Thajsku trpí znečištěním životního prostředí mnoho vesnic

„Je to významný úspěch v oblasti environmentální spravedlnosti pro místní obyvatele, kteří se s problémy obrátili na soud poté, co navzdory neustálým stížnostem léta nedošlo k nápravě situace. Důležitou roli sehrála medializace příběhu, která donutila odpovědná místa konat,“ řekla Penchom Saetang, ředitelka organizace Earth.

K vzepření obyvatel přitom došlo také díky spolupráci mezi místními aktivisty a odborníky z organizací Earth a Arnika, která ve věci přinesla důležité důkazy a odborné poznatky. Organizace se totiž zaměřily na získávání dat přímo v thajských společenstvích, která čelí různým druhům znečištění. Výsledky pak prezentovali thajským úřadům.

„Naši thajští partneři díky kontaktům s postiženými komunitami vytipovali lokality, kde očekávali vyšší míru znečištění, například kvůli přítomnosti recyklačního zařízení nebo skládky. Experti z Arniky poté v blízkosti těchto míst odebrali vzorky půdy, vodních sedimentů, drůbežích vajec nebo krve místních obyvatel, které nechaly analyzovat na přítomnost toxických látek v laboratořích v Evropě,“ přibližuje postup Martin Zelinka z Arniky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Letos na jaře zveřejnily organizace například studii zaměřenou na přítomnost zpomalovače hoření dechloranu plus v krvi dělníků pracujících v recyklačním zařízení, kde dochází ke zpracování elektroodpadu. Její výsledky potvrdily, že jak životní prostředí, tak potravní řetězec a lidi ohrožují látky, které se zde uvolňují při skladování a zpracování elektroodpadu.

Znečištění pod drobnohledem

Občané Thajska mohou proti znečištění bojovat také díky nové online aplikaci, která jim umožňuje zjistit míru a druh znečištění konkrétní lokality. Zároveň mohou jejím prostřednictvím nahlásit nebezpečí pro životní prostředí, které sami zaregistrují. Tím pomohou získat chybějící data v místech, kde nestačí státní monitoring. Aplikaci spustila organizace Earth ve spolupráci s Arnikou u příležitosti Světového dne životního prostředí.

„V Thajsku veřejnost nemá přístup k informacím o znečištění. Při naší práci jsme neustále nacházeli další znečištěné oblasti. Proto jsme spustili tento nový web. S tím, jak budou na mapě přibývat další místa a informace, začnou snad úřady a veřejnost chápat rozsah krize znečištění v Thajsku a společně hledat řešení,“ uvedla Penchom Saetang. Podle dostupných údajů webovou aplikaci aktivně využívá 160 uživatelů.

thajsko-puda

Foto: Arnika / Earth

Pro analýzu znečištění je potřeba sbírat vzorky půdy a vody

Arnika se kromě Thajska zaměřuje i na další země, které sužuje znečištění životního prostředí. Například v Arménii se na základě jejích dat získaných ze vzorků půdy, vlasů a potravin pěstovaných na dotčeném území, podařilo získat odškodnění pro rodinu, která trpěla zdravotními problémy kvůli nedalekému odkališti.

„Výsledky analýz některých vzorků potvrdily vysokou koncentraci těžkých kovů včetně arzenu, kadmia a mědi, která mnohokrát překračuje arménské i mezinárodní normy. V reakci na to jim těžební společnost přiznala nárok na náhradu, konkrétně jim zajistila přestěhování do nového domu,“ říká Martin Zelinka.

V Indonésii pak již dvě neziskové organizace převzaly metodologii mapování znečištění, kterou Arnika používá. I zde se navíc podařilo indonéským partnerům vyhrát soudní spor, v němž bylo rozhodnuto, že občané v Jakartě mají právo na čisté ovzduší a úřady mají povinnost v této věci konat a zabrání vystavení občanů toxickým látkám.