Nechceme se rovnat Počasí od Applu. Jak aplikace Windy Iva Lukačoviče vyrostla do globální jedničky
Zakladatel Seznamu i Windy se dlouhodobě vyhýbá médiím. Aplikace teď ale pro CzechCrunch poskytla exkluzivní vhled do toho, jak vyrostla a funguje.
Zakladatel Seznamu a Windy.com Ivo Lukačovič
Každý měsíc ji využívají desítky milionů lidí ve webových prohlížečích i telefonech – a je tak jednou z nejpoužívanějších aplikací českého původu. Příští rok Windy oslaví deset let, kdy ho coby srdcový projekt rozběhl Ivo Lukačovič, zakladatel několika úspěšných firem v čele s miliardovým Seznamem. Potřeboval totiž aplikaci, která by mu ukázala, jak přesně fouká vítr a jaké je počasí v konkrétní letové hladině, aby se mohl naplno věnovat své vášni, kitingu. Od té doby Windy výrazně vyrostlo a vzhledem k pokročilosti funkcí i široké a profesionální uživatelské bázi zachraňuje miliony životů po celém světě.
Jednu z takových funkcí – shodou náhod o to více aktuální – Windy zavádí v těchto dnech. Jako vrstvy na mapě dokáže zobrazit nebezpečí vzniku a zároveň šíření požárů. „Data vyvinul a poskytuje CzechGlobe, a to pro celý svět. Toto bude další český zářez na celosvětové mapě,“ okomentoval novinku Ivo Lukačovič na Twitteru (respektive X), který je v podstatě jediným kanálem, jak s veřejností komunikuje. Mediální pozornosti se dlouhodobě vyhýbá, během posledních deseti let poskytl asi jen dva rozhovory.
Mluvit by bylo o čem. Lukačovič je vlastníkem Seznamu, který loni utržil téměř šest miliard korun a vykázal zisk 1,3 miliardy. I díky tomu se podle Forbesu řadí na dvanácté místo nejbohatších Čechů. Kromě toho vybudoval méně nápadný startup Melown, který v roce 2019 prodal švédské skupině Hexagon, respektive její švýcarské dceřiné firmě Leica Geosystems. Za kolik? Asi za stovky milionů.
Windy je ale pro Lukačoviče srdcovka, kterou chtěl dokonce odkoupit Microsoft, on sám však podle všeho velkorysou nabídku měl odmítnout. „Snažili se hodně a dost je to šokovalo,“ komentoval. Původně cílem Windy ani nebylo vydělávat peníze – první roky fungovalo jako striktně nekomerční záležitost a zdroje čerpalo jen z dobrovolných příspěvků uživatelů. A na rozdíl od téměř všech ostatních aplikací o počasí bylo bez reklam.
„Většina podobně zaměřených aplikací se snaží nahánět co nejvyšší návštěvnost, přičemž lidem zobrazují reklamy. My jdeme jinou cestou,“ vysvětluje ve vzácném rozhovoru pro CzechCrunch David Polášek, marketingový zástupce Windy. „Určitou dobu jsme se dokázali financovat z darů. Ale když chcete dělat aplikaci pořádně pro ty nejnáročnější uživatele, musíte se zaměřit na kvalitu, na to již dary přestávaly stačit,“ doplňuje. Proto aplikace v květnu 2021 zavedla prémiovou verzi, ve které nabízí pokročilejší funkce. Měsíční předplatné (při roční platbě) je za 1,60 dolaru, tedy asi 35 korun, ročně pak za 18,99 dolaru, respektive 420 korun.
Běžným uživatelům je ale aplikace pořád dostupná zdarma, s prémiovou verzí cílí na ty nejnáročnější, například na piloty nebo extrémní sportovce, které v činnostech ovlivňují i opravdu malé změny teploty nebo pohybu či rychlosti větru. Sledování hurikánů nebo požárů – tedy funkce, které v reálné praxi pomáhají zachraňovat životy –, zůstanou zdarma.
To je ostatně důvod, proč se Windy po Putinově invazi na Ukrajinu nestáhlo z Ruska. „V případě úniku radiace bude Windy zdaleka nejlepším nástrojem pro ochranu civilního obyvatelstva. Z tohoto důvodu nebudeme jeho provoz v Rusku ani na Ukrajině omezovat,“ uvedl Lukačovič, jenž sám na podporu napadené země věnoval sto milionů korun, přičemž v „aukci“ hecoval další české firmy a podnikatele, aby se přebíjeli v tom, kdo Ukrajině věnuje víc peněz.
Pevnina, vzduch, moře
Obecnou cílovou skupinou Windy jsou ale profesionálové, které aplikace interně řadí do tří skupin zaměřených na pevninu, vzduch a moře. I mezi běžnými uživateli je ale Windy pořád oblíbenější. Polášek si v tomto případě pomáhá příměrem s kamerami GoPro: „Vyvíjené jsou pro nejnáročnější lidi, kteří létají po obloze nebo se potápějí v hloubkách oceánů, což vidíte i v reklamně. Většina lidí je ale využívá v Chorvatsku u moře. My také vyvíjíme pro nejnáročnější, ale využívají nás běžní lidé, i když by nutně tak pokročilý nástroj pro své potřeby nepotřebovali.“
Globálně nejpopulárnější funkcí Windy je přitom radar, který v základní verzi zobrazuje hodinový vývoj srážek, díky čemuž si uživatel poměrně jednoduše dokáže sám představit, zda se k němu blíží bouřka. Tomu pak může přizpůsobit i to, kdy půjde venčit svého psa. Samotná aplikace přitom předpověď počasí ani nedělá, místo toho se spoléhá na data z mnoha různých zdrojů.