Nechci kvůli honbě za úspěchem přijít o první kroky synů, říká Pavel Podruh, autor soběstačného domu
Na Karlínských 20 odpovídá Pavel Podruh, autor projektu Český soběstačný dům a spoluzakladatel Amvoltu, který nabízí řešení bateriových uložišť.
Pavel Podruh, autor soběstačného domu
Do čeho investují, jaká byla jejich první práce, kam si rádi zajdou na dobré jídlo či jaký největší fuck-up ve své kariéře zažili? Na toto a mnohem více se v rámci formátu Karlínských 20 ptáme zajímavých osobností nejen českého byznysu. Sled otázek a odpovědí přibližuje ty, o kterých se u nás můžete běžně dočíst, v netradičním světle a dává nahlédnout pod pokličku jejich kariérních úspěchů. Proč Karlínských? Protože právě v této čtvrti, kde sídlíme i my, se často řeší otázky, které jinde v Praze nepadnou.
Tentokrát na Karlínských 20 odpovídá Pavel Podruh, držitel ocenění Anděl, které získal se svou reggae kapelou Pub Animals, autor konceptu piva Excelent a muž, který nedaleko Lipna postavil energeticky zcela soběstačný rodinný dům. Právě ten ho přivedl k založení společnosti Amvolt, jež produkuje bateriová uložiště. Proč sám sebe spíše než za manažera označuje za house-mana? Proč lituje, že nestudoval konkrétně zaměřenou školu? A proč je pro něj vzorem americká rodina se sedmi dětmi, která žije na farmě?
***
V kolik chodíte spát a kolik toho průměrně naspíte?
Máme zrovna desetiměsíční miminko, takže spánek trochu lovíme. To je ale vždycky ten první rok, už to znám, takže s klidem. Většinou s manželkou usínáme kolem půl jedenácté a vstávačka v šest, mezitím občas jedno, občas tři probuzení. To ale brzy přejde a pak se vrátím do mých standardních osmi hodin spánku, které dost potřebuji, abych dobře fungoval a nebyl na sebe rozčílený, že jsem trochu v mlze.
Když se mi podaří v průběhu dne ulovit dvacet minut na power nap, má to brutální vliv na mou výkonnost a pocit ze dne. Když je ten režim takto trochu rozbouraný, snažíme se o to více starat o dobrou výživu a pohyb, dost jógy, dost běhu, dost sluníčka. Manželka mi připravuje i různé kvalitní doplňky stravy, hořčík a tak, ale to se přiznám, že trošku sabotuji.
Jakou aplikaci v telefonu otvíráte ihned po probuzení?
Snažím se neotvírat žádnou, ale nejčastěji je to asi rovnou e-mail a kalendář, abych si zrekapituloval, o čem ten den bude.
Na jakém přístroji během dne pracujete nejčastěji a jaké nástroje v něm používáte nejvíc?
Nejčastěji pracuji na MacBooku, nejvíce pak používám asi Google Meet, protože většinu práce odbavuji remote od svého týmu. Když nemám call, odbavuji e-maily, prezentace, tabulky. Někdy sedím na louce, někdy u řeky v Krumlově, někdy v oblíbené kavárně Drunken Coffee, někdy u sebe v pracovně, někdy jedu do kanceláře v Praze. Během dne se mi práce hodně prolíná s rodinou, mám v tomto asi trošku nestandardní režim. Pracuji nezávisle na denní době či pracovních dnech a víkendech.
Jaký outfit nosíte ve většině případů a máte oblíbený model tenisek?
Kromě léta jedu hodně v černé, je to taková moje univerzální uniforma, která nikdy nic nezkazí, neurazí a hlavně nemusím trávit čas tím, že přemýšlím, jak co kombinovat. V létě mám naopak náladu na světlou uniformu, ale princip je vlastně stejný. Oblečení kupuji minimálně. Není to pro mě vlastně téma.
Moc modelů tenisek neznám, mám jedny černé a v létě je mi pohodlně v pantoflích od Birkenstocku, pokud zrovna nejdu na schůzku s někým, kdo nosí kravatu, což se vlastně docela stává. Myslím, že se umím jako chameleon přizpůsobit situaci. Nejradši chodím ale bos, i když vím, že to může působit bláznivě… Mně ale dělá strašně dobře cítit zem, je mi to pohodlné.
Pět věcí, které nikdy nesmí chybět ve vašem batohu?
Počítač, telefon a peněženka. To je reálně všechno.
Máte nějaký vychytaný osobní lifehack, o který byste se chtěl podělit?
Pořád studuji, co mi dělá dobře, ale hlavně co zároveň prospívá i mé rodině, protože to je nakonec ten organismus, který potřebuji, abych fungoval. Pokud mám být dobrý manžel, potřebuji se cítit dobře, jak po těle, tak uvnitř. To samé platí pro otcovství. Zároveň bych tu pro své lidi chtěl být co nejdéle, tak se snažím tak chovat a neničit se zbytečně jedy, ale ne nijak asketicky.
Do pětadvaceti, když jsem ještě zpíval v kapele, jsem ty jedy docela nahnal, tak to mám odškrtnuté – a teď už mě to moc nezajímá. Nemám nějakou zdravo-uvědomělou obsesi, s manželkou hodně cvičíme jógu, chodíme každý den kolem dvanácti kilometrů, někdy si k tomu jdu ještě zaběhat. Myslím, že dost dobře a kvalitně jíme. Spánek funguje. Lenošíme tak jednou za rok. Jinak neustále komunikujeme, s dětmi, mezi sebou, pořád něco rozebíráme, promýšlíme a vzájemně sdílíme. To vnímám jako důležitý element svého života.
Jmenujte jednu knihu a jeden film/seriál, které byste doporučil všem.
Kniha Before They Pass Away od Jimmy Nelsona o posledních zbývajících původních kmenech a starých etnikách na Zemi a jejich zvycích, názorech a kulturách. Od Sibiře až po jih Ameriky samozřejmě. Knížka vizuálně i obsahově fascinující.
Seriál Městečko Twin Peaks od režiséra Davida Lynche, což je můj hrdina. Těžko si to dneska představit v té záplavě totálně promakaných seriálů a filmů, ale Lynch nakráčel do studia a sám prý často nevěděl, co ty jednotlivé scény mají znamenat. Prostě se mu v noci zdála nějaká vize, nějaká asociace, tak jí druhý den natočil a studio mu v tom dalo důvěru. To už by se dneska v době všech strategií a marketingu asi nestalo. Seriál má takovou divnou, ponurou atmošku, ale zároveň je plný a jedinečný.
Jakou hudbu si pustíte pro uklidnění? A která vás naopak nakopne?
Hodně doma posloucháme FKJ, to je extrémně talentovaný multiinstrumentalista – hraje na všechno, zpívá, skládá. Má to příjemnou atmosféru, plyne to, úplně super k práci nebo na letní ráno, kdy doma profukuje oknem a vy si děláte snídani. Věřte mi. Nakopává mě naopak zpěvák Allen Stone, takový přemotivovaný americký feelař, který na každé notě udělá čtyři kurdlinky, ale mě to prostě strašně baví. Má to sílu, má to drive, je to ryze pozitivní vibrace – a když pak otevřu dveře a jdu do světa, tak si řeknu: „Yes, to bude dobré“.
Kam vyrazit na nejlepší dovolenou?
Za barák. Neustále si říkám, jak to máme u nás v Čechách nádherné. Kamkoliv se dostanu, tam otevírám Mapy.cz a hledám nejvyšší bod v okolí, vodopád, řeku a spolehlivě cestou k tomu bodu narazím na něco naprosto nádherného. U nás je prostě ráj. Velmi často si také otevřu Gastromapu od Lukáše Hejlíka, ta mě dostane do měst, kam bych jinak asi nezabloudil – a spolehlivě se tam dobře najíme a vlastně náhodou zase něco objevíme.
Jinak bydlíme v Českém Krumlově, máme to tři sta metrů na historické náměstí, dvě stě metrů do hlubokého lesa, sto metrů k rybníku, dvě stě metrů do řeky, kilometr na krásný kopec, patnáct kilometrů na Lipno, pár kiláků do Alp, kousek do Prahy, kousek do Vídně. Já si fakt myslím, že v Krumlově je dobré žití, kulturní, přírodní, pro mě je to sweet spot a nevěřte nikomu, kdo říká, že se tu kvůli turistům nedá žít. Dá!
Jakou hi-tech novinku chcete mít doma v obýváku, ale ještě ji tam nemáte?
Chtěl bych naopak odmontovat tu poslední hi-tech věc, kterou v obýváku ještě máme – promítačku. Zjistili jsme, že už nepotřebujeme ani jí. Nechceme nic, hlavně ne žádné další věci. A už vůbec ne obrazovky.
Jaký vůz parkujete ve své garáži?
VW Caddy, naprostá optimalizace na rodinu. Chystáme se na elektroauto, protože máme v Českém soběstačném domě velké množství přebytků solární elektřiny a byla by škoda na to nejezdit.