Nedostupnost bydlení dopadá i na Brno. V moravské metropoli se prodalo nejméně bytů od roku 2018

Ve druhém kvartále roku 2022 se transakce na brněnském realitním trhu příliš nehýbaly. Průměrné ceny ale naopak pokračovaly v růstu.

Pohled na moravskou metropoli Brno

0Zobrazit komentáře

V druhém největším městě České republiky přibylo ve druhém kvartále letošního roku jen 161 nových majitelů bytů. Podle analýz společnosti Trikaya jde o nejnižší číslo za poslední čtyři roky. Průměrná nabídková cena bytů naopak vzhledem k jejich nedostatečnému množství na trhu výrazně vzrostla na 127 200 korun za metr čtvereční, meziročně tedy o 12,7 procenta.

Podle Dalibora Lamky, výkonného ředitele a předsedy představenstva společnosti Trikaya, statistická čísla brněnského rezidenčního trhu za druhý kvartál 2022 potvrzují, že problém s dostupností kvalitního bydlení nabírá stále vážnější obrátky.

„Na straně kupujících zásadním způsobem zdražily hypotéky a zpřísnila se i kritéria pro jejich čerpání. Zájemci o kvalitní, dražší bydlení čelí nedostatku nabídky, který stále ještě žene ceny výše. Těch, kteří mohou takový nákup profinancovat, však ubývá,“ upozorňuje Lamka.

V prvním kvartále letošního roku se prodalo 292 nových bytových jednotek, ve stejném období předchozího roku dokonce 503. Současná situace tak ukazuje, že na financování bydlení dosáhne stále méně lidí – jak kvůli zdražování hypotečních úvěrů, tak kvůli zpřísnění kritérií pro jejich čerpání.

prodeje-novych-bytu-v-brne

Foto: Trikaya

Prodeje nových bytů v Brně za druhý kvartál 2022

Centrální banka totiž na vývoj inflace v posledních měsících opakovaně reagovala zvyšováním úrokových sazeb, které se propisují do cen hypotečních úvěrů. K poslednímu posunu došlo na konci června, kdy bankovní rada zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na sedm procent. A průměrná nabídková sazba hypoték podle posledních statistik Fincentrum Hypoindexu překročila hranici 6 % p. a.

Růst cen však omezení v dostupnosti bydlení nezastavila. Průměrná cena volných bytů v novostavbách oproti prvnímu kvartálu vzrostla o necelé 1,7 procenta. „Jde o překvapivý vývoj, jelikož od druhé poloviny roku 2021 se cena za metr čtvereční v Brně takřka nezměnila. Při meziročním srovnání jsou pak rozdíly enormní,“ doplňuje Lamka.

U prodaných jednotek ale došlo ještě k výraznějšímu nárůstu – v právě sledovaném období se cena za metr čtverečních dostala za hranici 130 tisíc korun. „Při srovnání s celým rokem 2021 je průměrná cena za metr vyšší o celých 30 tisíc. Pokud se nenajdou rychlá a účinná řešení, bude v Česku hrozit, že bydlení se stane prakticky nedostupné i pro střední třídu,“ varuje Lamka.

Mezi nejprodávanějšími jednotkami byly podle společnosti Trikaya jednopokojové byty, a to přestože jejich průměrná cena byla oproti předchozímu kvartálu o 4,7 procenta vyšší. Nejvíce však podražily byty o dispozici 2 + kk – v období mezi lednem a březnem se prodávaly za 118 320 korun, ve druhém kvartále se již průměrná cena dostala na bezmála 130 tisíc korun, což znamenalo nárůst o téměř 9 procent.

prumerna-cena-prodaneho-bytu-brno

Foto: Trikaya

Průměrná cena za m2 prodaného bytu v Brně

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox