Nejbohatší Češka žádá o prošetření nehody, při níž před dvěma lety zemřel její manžel Petr Kellner
Žalobou, kterou k aljašskému soudu podala 24. března, chce dosáhnout vyšetření případných pochybení letecké společnosti, která vrtulník provozovala.
V březnu to byly dva roky, co tragicky zahynul zakladatel skupiny PPF Petr Kellner, když se s ním a dalšími čtyřmi lidmi na palubě zřítil vrtulník při lyžování na Aljašce. Vyšetřování nehody zatím nebylo ani po více než dvou letech oficiální ukončeno a celou situaci chce nechat důkladně prošetřit Renáta Kellnerová, vdova po zesnulém nejbohatším Čechovi. Podle některých svědectví mohl Petr Kellner přežít, kdyby k havárii, k níž došlo poblíž ledovce Knik, včas přiletěli záchranáři – patrně zemřel až během čekání na pomoc, nikoliv při samotném pádu.
Renáta Kellnerová, dědička impéria PPF a nejbohatší žena Česka spolu s rodinou požádala soud na Aljašce o prošetření nehody. Žalobou, kterou Kellnerová k aljašskému soudu podala 24. března, chce dosáhnout vyšetření případných pochybení letecké společnosti, která vrtulník provozovala, i možných selhání dalších subjektů, které se podílely na záchranných operacích, uvedla v prohlášení PPF.
Už z dřívější civilní žaloby, o níž loni informoval server Anchorage Daily News, vyplynulo, že Kellner havárii vrtulníku pravděpodobně přežil, ale zemřel až při čekání na přílet záchranářů. Vrtulník s Kellnerem, dvěma dalšími klienty a dvěma horskými vůdci havaroval poté, co manévroval nad hřebenem. Stroj se následně svezl asi 150 metrů po svahu, kde zůstal ležet.
„Podle dostupných svědectví byly záchranné jednotky na místo neštěstí povolány až několik hodin po havárii. Je tudíž evidentní, že některé osoby musely pochybit,“ uvedl mluvčí PPF Leoš Rousek. Rodina Kellnerové podle něj původně chtěla s právními kroky vyčkat až do vydání závěrečné zprávy amerických úřadů k okolnostem tragédie, ke kterému ale stále nedošlo.
„Vyšetřování však ani po více než dvou letech není ukončeno. Vzhledem k tomu, že 27. března uplynula podle amerického práva dvouletá promlčecí lhůta pro podání občanskoprávních žalob, nezbylo rodině než urychleně konat,“ stojí v prohlášení. Kromě Kellnera přišli při havárii o život i český trenér snowboardingu Benjamin Larochaix, pilot Zachary Russell a dva horští vůdci, Gregory Harms a Sean McManamy.
Nehodu v promrzlé oblasti hor na Aljašce přežil jen Čech David Horváth, jehož z vraku dostali záchranáři až asi šest hodin po nehodě. Ten pak minulý rok provozovatele vrtulníku Soloy Helicopters zažaloval, právě z důvodu pozdního příletu záchranářů.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsNa Soloy Helicopters mířila i žaloba podaná jménem partnerky horského vůdce Harmse a jeho dítěte, která tvrdila, že pilot helikoptéry neměl na podobné lety dostatečné zkušenosti, firma neměla patřičný dohled nad svým strojem a příliš pozdě upozornila na jeho zmizení. Harms podle žaloby rovněž zůstal po havárii ještě určitý čas naživu. Podle aljašského novináře Craiga Medreda byl již Harmsův případ urovnán, přičemž podmínky tohoto urovnání nebyly zveřejněny.
Podnikatel a finančník Petr Kellner měl pověst jednoho z nejvlivnějších Čechů, podle žebříčku časopisu Forbes z roku 2021 byl rok před smrtí 110. nejbohatším člověkem na světě s majetkem v hodnotě 17,5 miliardy dolarů, tedy přibližně 378 miliard korun. Kellnerová s rodinou je nyní na 102. místě žebříčku se jměním v hodnotě 16,8 miliardy dolarů, respektive asi 363 miliard korun.
S přispěním ČTK