Nejbohatší Češka žádá o prošetření nehody, při níž před dvěma lety zemřel její manžel Petr Kellner

Žalobou, kterou k aljašskému soudu podala 24. března, chce dosáhnout vyšetření případných pochybení letecké společnosti, která vrtulník provozovala.

Filip HouskaFilip Houska

petr-kellner

Foto: PPF

Zesnulý Petr Kellner byl nejbohatším Čechem

0Zobrazit komentáře

V březnu to byly dva roky, co tragicky zahynul zakladatel skupiny PPF Petr Kellner, když se s ním a dalšími čtyřmi lidmi na palubě zřítil vrtulník při lyžování na Aljašce. Vyšetřování nehody zatím nebylo ani po více než dvou letech oficiální ukončeno a celou situaci chce nechat důkladně prošetřit Renáta Kellnerová, vdova po zesnulém nejbohatším Čechovi. Podle některých svědectví mohl Petr Kellner přežít, kdyby k havárii, k níž došlo poblíž ledovce Knik, včas přiletěli záchranáři – patrně zemřel až během čekání na pomoc, nikoliv při samotném pádu.

Renáta Kellnerová, dědička impéria PPF a nejbohatší žena Česka spolu s rodinou požádala soud na Aljašce o prošetření nehody. Žalobou, kterou Kellnerová k aljašskému soudu podala 24. března, chce dosáhnout vyšetření případných pochybení letecké společnosti, která vrtulník provozovala, i možných selhání dalších subjektů, které se podílely na záchranných operacích, uvedla v prohlášení PPF.

Už z dřívější civilní žaloby, o níž loni informoval server Anchorage Daily News, vyplynulo, že Kellner havárii vrtulníku pravděpodobně přežil, ale zemřel až při čekání na přílet záchranářů. Vrtulník s Kellnerem, dvěma dalšími klienty a dvěma horskými vůdci havaroval poté, co manévroval nad hřebenem. Stroj se následně svezl asi 150 metrů po svahu, kde zůstal ležet.

„Podle dostupných svědectví byly záchranné jednotky na místo neštěstí povolány až několik hodin po havárii. Je tudíž evidentní, že některé osoby musely pochybit,“ uvedl mluvčí PPF Leoš Rousek. Rodina Kellnerové podle něj původně chtěla s právními kroky vyčkat až do vydání závěrečné zprávy amerických úřadů k okolnostem tragédie, ke kterému ale stále nedošlo.

kellnerova2

Foto: CzechCrunch/PPF v roce 2021 – publikace

Nejbohatší Češka Renáta Kellnerová ve výroční zprávě PPF

„Vyšetřování však ani po více než dvou letech není ukončeno. Vzhledem k tomu, že 27. března uplynula podle amerického práva dvouletá promlčecí lhůta pro podání občanskoprávních žalob, nezbylo rodině než urychleně konat,“ stojí v prohlášení. Kromě Kellnera přišli při havárii o život i český trenér snowboardingu Benjamin Larochaix, pilot Zachary Russell a dva horští vůdci, Gregory Harms a Sean McManamy.

Nehodu v promrzlé oblasti hor na Aljašce přežil jen Čech David Horváth, jehož z vraku dostali záchranáři až asi šest hodin po nehodě. Ten pak minulý rok provozovatele vrtulníku Soloy Helicopters zažaloval, právě z důvodu pozdního příletu záchranářů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na Soloy Helicopters mířila i žaloba podaná jménem partnerky horského vůdce Harmse a jeho dítěte, která tvrdila, že pilot helikoptéry neměl na podobné lety dostatečné zkušenosti, firma neměla patřičný dohled nad svým strojem a příliš pozdě upozornila na jeho zmizení. Harms podle žaloby rovněž zůstal po havárii ještě určitý čas naživu. Podle aljašského novináře Craiga Medreda byl již Harmsův případ urovnán, přičemž podmínky tohoto urovnání nebyly zveřejněny.

Podnikatel a finančník Petr Kellner měl pověst jednoho z nejvlivnějších Čechů, podle žebříčku časopisu Forbes z roku 2021 byl rok před smrtí 110. nejbohatším člověkem na světě s majetkem v hodnotě 17,5 miliardy dolarů, tedy přibližně 378 miliard korun. Kellnerová s rodinou je nyní na 102. místě žebříčku se jměním v hodnotě 16,8 miliardy dolarů, respektive asi 363 miliard korun.

S přispěním ČTK

Že jsme vydělali peníze? To ještě neznamená, že jsme pracovali správně, říká matematik Kabrhel

Českého pokerového mistra je těžké stíhat. Tvrdí ale, že když s ním budete pracovat, dost možná vám změní život.

kabrhel_1

Reprofoto: Vojta Žižka/YouTube

Matematik Martin Kabrhel

0Zobrazit komentáře

Mluví rychle, úsporně a sám o sobě říká, že má problém složité koncepty vysvětlovat jednoduše. Ať už ale matematik, podnikatel a český pokerový mistr Martin Kabrhel vypráví o čemkoliv, dost pravděpodobně se u toho jeho posluchači bude řádně kouřit z hlavy.

Za svou kariéru vyhrál přes 200 milionů korun v pokeru. Na začátku měl podle svých slov štěstí, zároveň ale hru bravurně zanalyzoval. Dnes už hraje jen příležitostně pro zábavu a věnuje se svým podnikatelským projektům – zejména startupu Ematiq, který sází na sporty, a esportovému týmu Entropiq. Nově se ale chystá i do kryptoměn.

O svém přístupu k životu i podnikání se rozpovídal v Investičním podcastu Vojty Žižky, který si můžete pustit v přehrávači níže. Za základ svého úspěchu považuje analytický skill set, který přenáší do všeho, co dělá. „Jsem dobrý v dělání rozhodnutí na základě racionální analýzy. Někdo by řekl, že je to plk, ale já si myslím, že je to v dnešním světě velmi důležitá dovednost. Můj mozek umí extrémně rychle přijímat i vyhodnocovat informace, které pak umím vytříbit,“ říká Martin Kabrhel.

Může to vypadat jako vychloubání, ovšem z Kabrhelových úst je to až odzbrojující, pragmatická a racionální úvaha. S takovým přístupem se ostatně staví ke všemu a ten opačný přístup logicky kritizuje. Když jde právě o vlastní i cizí dovednosti, velký důraz dává na vlohy každého individua. Tvrdí, že lidé často dělají špatná rozhodnutí v tom, čemu se budou v životě věnovat.

„Lidé si často myslí, že všechno se dá naučit. Říkají jim to takoví ti motivační guru z internetu, ale to určitě není pravda. Každý máme nějak rozdané karty, určitý skill set a mnozí dělají špatná rozhodnutí a rozhodnou se iracionálně třeba pro životní cestu, pro kterou vůbec nemají vlohy. Nejsou si vědomi svých silných a slabých stránek,“ popisuje Kabrhel.

Ačkoliv může mít pokerový mistr auru asociála, opak je pravdou. Pevně věří, že velké věci – a že jich má v plánu hodně – se nedají dělat jako one man show, ať už je člověk nadaný jakkoliv. Ve svých firmách se přitom obklopuje podobně naladěnými lidmi, kteří ale mají například expertizu v něčem jiném. Společné mají kolektivy v Ematiqu a Entropiqu především to, že mozky jim jedou jak nadupaný počítač. Tvrdí, že většina lidí, co s ním pracuje, se trochu změní a že i jim dokáže svým vlivem změnit život.

Výsledkem jsou firmy, které fungují nejen v technicky náročných prostředích, ale zároveň s relativně neobvyklým náhledem na to, co je vlastně ve firmě dobrý výsledek. Ani zde není Kabrhel orientovaný na výsledek, ale primárně na kvalitní proces. V Ematicu je například jeho produktem výpočet pravděpodobností na pestrou škálu událostí prakticky ve všech sportech na světě. Ať už jde třeba o předpověď, kdo bude mít ve fotbale další roh, nebo s jakými statistikami skončí hráč zápas v Counter-Striku. Díky výpočtům následně kvalifikovaně sází a dokáže tak na trhu jít proti sázkovým kancelářím.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Úspěch přitom ale neměří podle toho, kolik na sázkách (nebo při jiném gamblu) inkasoval. „Když uděláme nějaký obchod a na něm vyděláme, tak to ještě vůbec neznamená, že je to dobře. Důležité je, jestli jsme udělali nejoptimálnější rozhodnutí. A když víme, že jsme udělali jen druhé nejoptimálnější, tak počítáme, že je to chyba. A měříme, jaká je diference ve výdělku od nejlepšího rozhodnutí. Takto přísné to je,“ vysvětluje Kabrhel princip fungování v Ematicu.

Je patrné, že pražského matematika jednoduše baví si hrát a zároveň počítat. Se stejně analytickým přístupem se tak nedávno více zabořil i do kryptoměnového světa. Zatímco mnozí v tomto odvětví sází relativně bezpečně na bitcoin, on jde přesně opačnou cestou. „Není podle mě vyloučené, že bitcoin už v příštích deseti letech nebude kryptoměnou číslo jedna,“ tvrdí s tím, že zná i pravděpodobnost tohoto jevu.

Vzhledem k nedávnému dění na kryptoměnovém trhu je to poměrně odvážné tvrzení – decentralizované technologie utrpěly několik zásadních šrámů, jako třeba pád kryptoburzy FTX. Na kryptoměnový ekosystém jako celek také začínají šlapat regulátoři. Kde je ale krize, tam je i příležitost. Bankovní krize ve Spojených státech je podle něj naopak na krypto skvělou reklamou. V kryptosvětě má rozjetých hned několik aktivit, podrobnosti ale zatím zmiňovat nechce.

Celý rozhovor s Martinem Kabrhelem si můžete poslechnout na Patreonu Vojty Žižky.