Nejbohatší novou miliardářkou je ve světovém žebříčku Renáta Kellnerová. Vládne Elon Musk

V žebříčku nejbohatších lidí světa podle amerického magazínu Forbes je podruhé v historii hned devět Čechů.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

money

Foto: CzechCrunch

Mezi nejbohatšími lidmi světa je i několik Čechů

0Zobrazit komentáře

Nejmovitější nová miliardářka, která se letos premiérově objevila v žebříčku nejbohatších lidí planety, je z Česka. Těsně za první stovkou svítí v seznamu amerického magazínu Forbes jméno Renáta Kellnerová. Společně s jejími dětmi je jí přisuzováno jmění ve výši 16,6 miliardy dolarů (368 miliard korun), které zdědila po loni tragicky zesnulém manželovi a zakladateli finanční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Miliardářskému žebříčku neohroženě vládne Elon Musk, jehož jmění jako jediného přesahuje 200 miliard dolarů.

První dvě jména v seznamu nejsou nijak překvapivá. První je šéf Tesly či SpaceX Elon Musk, jehož jmění Forbes odhaduje na 219 miliard dolarů (4,9 bilionu korun). Druhý je zakladatel Amazonu Jeff Bezos se 171 miliardami dolarů (3,8 bilionu korun). Třetí místo drží Francouz Bernard Arnault se svou rodinou, který stojí za luxusním impériem LVMH a jeho jmění je odhadováno na 158 miliard dolarů (3,5 bilionu korun).

Na dalších místech se nachází Bill Gates (129 miliard dolarů), Warren Buffett (118 miliard), zakladatelé Googlu Larry Page (111 miliard) a Sergey Brin (107 miliard), Larry Ellison z Oraclu (106 miliard), bývalý šéf Microsoftu Steve Ballmer (91,4 miliardy) a první desítku zakončuje druhý neAmeričan v ní, Ind Mukeš Ambani (90,7 miliardy), který podniká v petrochemickém i ropném průmyslu, telekomunikacích či maloobchodě.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Celkově se za poslední rok počet miliardářů podle Forbesu snížil o 87 lidí. Zároveň mají proti loňskému roku dle výpočtů amerického magazínu o 400 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) méně. A zatímco v rámci loňského žebříčku vznikl rekordní počet 493 nových miliardářů, letos to bylo zhruba o polovinu méně. Právě tato část žebříčku je z tuzemského pohledu nejzajímavější, jelikož mezi novými miliardáři, kteří se v žebříčku objevili vůbec poprvé, je Češka.

„Renáta Kellnerová spolu se svými čtyřmi dětmi zdědila po svém manželovi Petru Kellnerovi, investorovi a nejbohatšímu Čechovi, který zahynul v březnu 2021 při havárii vrtulníku, majetek odhadovaný na 16,6 miliardy dolarů. Je nejbohatší novou miliardářkou na světě v letošním roce,“ napsal k novému seznamu Forbes. V rámci PPF zatím stále ještě probíhá dědické řízení, v rámci něhož by se měl majetek s největší pravděpodobností rozdělit mezi Renátu Kellnerovou a její čtyři potomky.

Celkově je v nejnovějším žebříčku devět českých zástupců, což se stalo teprve podruhé v historii. Mezi dolarové miliardáře patří zakladatel KKCG Karel Komárek, kterému patří se jměním ve výši 7,7 miliardy dolarů (171 miliard korun) celkově 304. místo. Realitní magnát Radovan Vítek drží s 5,8 miliardy dolarů (129 miliard korun) příčku s pořadovým číslem 438 a do první pětistovky pronikl na 490. místě Daniel Křetínský. Jeho majetek má činit 5,4 miliardy dolarů (120 miliard korun).

Nejbohatší Češi v rámci světového žebříčku miliardářů amerického magazínu Forbes:

  • 104. Renáta Kellnerová s rodinou: 16,6 miliardy dolarů (loni 17,5 miliardy)
  • 304. Karel Komárek: 7,7 miliardy dolarů (loni 5,5 miliardy)
  • 438. Radovan Vítek: 5,8 miliardy dolarů (loni 4,8 miliardy)
  • 490. Daniel Křetínský: 5,4 miliardy dolarů (loni 4,1 miliardy)
  • 654. Andrej Babiš: 4,4 miliardy dolarů (loni 3,5 miliardy)
  • 883. Pavel Tykač: 3,4 miliardy dolarů (loni 2 miliardy)
  • 1163. Pavel Baudiš: 2,7 miliardy dolarů (loni 1,7 miliardy)
  • 1929. Marek Dospiva: 1,5 miliardy dolarů (loni 1,2 miliardy)
  • 1929. Eduard Kučera: 1,5 miliardy dolarů (loni 1,1 miliardy)

Ukrajině pomáhají i tvůrci herního hitu Fortnite. Od fanoušků vybrali přes tři miliardy korun

Jedná se o peníze, za které hráči nakupovali například vylepšení svých postav.

Filip HouskaFilip Houska

fortnite-chapter2-boxed

Foto: Epic Games

Populární hra Fortnite od Epic Games

0Zobrazit komentáře

Do pomoci válkou zasažené Ukrajině se zapojuje celý západní svět. Mezi miliardáři, celebritami a firmami všeho druhu se objevují i tvůrci populárních videoher, jmenovitě americké studio Epic Games, autor fenoménu Fortnite. To za čtrnáct dní dokázalo zajistit, aby na humanitární pomoc Ukrajincům putovalo 144 milionů dolarů, respektive 3,2 miliardy korun.

Od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu Ukrajina ua-flagZprávy, které se týkají válečného dění na Ukrajině po vpádu ruských vojsk… 24. února 2022Pale Fire Capital, Seznam.cz, Alza.cz, Rohlik.cz, Livesport, SatoshiLabs, FTMO, Česká spořitelnaDonio.cz, Darujme.cz, Člověk v tísni, Uprchlíci vítejte Více informací už uplynul více než měsíc – a jak se ukázalo například včera, kdy ukrajinské armádě poslal 100 milionů korun zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič, finanční i materiální podpora je tam stále velmi potřeba. Ví to i vedení herního studia Epic Games, které 20. března rozjelo charitativní kampaň.

V rámci ní slíbilo, že veškeré výtěžky z hry Fortnite, jedné z nejpopulárnějších online stříleček současnosti, za období od 20. března do 3. dubna pošle na pomoc Ukrajině, přesněji řečeno na účty charitativních organizací jako jsou UNICEF, Světový potravinový program OSN, Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky či Direct Relief, která se zaměřuje na zdravotnickou pomoc.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

K tomuto úsilí se následně připojil i Microsoft, respektive jeho herní divize Xbox, která věnovala čistý výtěžek z prodeje veškerého obsahu Fortnite v obchodě Microsoft Store za stejné období. Dohromady se tak Epic Games podařilo za zhruba čtrnáct dní nasbírat od hráčů, kteří si ve Fortnite kupovali za skutečné peníze například herní měnu V-Buck, 144 milionů dolarů (přes tři miliardy korun).

„Děkujeme všem, kteří se připojili k podpoře humanitární pomoci lidem postiženým válkou na Ukrajině,“ napsalo Epic Games na Twitter. Tvůrci Fortnite ovšem nejsou jedinou herní společností, která vybírala finance na humanitární pomoc Ukrajincům – například firma Humble Bundle, která prodává kolekce videoher online, vybrala více než dvacet milionů dolarů (440 milionů korun).

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.