Nejhezčí hotelový interiér má pražský Andaz. Světově uznávanou cenu dostal i díky českým bájím
Dveře pražského hotelu Andaz, který vznikl v bývalém Cukrovarnickém paláci, se otevřely teprve v březnu. Zdařilá rekonstrukce nyní sbírá ceny.
Cukrovarnický palác byl od chvíle svého vzniku dominantou pražského Senovážného náměstí. Solitér s fasádou zdobenou kubisticko-klasicistními prvky byl ale už dlouho zanedbaný a příliš parády nedělal. To změnila nedávná rekonstrukce díky níž se v budově z počátku dvacátého století usídlil pětihvězdičkový hotel Andaz Prague. Ten se zaplnil prvními hosty letos v březnu a o několik měsíců později neušel pozornosti porotců uznávané soutěže SBID International Design Awards. Ti mu udělili cenu za nejlepší interiérový design.
Nejde přitom o jediné ocenění, které zdařilá rekonstrukce Cukrovarnického paláce, za níž stojí společnost UBM Development Czechia, získala. Její práce rezonuje i napříč českou architektonickou obcí, tento týden tak získala první místo v letošním ročníku soutěže Estate Awards.
Soutěž SBID pak ocenila interiér hotelu Andaz Prague, za kterým stojí renomované studio Brime Robbins, založené Garrettem Robbinsem a Marií Brime. Na dvojici se pravidelně obracejí hoteliéři z celého světa, mají tak za sebou realizace interiérů v hotelích, jako je například Hyatt v Madridu, Andaz v Dubaji nebo Intercontinental v Barceloně.
„Projekt Andaz Prague pro nás hodně znamená, při navrhování jsme do něj vložili své srdce. Vášeň a smysl pro komunitu jsme sdíleli s partnery UBM a Hyatt a nyní i s Prahou, Českou republikou a celým světem. Vítězství v soutěži potvrzuje, jak důležité je tvořit něco velmi lidského,“ říkají Garrett Robbins a Maria Brime.
Pro pražský projekt se Robbins a Brime inspirovali českou historií a českými bájemi a pověstmi. Oba v době rekonstrukce zavítali do Prahy, aby mohli nasát její atmosféru. Zaujal je především punc mysteriózna, kterým jsou opředené některé příběhy z pražských ulic. V prostorách hotelu se tak objevuje Golem, kněžna Libuše nebo Bruncvík.
Legenda o hrdinovi, díky němuž máme v českém znaku lva, byla pro interiérový design nejnosnější. Objevují se v něm plastiky lvů a mečů na chodbách nebo krásné dřevěné intarzie lva a rytíře, které zdobí panel u výtahu a také jeho vnitřek. Bruncvík inspiroval také kolekci zařízení části pokojů.
„Andaz Prague zdůrazňuje vliv vyprávění příběhů na naše životy, ať pocházíte odkudkoliv. Nesmírně nás bavilo hledat způsoby, jak sdělovat příběhy o Praze a České republice, ale také vytváření momentů k pozastavení a opětovnému spojení s něčím uvnitř, o čem někteří ani nevěděli, že tam je,“ dodává kreativní dvojice.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsJejí návrh zároveň zachoval cenné historické segmenty bývalého Cukrovarnického paláce. Jednotlivé alegorické prvky, například originální reliéfy ve tvaru lví hlavy navazující na legendu o Bruncvíkovi či secesní elementy znázorňující minulost budovy, byly vytvořeny českými řemeslníky.
Právě na původní, historicky cenné interiéry byl v rámci rekonstrukce kladen velký důraz. Došlo tak k jejich pečlivé obnově. Týká se to například zasedací místnosti Asekuračního spolku cukrovarníků situované v můstku vedoucímu k Jindřišské věži, kde se dnes nachází konferenční místnost, či mramorových schodišť se štukovou výzdobou.
„Získání takto významného mezinárodního ocenění za interiérový design hotelových pokojů nás velmi těší. A naše radost je znásobena, protože se jedná o další úspěch po nedávném vítězství hotelu Andaz Prague ve své kategorii v letošním ročníku prestižní tuzemské soutěže Best of Realty,“ uvádí Josef Wiedermann, jednatel UBM Development Czechia.
Soutěž SBID International Design Awards byla založena v roce 2009 a zahrnuje rozsáhlou škálu kategorií pro designové výrobky, vybavení a interiéry. Projekty hodnotí přední odborníci z oboru, a to jak z hlediska technického provedení, tak estetické kreativity. V interiérovém designu soutěží rezidenční i komerční návrhy od restaurací přes maloobchodní prostory až po kanceláře či luxusní byty.