Rekonstrukce Cukrovarnického paláce se stala nejúspěšnějším developerským projektem tohoto roku

Letošní ročník soutěže Estate Awards ovládl projekt, který dal Praze hotel inspirovaný českými legendami.

andaz01

Foto: Andaz

Cukrovarnický palác v Praze

0Zobrazit komentáře

Z bezmála padesáti přihlášených projektů musela porota letošního ročníku soutěže Estate Awards, které je CzechCrunch mediálním partnerem, vybrat sedm vítězů, udělit čtyři zvláštní ceny a předat ocenění pro absolutního vítěze. Tím se nakonec stala rekonstrukce Cukrovarnického paláce developerské společnosti UBM Development Czechia, která s projektem bodovala hned v několika kategoriích.

Stejně jako během loňského premiérového ročníku Estate Awards i teď se představily nejzajímavější developerské projekty v Česku. Jejich hodnocení bylo svěřeno do rukou dvanáctičlenné odborné poroty v čele s architektem Janem Kaslem. „I letos se nám podařilo sestavit odbornou porotu z předních osobností nejen z oboru real estate, ale i ze zástupců jednotlivých profesí, akademické sféry a významných institucí s vlivem na developerský segment, stavební proces a realitní scénu,“ dodává Štěpán Dlouhý, šéf vydavatelství Premium Media Group, které soutěž pořádá pod záštitou odborného magazínu Estate.

Porota vybírala ze čtyřiceti devíti přihlášených projektů, u kterých ji zajímala lokalita, architektonická hodnota, design stavby, ale i návaznost na veřejný prostor a způsob jeho spoluvytváření, ekonomická kritéria – a v neposlední řadě také udržitelnost projektu ve vztahu k dopadům na životní prostředí či energetické náročnosti.

Přihlášené projekty soupeřily v sedmi kategoriích, mezi kterými byly letos i dvě zcela nové, a to Hospitality & Leisure a Rekonstrukce roku. Právě tyto dvě kategorie ovládl projekt rekonstrukce Cukrovarnického paláce, který se od letošního března změnil na hotel Andaz, jehož komfort jsme si v září sami vyzkoušeli.

real-estate2

Foto: Estate Awards

Rezidenční projekt Barrandez-vous

„Rekonstrukce Cukrovarnického paláce je svým rozsahem, složitostí rekonstrukce a provozu v centru města i výsledným provedením výjimečná. Developerovi se podařilo díky precizním restaurátorským pracím skvěle uchovat historické části budovy,“ zdůvodnila porota udělení tří ocenění tomuto projektu. Mimo kategorií Hospitality & Leisure a Rekonstrukce roku se totiž nakonec stal i absolutním vítězem letošního ročníku a odnesl si tak nejvíce cen v podobě skleněné cihly.

Dařilo se však i dalším. Porotu dále zaujal projekt Panattoni Park Kojetín – Robotické distribuční centrum Amazon. Za něj Pannatoni Czech Republic Development a Accolade získaly cenu pro nejlepší projekt v kategorii Industriální/logistický projekt roku, ale i ocenění za udržitelnost a ekologii.

Dvě skleněné cihly bral také projekt developerské společnosti Top Estate. Barrandez-vous si odnesl první místo v kategorii Rezidenčního projektu roku nad třicet jednotek a získal také zvláštní Cenu za veřejný prostor a urbanismus. „Jednou z mnoha silných stránek projektu Barrandez-vous je práce s veřejným prostorem. Zdobí ho kvalitní střízlivá architektura, která nechce za každou cenu trumfnout blízké panelové sídliště,“ uvedla v hodnocení porota.

Zvláštní cenu poroty si odnesla bývalá trafostanice na pražském Klárově, která se proměnila na Kunsthalle Praha. U tohoto projektu porota ocenila především výjimečný přínos pro kulturní a společenských život Prahy i celého Česka.

„Většina projektů v sobě skloubila funkční a provozní kvalitu s velmi dobrou architekturou. Mnoho z nich představilo vysoce sofistikovaná řešení v oblasti udržitelné výstavby – od využití brownfieldů či rekonstrukce stávajících objektů přes energetickou úspornost a technologicky vyspělá řešení vlastní stavby i kvality vnitřního prostředí,“ pochvaloval si kvalitu přihlášených projektů předseda odborné poroty Kasl.

S kvalitou letošního ročníku souhlasí také Dlouhý: „Letošní ročník měl díky přihlášeným projektům velmi vysokou úroveň. Je vidět, že si developeři uvědomují přínos soutěže pro celkovou kultivaci trhu. Věřím, že i příští ročník bude na kvalitní projekty bohatý, i když vstupujeme do nejistého období nejen v oblasti realit, ale i celkového ekonomického vývoje.“

Diskuze (0)

Novinka

Anonym