Nejhodnotnější fintech světa Stripe získal dalších 100 milionů dolarů. Jeho hodnota překročila 22 miliard

StripeHQ_Photo©BruceDamonte_04
0Zobrazit komentáře

Je tomu jen několik měsíců od doby, kdy jeden z vůbec nejrychleji rostoucích fintech startupů světa, Stripe, získal v investičním kole 245 milionů dolarů při valuaci 20 miliard dolarů, a už je tu další investice. Tehdy šlo o takzvané kolo Series E, jehož se zúčastnilo celkem 5 investičních firem v čele s fondem Tiger Global Management. Ten se nicméně rozhodl, že Series E rozšíří o dalších 100 milionů dolarů, jež posunují hodnotu kalifornského startupu na ohromných 22 miliard dolarů, v přepočtu tedy více než 495 miliard korun.

Peníze chce startup podle serveru The Information, který přišel s informací jako první, použít především na mezinárodní expanzi, mezi kterou může být v dohledné době také Česko. Ostatně Stripe již dávno podporuje českou měnu, ale dosud jsme se nedočkali oficiální podpory a integrace, kterou má v okolí například Německo nebo Rakousko. Mezi chystanými zeměmi je i Brazílie nebo Mexiko.

Stripe tak aktuálně působí již v 23 zemích, kde poskytuje množství služeb, od zpracování plateb přes vlastní platební bránu, pokročilou analytickou platformu nebo službu Atlas, která umožňuje během několika kliků a za fixní cenu založit firmu ve Spojených státech, konkrétně ve státu Delaware, společně se všemi dokumenty a bankovním účtem či kreditem na propojené služby.

patrickcollison

Spoluzakladatel a CEO Stripu Patrick Collison

Dnes již miliardový startup bratrského dua Patricka a Johna Collisona je obecně jeden z nejrychleji rostoucích startupů současnosti a mezi fintechy je vůbec tím největším. Po poslední investici, kdy hodnota Stripe překročila 22 miliard dolarů, je oceněn podobně jako například vesmírný startup SpaceX Elona Muska. Stripe vznikl teprve v roce 2010 (se spuštěním o rok později) a za tu dobu si dokázal získat miliony zákazníků po celém světě, včetně firem jako Amazon, Google, Facebook, Spotify nebo Uber, které Stripe využívají ke zpracování plateb na svých platformách.

Po celém světě má Stripe více než 1 300 zaměstnanců rozprostřených v devíti kancelářích. Nedávno firma navíc získala i významnou posilu do svého představenstva v podobě bývalé šéfky divize Google Cloud Diane Greene. Naopak jeho poslední investor Tiger Global Management si v loňském roce pojistil hned několik významných investic, včetně streamingové služby Spotify nebo Juul, firmy, která vyrábí elektronické cigarety. V Evropě má Stripe zásadního konkurenta v podobě startupu Braintree, který je zatím na rozdíl od amerického fintechu dostupný i v České republice.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina