Nejpopulárnější aplikací v Číně je propagandistický nástroj, který má vyvíjet technologický obr Alibaba

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

si-tin-pching-china
0Zobrazit komentáře

Na čínském App Storu patří mezi nejstahovanější aplikace dlouhodobě sociální sítě jako WeChat, TikTok nebo platební aplikace Alipay či WeChat Pay. Od začátku letošního roku však mají novou konkurenci v podobě aplikace Xuexi Qiangguo, která na první pohled vypadá nenápadně, ale jedná se o přímý propagandistický nástroj čínského komunistického režimu. A v posledních týdnech je v Číně vůbec nejstahovanější aplikací.

Za aplikací Xuexi Qiangguo, jejíž název lze doslovně přeložit jako „Studuj a učiň Čínu silnou“, stojí Oddělení propagandy Komunistické strany Číny a slouží jako agregátor veškerých zpráv, videoklipů a dokumentů o současném prezidentovi Si Ťin-pchingovi (na úvodní fotce) a jeho politické filozofii. Pětašedesátiletý Si Ťin-pching stojí v čele nejlidnatější země světa šest let a jeho aparát se nyní rozhodl, že podpoří jeho politickou doktrínu mobilní aplikací.

Vše se točí kolem politického myšlení čínského prezidenta, které bylo oficiálně kodifikováno na stranickém sjezdu čínské komunistické strany v roce 2017 jako tzv. „Si Ťin-pchingovo myšlení o socialismu s čínskými rysy v nové éře“. Jak píše odborný magazín Sinopsis, hlavním rysem Si Ťin-pchingovy politiky je mimo jiné „důraz kladený na autoritu Strany a jejího vedení“ a postupně prostupuje jak celou stranou, tak také společností.

china-app

Nejstahovanější aplikací v Číně je propagandistický nástroj Xuexi Qiangguo

Aby komunistický režim šíření Si Ťin-pchingova myšlení podpořil, vytvořil zmíněnou mobilní aplikaci, do které se musí Číňané registrovat prostřednictvím svého reálného jména a mobilního čísla. Kdo se pak do aplikace pravidelně přihlašuje, každý den čte články, komentuje je a vyplňuje různé dotazníky ohledně stranické politiky, získává tzv. studijní body.

Podle zpráv v čínských médiích, na něž se odvolává například deník South China Morning Post, tak aplikace nabízí možnost, jak může vedoucí strana kontrolovat své kádry po celé zemi, kteří údajně musí aplikaci každý den navštěvovat a aktivně participovat. Uživatelé si navíc přímo uvnitř této aplikace mohou posílat zprávy, které podobně jako ve Snapchatu po přečtení zmizí. Podporovány jsou také konferenční videohovory a napojit lze například účet v platební aplikaci Alipay a posílat různé virtuální předměty.

Za vývojem má stát čínský gigant Alibaba

Do budoucna má navíc být spuštěna i služba, díky které si uživatelé budou moci směnit získané studijní body za různé dárkové předměty, a celkově má být aplikace Xuexi Qiangguo podobnou super aplikací, jakou se stal například WeChat, který už dnes Číňané používají prakticky ke všemu. Ostatně i právě na WeChatu se snažila čínská komunistická strana svou propagandu tlačit, například prostřednictvím různých samolepek, mladé lidi lákala také na rapové písničky a komiksy.

Zdá se však, že nejnovější a vlastní aplikace Xuexi Qiangguo bude zatím vůbec nejúspěšnějším počinem. Čínský trh se smartphony je největší na světě a Čína má také největší internetovou populaci, přestože je internet ve většině země významně cenzurován. Si Ťin-pchingův režim nicméně chce prostřednictvím aplikace přímo zasáhnout potenciálně všechny občany, a tak najímá celou řadu specialistů na nová média, aby dokázal uživatele chytrých telefonů a sociálních sítí náležitě oslovit.

Xuexi-Qiangguo-china-app

Co je však na celém propagandistickém projektu ještě zajímavější, je poslední zjištění agentury Reuters, která s odvoláním na své zdroje uvedla, že za vývojem aktuálně nejstahovanější aplikace v Číně má stát tamní gigant Alibaba. Aplikaci Xuexi Qiangguo měl vyvinout neznámý tým, který se v Alibabovi zaměřuje na speciální projekty.

Samotný obří čínský konglomerát odmítl svou účast na projektu komentovat, nicméně v jeho čele stojí nejbohatší Číňan Jack Ma, jenž je členem Komunistické strany Číny, a tak nejnovější spekulace opět vyvolává otázky ohledně spolupráce nejen Alibaby, ale i dalších čínských technologických firem s tamní vládou. Například Huawei nyní čelí po celém světě obviněním, že je napojené na čínskou vládu, a proto mnoho zemí tuto firmu nechce pustit k budování klíčových internetových sítí 5G.

O spolupráci Alibaby a komunistické strany napovídá i fakt, že se do prorežimní aplikace přihlásit prostřednictvím údajů z komunikační aplikace DingTalk, která patří právě pod Alibabu. K vyvinutí navíc měl být použit stejný software a na kariérním webu Alibaby se dokonce objevil také inzerát spojený s aplikací Xuexi Qiangguo. Zda lidé z Alibaby aplikace pouze vyvíjejí a spravují nebo jsou na čínskou vládu více napojení, není zřejmé. Podle odhadů pekingské analytické firmy Qimai byla nicméně propagandistická aplikace od ledna stažena na iOS a Androidu už více než 43milionkrát.