Nejprve se OpenAI bálo jejího zneužití. Teď začíná umělou inteligenci, která umí básnit i napsat článek, prodávat
Zpracovala doslova biliony slov a nyní zvládne důvěryhodně prakticky cokoliv, co si lze s psaným textem představit. Tak by se ve zkratce dal představit nový produkt společnosti OpenAI, kterou za účelem etického vývoje umělé inteligence před pěti lety založil Elon Musk, Sam Altman a několik dalších investorů.
Přestože dříve se model výzkumníci báli zveřejnit kvůli jeho možnému zneužití, nyní přichází s vylepšenou verzí a představují jej veřejnosti. Do svých systémů zmíněný produkt za poslední měsíce nasál nepředstavitelné množství dat. Pohltil celou Wikipedii, velkou část zbytku internetu a blíže neupřesněné množství knih.
Výsledkem je, že dokáže plnit bohatou škálu jazykových úkolů – vše od překladu přes psaní vlastních textů, novinových článků, básní až po odpovědi na každodenní otázky. Odpovídá přitom velmi detailně a přesvědčivě, chápe souvislosti mezi slovy a stylistikou má být nerozeznatelná od lidského psaní.
We’re releasing an API for accessing new AI models developed by OpenAI. You can „program“ the API in natural language with just a few examples of your task. See how companies are using the API today, or join our waitlist: https://t.co/SvTgaFuTzN pic.twitter.com/uoeeuqpDWR
— OpenAI (@OpenAI) June 11, 2020
Modelu lze dát například první odstavec článku a sám dopíše zbytek. V tuto chvíli ještě výsledky pokulhávají, ale díky principům strojového učení se systém i nadále učí a vylepšuje. Například pokud se modelu zeptáte na to, jestli máte pokračovat v čtení příběhu, dokáže říct, jestli bude nudný, nebo naopak zajímavý.
Současnou verzi nazývají výzkumníci GTP-3 a chtějí ji začít postupně za účelem komerčního použití prodávat soukromým firmám. Tato verze je prý až stonásobně větší než předchozí, zvaná GTP-2, kterou firma vydala loni v únoru. Už o ní však výzkumníci tvrdili, že je schopná vytvářet falešné zprávy, a proto ji odmítli dát k dispozici veřejnosti v plné verzi.