Nejreprezentativnější budova holešovické tržnice se dočká rekonstrukce. Bude tu restaurace pro tři stovky lidí

Praha má s tržnicí velké plány, chce do ní investovat až tři miliardy korun.

Eliška NováEliška Nová

Budova Burzy v Pražské tržnici

Foto: MHMP

Budova burzy v Pražské tržnici projde rekonstrukcí

0Zobrazit komentáře

Kdysi patřila Pražská tržnice v Holešovicích k místům, kde seženete nejaktuálnější módní trendy v čínském provedení. Tomu už je dávno konec. Stánky zmizely už před třemi lety a Praha má s místem velké plány. Nyní se chystá pustit do rekonstrukce bývalé budovy burzy, která chátrá. Ta má vyjít zhruba na 225 milionů korun.

Budova burzy v hale číslo 4 je památkově chráněná a město má v plánu ji uvést do původní historické podoby. Dřív tu byl kromě jiného hostinec. Ten zůstane, jen se mu nyní říká honosněji, totiž restaurace.

„Burza, kde sídlila Dobytčí a masná pokladna a také hostinec, byla finančním a společenským centrem Pražské tržnice. Logicky se jedná o nejreprezentativnější stavbu v celém areálu. Chceme jí navrátit zpět její zašlou slávu a uvést ji do původního stavu,“ vysvětloval už loni pražský náměstek pro finance Pavel Vyhnánek.

Soutěž město už jednou vypsalo, kvůli problémům v dokumentaci ji ale zrušilo a nyní vypisuje znovu. Zakázka bude rozdělená do dvou částí. Jedna se týká celkové rekonstrukce budovy a v jejím rámci proběhnou restaurátorské a uměleckořemeslné práce.

Budova Burzy v Pražské tržnici

Foto: MHMP

Holešovickou tržnici čekají změny, začnou s budovou burzy

Druhá část má za úkol vybudovat zázemí pro gastronomický provoz, tedy pro zmíněnou restauraci. Ta má najít místo v prostorách burzovního sálu, který je osvětlený čtrnácti okny a zdobený znaky českých měst, jež měla na burze svoje zastoupení. Po otevření by se sem mělo vejít až tři sta lidí, další prostor bude venku na zahrádce s kapacitou pro zhruba 150 hostů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Stavba z roku 1895 v novorenesančním slohu je už dlouho uzavřená kvůli bezpečnosti. Ve špatném technickém stavu jsou hlavně přístavby a nástavby burzy, které jako nepůvodní zmizí, problém je se statikou, ve dřevěných konstrukcích se objevily dřevokazné houby. Odhadem bude rekonstrukce trvat zhruba dva roky. Město už má stavební povolení.

Prostor o dvou až třech miliardách

Praha se ale rozhodně nesoustředí jen na burzu. Dílčí práce v areálu už proběhly, to zásadní ale tržnici v Holešovicích teprve čeká. Ostatně mluví se o tom, že v příštích asi patnácti letech se sem investují dvě až tři miliardy korun. Město už si nechalo zpracovat koncepční materiály pro rozvoj areálu, ekonomickou studii i urbanisticko-architektonickou studii.

V běhu je také mezinárodní architektonická soutěž, na jejímž konci by mělo dojít především k úpravě veřejného prostoru tržnice. Přihlásilo se do ní osmnáct architektonických studií z devíti zemí. Soutěž vypsal magistrát loni v červenci a město poptalo kromě uspořádání prostranství také úpravu vchodů do areálu, architekti by měli přijít rovněž s řešením zeleně a hospodařením s dešťovou vodou.

trznice2

Foto: MHMP

Na tomto místě vznikne v Holešovicích restaurace

„Předmětem řešení budou vstupy do areálu, jednotlivá korza a náměstí, prostory mezi halami a mobiliář. Požadujeme, aby řešení respektovalo historickou podobu tržnice, ale zároveň respektovalo nejmodernější přístupy ke krajinářské architektuře, včetně ohledu na potřeby spojené se změnou klimatu,“ uvedl k soutěži Vyhnánek.

Co se zmíněných vstupů týče, proměnou projde ten z Argentinské, ale i z Jateční ulice, kde je nyní výdejna e-shopu Alza. Samozřejmě projde úpravou i hlavní vchod, kam by navíc měla ústit nová Štvanická lávka mezi Holešovicemi a Karlínem. Soutěž má na starosti kancelář CCEA MOBA.

Úprava veřejných prostor by měla probíhat spolu s rekonstrukcemi dalších budov v celém areálu.  V budoucnosti by v tržnici obecně mělo být místo pro kulturní, obchodní a gastronomický život. Vzniknout má nová vyhlídková věž. Naopak zůstat by měla hala 22, kde už se několik let konají farmářské trhy.

prazskatrznice-viz9-min

Foto: CMC Architects

Dominantou nových veřejných prostor má být Malé náměstí

Dlouhá léta působí areál holešovické tržnice přinejmenším omšele. Jde přitom o památku, která má prvky secese a neorenesance. Areál vybudovaný na konci devatenáctého století byl postaven stavitelem Aloisem Elhenickým podle návrhu Josefa Srdínka.

Cílem bylo především přemístit jatka, respektive Ústřední jatka královského města Prahy, mimo centrum města. Holešovice se k tomu zdály jako ideální místo. Jatka se tu pak nacházela až do roku 1983. V letech devadesátých byla místní funkce všelijaká – kromě zmíněné tržnice s čínským zbožím byl v jedné z budov například také nevěstinec.

K tomu tržnici navštívit ovšem není třeba čekat na proměnu za velké peníze. Odehrává se tu totiž už nyní. Kromě zmíněné vyhledávané haly 22, kde to voní zeleninou víc než uprostřed pole, se tu loni na podzim už podruhé uskutečnil například Mercedes-Benz Prague Fashion Week, probíhají tu nejrůznější akce, ještě tento měsíc tu bude mezi dalšími Salon dřevostaveb.

prazskatrznice-viz7-min

Foto: CMC Architects

Vizualizace nové možné podoby Pražské tržnice

Největší umělé jezero u nás láká obyvatele i byznys zpět na Sokolovsko. To vše pod taktovkou studia A8000

A8000 se zaměřilo nejen na bydlení, ale také na udržitelnost a ekologii.

Eliška NováEliška Nová

a8000

Foto: A8000

Dům na vodě u jezera Medard

0Zobrazit komentáře

V roce 1872 zde vznikl lom, který vyhnal všechny, kdo se tu usadili. Obce a různá osídlení musely kvůli těžbě stranou. Na přelomu tisíciletí ale přestala být těžba uhlí žádoucí a tak se, aspoň tady na Sokolovsku, ukončila. Z povrchového dolu Medard se stalo největší umělé jezero v Česku. Teď se příběh uzavírá. Architektonické studio A8000 přišlo s urbanistickým návrhem, který má za úkol vrátit sem obyvatele i byznys.

Soutěž na proměnu území vypsala loni v červnu Sokolovská uhelná spolu s Karlovarským krajem. Požadavkem bylo vytvořit místo pro volný čas a rekreaci s infrastrukturou a službami. Uspělo právě studio A8000. „Klíčové pro zdárné budování kvality života pro nás bylo krásno, ale i funkce, ekonomika, ekologie a koncepce smart green lokality, demografie a sociologie. Okolí jezera Medard je obrovskou příležitostí pro rozvoj celého Karlovarského kraje,“ uvedl pro CzechCrunch architekt a zakladatel studia Martin Krupauer.

V A8000 pracovali nad novým návrhem především s daty a analýzou, co bude na místě nejlepší vytvořit z pohledu celkové transformace a investice. „Jen tak se může území vyvíjet skutečně zdravě a efektivně. Jiná zatopená jezera, jako například Milada v Ústeckém kraji, byla vždy řešena především pohledem krajinářské architektury a jako místo k rekreaci. Na tu samozřejmě myslíme také. Věříme ale, že vyvážená kulturní krajina je schopna přinést nový život do lokality, které Sokolovsko potřebuje,“ líčí architekt.

Dům na vodě u jezera Medard

Zdroj: A8000

Dům na vodě u největšího umělého jezera v Česku

Co v lokalitě přesně dělat, se rozhodovala Sokolovská uhelná, která vlastní pozemky v širokém okolí, dlouho. Návrhy byly různé, především pak směřovaly k rekreaci. Bývalý ředitel společnosti František Štěpánek ale nechtěl nechat lokalitu jen pro různé atrakce, které se samy neuživí. „Budeme velmi opatrně posuzovat, co se k Medardu hodí a co ne. Aby tu nevznikly věci, které by byly spíš pro ostudu,“ uvedl Štěpánek v roce 2010 pro server iDnes.cz.

A8000 přišlo s konceptem, který ponechává volný břeh jezera. Ten zůstane nezastavěný a bude tu pouze stezka pro pěší a cyklisty. Na východním břehu jezera by měla vzniknout nová městská čtvrť. „Pozitivní vlajkovou lodí celé proměny a jejím iniciátorem je bydlení na vodě,“ uvádí Krupauer. Je to ale také bydlení nad jezerem, návrh podle architekta šikovně využívá hrany teras i teras samotných, které vznikly původní těžbou při pohybu kolesového rypadla.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pro projekt je také typický dům, který studio pojmenovává Ostrov a jenž je moderní a technologicky inteligentní budovou jednadvacátého století, která jakoby roste z vody. Záměrem je vytvořit v okolí Medardu to, co už to jednou bylo, když se tady bydlelo.

„Okolí jezera znamená dva a půl tisíce hektarů připravených k novému životu. Příprava území v okolí Medardu vytvoří základ pro další investice, které přinesou rozvoj lokality i celého regionu a podpoří investiční rozvojové projekty,“ řekl loni u vyhlášení soutěže Pavel Tomek, místopředseda dozorčí rady Suas Group, která je sesterskou společností Sokolovské uhelné.

Cyklostezka u jezera Medard podle A8000

Zdroj: A8000

Cyklostezka u jezera Medard podle A8000

Podle Krupauera je kvalitní život u výjimečného jezera velkou příležitostí pro udržení obyvatel v lokalitě, a dokonce i k přilákání těch nových. „Nebavíme se pouze o Češích, ale i potenciálních zahraničních obyvatelích, neboť se tato lokalita nachází v samém srdci Evropy s dobrým dopravním napojením do všech světových stran. Vedle bydlení nabídne i nově vznikající pracovní příležitosti,“ říká architekt s tím, že BMW tady už staví vývojové centrum a v blízké lokalitě Staré Sedlo zvažuje umístění nové továrny Gigafactory i Tesla.

Zkušenosti z Lipna

A8000 se zaměřilo nejen na bydlení, ale také na udržitelnost a ekologii. Nejde jen o to, že jednotlivé budovy budou chytré, a tedy i šetrné. Studio využilo toho, že mohlo pracovat s oblastí jako s jedním celkem. „Například s ohledem na energii pracujeme s ostrovním systémem. V jedné části území na bývalé vnější výsypce velkolomu prostřednictvím fotovoltaiky a větrných turbín získáváme energii ze slunce a větru. Tato energie je následně ukládána do vodní přečerpávací elektrárny, jež využívá rozdíly terénu výsypky a jezera, a nakonec může být řízeným způsobem zpětně využita pro zásobování celé řešené oblasti,“ vysvětluje architekt.

Studio A8000 má s urbanistickým konceptem stavění u jezera bohaté zkušenosti. Už od devadesátých let se podílelo na strategickém rozvoji Lipna nad Vltavou. Krupauer to v rozhovoru pro CzechCrunch popisoval tak, že pracovali dohromady jak s přítomností vody a kopců. To byl ale potenciál pro letní i zimní sezónu. „Když se spojí dvě top sezóny, je to až sedm měsíců přirozeného zájmu. To bylo klíčové, protože na jedné sezóně se v Česku nedá postavit nic. S tím pracujeme dodnes, s jakýmsi dvouhrbým velbloudem, protože když fungují sezóny dvě, přijde i soukromý kapitál a začne tomu věřit,“ popisoval Krupauer.

Ptačí vyhlídka u jezera Medard podle A8000

Zdroj: A8000

Ptačí vyhlídka u jezera Medard podle A8000

Medard leží na území obcí Svatava, Habartov, Chlum Svaté Maří, Bukovany a Citice. Ačkoli tady těžba byla ukončená už v roce 2000, teprve loni skončila také zbytková těžba, která měla za úkol stabilizovat svah jezera. Napouštět se jezero začalo v roce 2008 z koryta řeky Ohře. Trvalo to neuvěřitelných osm let, než dosáhlo požadované hladiny. Mluví se o něm jako o takovém malém moři, které má na délku asi čtyři kilometry, hloubku od jednoho a půl do padesáti metrů a rozlohu 492 hektarů.

Podobně jako Medard vzniklo také jezero Most, jehož zatopení bylo dokončeno v roce 2014. To je druhé největší. Trojici uzavírá další rekultivační projekt, tentokrát Milada, která se stala vzorem pro vytváření jezer na místě někdejších dolů. A bude k tomu docházet i dál. „Určitě projdou revitalizací všechny lomy na severu Čech. Ale nejenom tam, i v blízké střední Evropě bude docházet k transformaci těchto území. Náš přístup, tedy obnova kulturní krajiny a života obyvatel v těchto lokalitách, bude jistě jeden z nejživotaschopnějších a do budoucna udržitelných řešení,“ dodává Krupauer.