Nejstarší dcera Steva Jobse vydává knihu
O tom, jak nesnesitelný byl Steve Jobs na pracovišti, se toho napsalo již hodně. Jeho mnohdy tvrdá upřímnost, arogance a přehnaný cit pro detail byly vlasnosti, které zaměstnance Applu budily ze spaní.
Jobsova specifická povaha se však výrazně promítala i do jeho osobního života, přičemž hlavním terčem byla jeho nejstarší dcera Lisa. Ta si se svým otcem, který se proslavil jako spoluzakladatel aktuálně nejhodnotnější firmy světa s valuací přes 1 bilion dolarů, zažila velmi náročné chvíle.
Vzhledem k tomu, jak zásadní její otec pro celý svět byl, se Lisa Brennan-Jobs rozhodla, že veřejnosti odhalí, jaké to bylo mít tátu, který ji prakticky celý život odmítal brát jako dceru a který měl na prvním místě byznys namísto rodiny. Jejich vzájemný vztah totiž poodhalí ve své chystané knize Small Fry, jež bude vycházet z Brennan-Jobsových pamětí, a podle prvních zveřejněných úryvků pro server Vanity Fair vše nasvědčuje tomu, že bude zabíhat i do poměrně citlivých a emotivních detailů.
I když je publikovaný výňatek pouze zlomkem příběhu, který se bude rozkládat na 304 stránkách, lze z něj vyčíst, že hlavním tématem bude její dětství a dospívání. Brennan-Jobs totiž do svých dvou let oficiálně neměla otce. Jobs celou dobu odmítal přiznat, že ji s Chrisann Brennan (matka) zplodil a hájil se tím, že je neplodný. „Do mých dvou let si moje máma rozšiřovala své sociální dávky tím, že uklízela domy a dělala číšnici. Otec nepomohl,“ objasňuje nepříznivou finanční situaci Brennan-Jobs ve Small Fry a dodává, že se vše změnilo v roce 1980.
Tehdy byl totiž Jobs zažalován za neplacení alimentů a byly mu nařízeny testy otcovství, které skutečně potvrdily, že je otcem Lisy. „Soud mu nařídil proplacení všech sociálních dávek a pravidelné placení alimentů ve výši 385 dolarů měsíčně (které sám zvedl na 500 dolarů) včetně zdravotního pojištění do mých 18 let,“ píše Brennan-Jobs. Jobs se tak papírově stal jejím otcem, nicméně to neznamenalo, že se k ní jako k dceři bude chovat.
„Mám tajemství. Můj otec je Steve Jobs.“
Jeho nezájem umocňovaly malé, avšak emočně bolestivé věci. Ať už se jednalo o lži, že předchůdce počítače Mac LISA byl skutečně pojmenován po jejím jméně (což potvrdil až po 27 letech v rozhovoru s kapelou U2), nebo urážkami, že její parfém páchne jako záchod. Brennan-Jobs však zveřejnila i situace, které ji poměrně vyděsily.
V knize to popisuje na příkladu s vozy značky Porsche, které Jobs vždy měnil za nové, když se na nich objevilo škrábnutí v laku. Ostatně na základě této úchylky Jobse charakterizovali i její přátelé, kteří si jej mimo jiné spojovali i s člověkem, který vytvořil osobní počítač. Jednoho večera se ho totiž zeptala, zdali jí Porsche poté, co se na něm objeví oděrka a nebude jej používat, dá. Jobs měl reagovat velice tvrdým až zlým tónem, že „nikdy nic nedostane“. „Myslel touto větou jen auto, nebo cokoliv jiného? Řekl to tak ostře, že jsem to cítila až v krku,“ ptá se Brennan-Jobs řečnicky.
Více v září
Celý úryvek je z knihy Small Fry je dostupný exkluzivně na Vanity Fair (v angličtině). Kniha pak oficiálně přijde do prodeje 4. září, avšak není známo, zdali bude k dispozici i v českých knihkupectvích. Zájemci si ji nicméně mohou již nyní předobjednat například na Amazonu za necelých 16 dolarů (cca 350 Kč).