Největší česká naděje na dalšího jednorožce. Mladým startupem roku je Better Stack
Odborná porota české startupové a technologické scény v soutěži Startup Awards ocenila Better Stack zakladatelů Juraje Masára a Veroniky Kolejákové.
Nyní má třicet let, komerčně ale začal vyvíjet software, když mu bylo třináct. Slovák Juraj Masár, který dlouhodobě působí v Praze, zakládá úspěšné startupy téměř jako na běžícím pásu. Před rokem a půl založil společně s Veronikou Kolejákovou svůj zatím poslední. Better Stack sleduje výpadky softwaru a výrazně tak zjednodušuje práci vývojářů. Spoléhá na něj devadesát tisíc developerů po celém světě a letos od investorů získal přes 400 milionů korun. A právě tyto výsledky přesvědčily odbornou porotu naší soutěže Startup Awards, která jej zvolila mladým startupem roku.
Porota označila Better Stack jako startup s největším potenciálem stát se jednorožcem, respektive firmu s hodnotou přesahující jednu miliardu dolarů. Při rozhodování se posuzovala inovativnost, potenciál, velikost cílového trhu, dopad i stávající rychlost růstu. A co že to vycházející startupová hvězda vlastně dělá?
Better Stack automaticky monitoruje dostupnost, stav a změny webových služeb. Nečekané technické výpadky totiž vyjdou firmy na nemalé peníze, přičemž hledání dostupných vývojářů, kteří by problém co nejrychleji identifikovali a vyřešili, je často obtížné. Platforma v případě závad propojí vývojáře, pomůže najít příčiny problémů a usnadní spolupráci na vyřešení i informování zákazníků.
„S problémy, se kterými se vývojáři každodenně potýkají, máme osobní zkušenost ze svých předchozích zaměstnání. V Better Stack jsme se proto rozhodli vyřešit alespoň některé z nich. Jsme prostě vývojáři, kteří vymýšlejí nástroje, které jsme vždycky chtěli používat,“ popsal z pozice ředitele Better Stacku Juraj Masár. Ten během své kariéry již stihl dva startupy prodat, další dva jsou pak v zisku a žijí vlastním životem a v nedávném rozhovoru pro CzechCrunch se podělil o své know-how, jak úspěšné firmy zakládá a vede.
„Většinu profesního života jsem se pohyboval v týmech, které nějakým způsobem pomáhaly ostatním týmům tvořit software rychleji, lépe, kvalitněji. Ať už to byl tým Builder Tools v Amazonu nebo Cloud Solutions v Netflixu. Nevím, zda to byl záměr, ale Better Stack svým produktem dal dohromady to nejlepší, co jsme tehdy složitě vyvíjeli sami. Být znova ve stejné pozici, Better Stack bych si hned koupil,“ komentuje jako jeden z členů poroty výběr Better Stacku David Pavlík, technologický ředitel logistického startupu ShipMonk.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsKromě Pavlíka porotu doplnil například ředitel Avastu Ondřej Vlček, zakladatelka Czechitas Dita Formánková, zakladatelka startupu Ytica Květa Vostrá, Head of People v Deepnote Tereza Macháčková, zakladatel CDN77 Zdeněk Cendra či Jakub Nešetřil z Česko.Digital. Jde o osobnosti, které za sebou mají prosperující podnikatelskou kariéru, daly vzniknout vlastním startupům či projektům nebo úspěšně vedly týmy v největších firmách světa i rychle rostoucích startupech.
Rychle roste i samotný Better Stack. Během roku a půl na trhu jej začalo používat už bezmála devadesát tisíc vývojářů a 1 400 klientů včetně jmen jako Time Magazine, Decathlon, Accenture, ESET, Rohlík, Český rozhlas nebo také například Anglikánská církev. Další byznysové ukazatele startup nechce veřejně komunikovat kvůli konkurenci, od začátku roku ale prý dokázal všechny klíčové metriky zdvojnásobit.
A na dobytí globálních trhů jej podpořila také velká investorská jména. V rámci série A do Better Stacku v létě poslali 17 milionů dolarů, tedy přibližně 410 milionů korun. Kolo vedl fond Creandum, jenž historicky podpořil například Spotify, Bolt nebo Klarnu. Přispěly také české fondy Credo Ventures a Kaya VC, zahraniční Susa Ventures a K5 Global a zároveň také více než deset andělských investorů. Ještě loni startup získal podporu 1,6 milionu dolarů (bezmála 40 milionů korun) od Susa Ventures, což ale tehdy mediálně nekomunikoval.
***
CzechCrunch v rámci soutěže Startup Awards kromě Better Stacku jako mladého startupu roku ocenila osobnosti a firmy v dalších třech kategoriích, jejichž vítězové si odnesli skleněné sošky ve tvaru loga soutěže od českého designéra Lukáše Nováka. Cenu za startupovou osobnost roku získali Daniel Hejl a Hubert Palán z Productboardu. Investiční trefu roku si odnáší investiční fond Inven Capital. Ke slovu se dostala i česká veřejnost, která nejoblíbenějším startupem prohlásila Placehunter, aplikaci doporučující výlety po Česku, Slovensku a Rakousku.