Největší umělé jezero u nás láká obyvatele i byznys zpět na Sokolovsko. To vše pod taktovkou studia A8000
A8000 se zaměřilo nejen na bydlení, ale také na udržitelnost a ekologii.
V roce 1872 zde vznikl lom, který vyhnal všechny, kdo se tu usadili. Obce a různá osídlení musely kvůli těžbě stranou. Na přelomu tisíciletí ale přestala být těžba uhlí žádoucí a tak se, aspoň tady na Sokolovsku, ukončila. Z povrchového dolu Medard se stalo největší umělé jezero v Česku. Teď se příběh uzavírá. Architektonické studio A8000 přišlo s urbanistickým návrhem, který má za úkol vrátit sem obyvatele i byznys.
Soutěž na proměnu území vypsala loni v červnu Sokolovská uhelná spolu s Karlovarským krajem. Požadavkem bylo vytvořit místo pro volný čas a rekreaci s infrastrukturou a službami. Uspělo právě studio A8000. „Klíčové pro zdárné budování kvality života pro nás bylo krásno, ale i funkce, ekonomika, ekologie a koncepce smart green lokality, demografie a sociologie. Okolí jezera Medard je obrovskou příležitostí pro rozvoj celého Karlovarského kraje,“ uvedl pro CzechCrunch architekt a zakladatel studia Martin Krupauer.
V A8000 pracovali nad novým návrhem především s daty a analýzou, co bude na místě nejlepší vytvořit z pohledu celkové transformace a investice. „Jen tak se může území vyvíjet skutečně zdravě a efektivně. Jiná zatopená jezera, jako například Milada v Ústeckém kraji, byla vždy řešena především pohledem krajinářské architektury a jako místo k rekreaci. Na tu samozřejmě myslíme také. Věříme ale, že vyvážená kulturní krajina je schopna přinést nový život do lokality, které Sokolovsko potřebuje,“ líčí architekt.
Co v lokalitě přesně dělat, se rozhodovala Sokolovská uhelná, která vlastní pozemky v širokém okolí, dlouho. Návrhy byly různé, především pak směřovaly k rekreaci. Bývalý ředitel společnosti František Štěpánek ale nechtěl nechat lokalitu jen pro různé atrakce, které se samy neuživí. „Budeme velmi opatrně posuzovat, co se k Medardu hodí a co ne. Aby tu nevznikly věci, které by byly spíš pro ostudu,“ uvedl Štěpánek v roce 2010 pro server iDnes.cz.
A8000 přišlo s konceptem, který ponechává volný břeh jezera. Ten zůstane nezastavěný a bude tu pouze stezka pro pěší a cyklisty. Na východním břehu jezera by měla vzniknout nová městská čtvrť. „Pozitivní vlajkovou lodí celé proměny a jejím iniciátorem je bydlení na vodě,“ uvádí Krupauer. Je to ale také bydlení nad jezerem, návrh podle architekta šikovně využívá hrany teras i teras samotných, které vznikly původní těžbou při pohybu kolesového rypadla.