Nekorektní superhrdina Deadpool bude pokračovat a našel režiséra. V rukou Disney je ale jeho budoucnost nejistá
Deadpool dnes patří mezi nejoblíbenější filmové superhrdiny a jeho dva filmy drží druhé a třetí místo nejvýdělečnějších titulů s vyšší přístupností vůbec. Samozřejmě se tak pracuje na dalším pokračování. Jeho kontext je ale trochu jiný, studio 20th Century Fox, které franšízu produkuje, totiž předloni koupilo Disney zaměřené na jiný typ tvorby. I když tak Deadpool 3 nyní našel režiséra, jeho budoucnost stále zůstává nejistá.
Filmový Deadpool má za sebou poměrně unikátní příběh. Herec Ryan Reynolds se o postavu začal aktivně zajímat poté, co jeden z komiksů superhrdinu přirovnal ke kombinaci jeho a psa rasy šarpej. Reynolds se spolu s různými tvůrci snažil krvelačného a přisprostlého hrdinu přivést na plátna, projekt ale neustále narážel na problémy. Studio 20th Century Fox, vlastnící práva na postavu, si nebylo jisté omezenou přístupností, kterou postava v zásadě vyžadovala.
Tvůrci pak dostali několik stovek tisíc dolarů na vytvoření testovacího videa, ve kterém by se Deadpool ukázal tak, jak by měl ve filmu vypadat – trousící hlášky a sprostá slova, promlouvající přímo k divákům, brutálně vraždící své protivníky. Vedení Foxu ale stále nebylo přesvědčeno, zvlášť po masivním selhání Green Lanterna s Reynoldsem.
V roce 2014 testovací video uniklo na internet (na YouTube je stále dostupné) a fanoušci byli nadšení. Fox se díky tomu konečně rozhodlo projekt schválit. První Deadpool, kterého režíroval Tim Miller, se dočkal chvály za jiné pojetí superhrdinů a v kinech vydělal přes 782 milionů dolarů, což ho zařadilo na druhou příčku nejvýdělečnějších filmů s přístupností R (druhá nejvyšší v USA). Druhý film, režírovaný Davidem Leitchem, byl přijat ještě lépe a vydělal ještě více.
Studio 20th Century Fox pak v roce 2020 koupil zábavní gigant Disney. Nakolik se dnes nezvyklé projekty jako Deadpool v Hollywoodu příliš netočí, pro firmu, jež tvoří převážně rodinné zábavy, to platí dvojnásob. I ty morálně nejsložitější filmy nebo seriály Marvelu mají stále jasně rozdělené kladné a záporné postavy, červená krev se v nich přes hromady mrtvých prakticky neobjeví a Iron Man se někdy vyjadřuje arogantně, ale vždy slušně.
Na obavy mnoha fanoušků z „disneyfikace“ Deadpoola reagoval sám, dnes už bývalý ředitel Disney Bob Iger, podle kterého by si pokračování mohlo ponechat přístupnost R. Naděje mohl pozvednout také fakt, že scénář třetího filmu opět píší Rhett Reese a Paul Wernick, jež stojí za prvními dvěma. Oznámené jméno režiséra, s nímž přišel server Hollywood Reporter, nicméně očekávání znovu komplikuje.
Shawn Levy se totiž už dlouho specializuje právě na neškodná rodinná dobrodružství jako Noc v muzeu nebo Ocelová pěst. Loni s Ryanem Reynoldsem natočil akční sci-fi Free Guy, které bylo sice přijato jako dobrá zábava, ale opět postrádalo jakékoliv morálně nejednoznačné nebo riskantní momenty. Totéž ještě ve větší míře platí pro letošní akční sci-fi Levyho a Reynoldse, Projekt Adam od Netflixu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsJe sice otázkou, zda se i Deadpool na potřetí musí spoléhat na násilí a obhroublý humor. Druhý film nicméně působil tak zajímavě právě díky kombinaci těchto prvků s až sentimentální emocionální rovinou – s podobnou kombinací se ostatně chvály dostává režisérovi Jamesu Gunnovi, který stojí za Strážci galaxie, novým Sebevražedným oddílem nebo seriálem Peacemaker, který je dostupný i na HBO Max, jež před nedávnem přišlo do Česka.
Disney tak stojí před důležitým rozhodnutím. Přizpůsobit nekorektního antihrdinu zbytku tvorby Marvelu a těžit z dalšího rozšíření své největší franšízy, ale riskovat odmítnutí ze strany dřívějších fanoušků? Nebo zajistit Deadpoolovi stávající publikum, ale za cenu jeho ponechání v současném samostatném módu, kdy ho dost dobře nelze začlenit do dalších superhrdinských univerz? Mediální gigant si vybudoval velice efektivní stroj na peníze, který se ovšem zadrhává při významnějších anomáliích.