Neměli byste mi věřit, říká šéf OpenAI. Na turné zjišťoval, co o umělé inteligenci míní politici
Sam Altman to prý nedělá pro peníze. Jeho firma dlouho lobbovala za to, aby na ni nový evropský zákon o umělé inteligenci nebyl tak přísný.
Kdyby bylo třeba někoho označit za tvář boomu generativní umělé inteligence (AI) poslední doby, Sam Altman by byl jednou z prvních možností. Spoluzakladatel firmy OpenAI, která stojí za známým textovým generátorem ChatGPT, se mediálním výstupům dlouho spíše vyhýbal, v současnosti je ale AI podle něj tak zásadním tématem, že uzrál čas, aby o něm s lidmi mluvil tak často, jak to možné. Pro peníze to ale prý nedělá.
Osmatřicetiletý Altman strávil poslední měsíc na cestách po celém světě. A jak sám podle Business Insideru přiznal, byl na „diplomatické misi“. V souvislosti s AI je totiž dnes hlavním tématem regulace. Altman tak v Izraeli, Indii, Francii nebo Velké Británii kromě vědců navštívil hlavně politiky. Ve světě AI se totiž dnes, zdá se, láme chleba ohledně toho, jakou roli bude ve společnosti hrát. A světové turné Altmanovi umožnilo zjistit, jak se na technologii dívají čelní představitelé různých zemí, z hovorů si totiž prý odvezl sto stran poznámek.
Zatímco například v USA konkrétní podoba regulace AI teprve vzniká. Evropský parlament už nedávno schválil zákon o umělé inteligenci, který programy na její bázi kategorizuje podle různého stupně rizika a některé systémy zakazuje úplně, jiným působnost omezuje. Altman sice obecně s potřebou regulace souhlasí, jak ale minulý týden pro Bloomberg uvedl, s politiky se nemusí shodovat v tom, jak by v praxi měla vypadat.
To se ukázalo i v souvislosti se zmíněným novým evropským zákonem. Jak zjistil magazín Time, OpenAI dlouho lobbovala za to, aby norma nebyla tak přísná. Startup nechtěl třeba to, aby norma jeho produkty – řečový model GPT-4 nebo obrazový generátor DALLE-2 – označovala za rizikové. Znamenalo by to totiž větší nároky na transparentnost.