Nemluví s novináři, nepropaguje alkohol, ale střílí góly. Mbappému za jeho postoj hrozí pokuty

Je jedním z nejlepších, svými zásadami ale způsobuje noční můry novinářům. A také sponzorům. Co ale na tom, když posouvá Francii k dalšímu titulu.

Filip HouskaFilip Houska

Kylian Mbappé

0Zobrazit komentáře

Nemluví s novináři, sotva dojde na tiskovky – a sponzoři z něho musí mít noční můry. Je ale géniem na hřišti, na kterého je radost se dívat. Proto ani fotbalové federaci Francie nevadí, že za něj hradí pokuty za jeho ignoraci sportovních reportérů. Mladičký kanonýr Kylian Mbappé je prostě trochu oříšek, který není jako ostatní fotbalisté. A teď vyvolal rozruch, když nechtěl být na mistrovství světa v Kataru jakkoliv spojován s pivem. Mimo jiné.

Možná si vzpomínáte na scénu, kdy Cristiano Ronaldo přišel během fotbalového mistrovství Evropy 2020 na tiskovou konferenci a automaticky odsunul lahve Coca-Coly, sponzora turnaje, stranou. Pak pozvedl svou lahev s čistou vodou a dal jasně najevo, co mají lidé pít. Momentka obletěla internet a dokonce se spekulovalo, že srazila ceny akcií Coca-Coly na burze. Podobnost lze najít také v případě Kyliana Mbappého.

Francouzský fotbalista, který na klubové úrovni hájí barvy pařížského PSG a na šampionátu v Kataru vstřelil už pět branek, má totiž velmi specifické chování vůči sponzorům. A už vůbec nechce být spojován s americkým výrobcem piva Budweiser, který je jedním z hlavních partnerů turnaje. Ano, toho turnaje, který na stadionech zakázal prodávat jeho pivo, kvůli čemuž pivovarnický gigant musel přijít s originálním řešením, jak hektolitry moku udat.

Mbappé je přesvědčen o tom, že má velký vliv na spoustu dětí, které by jednoho dne chtěly být jako on. Proto odmítá propagovat jak alkoholické nápoje, tak sportovní sázky nebo nezdravé potraviny. Například v září odmítl vystupovat v reklamě na fastfoodový řetězec KFC, které se účastnil francouzský fotbalový nároďák. A šéf lokální pobočky KFC dokonce zvažoval, že na jednoho z nejlepších hráčů planety podá žalobu.

Evidentně s ním ale nic nehne. Na katarském mistrovství se odmítá stavět před reklamní stěnu Budweiseru, kde by měli hráči pózovat před novináři a fotografy, když vyhrají ocenění za nejlepšího hráče utkání. Tato pocta mu byla na šampionátu udělena už třikrát, naposledy po osmifinálovém zápasu s Polskem, v němž dal dva góly. Ani jednou ale před stěnou pivovaru nestál. A soustředil se také na to, aby logo nebylo vidět nikde v jeho blízkosti.

Když se už přes „donucení“ chvíli usmíval před fotografy s trofejí za nejlepšího hráče utkání, chytře natočil pohár tak, aby logo Budweiseru skryl. Jsou to malé věci, ale ve spojitosti s obrovskou slávou zanedlouho teprve čtyřiadvacetiletého Mbappého a jeho dopadu na celý fotbalový svět vyvolávají rozruch, protože se reálně může stát, že svými kroky ovlivní vnímání sponzorů jak mezi lidmi, tak i mezi dalšími sportovci. Možná i pozitivně, ale spíše negativně.

Zakrývání sponzorů, kteří mu nesedí do jeho přesvědčení, je ale jedna věc – a patrně ta nejméně podstatná. Pařížský útočník totiž vedle toho odmítá i komunikaci s novináři, což je na světových šampionátech (minimálně tom v Kataru) trochu problém. Pokud totiž odmítne odpovídat na otázky reportérů, hrozí mu pokuta. Mbappé ale tlaku odolává a má podporu i ze strany fotbalové federace Francie, která zmínila, že za něj pokuty zaplatí.

Jindy tvrdohlavý Mbappé ovšem svůj postoj v neděli po vyhraném osmifinále drobně porušil, když před novináře na tiskové konferenci přece jen předstoupil. Že by ale odpovídal na relevantní dotazy k utkání? Nebo ke své budoucnosti v PSG? Kdepak, to od něj slyšet nebylo. Novinářům vesměs pouze řekl, že „proti nim nic nemá“ a že „je tady od toho, aby se soustředil na vítězství svého týmu na turnaji“. Prý to tak dělá vždy.

Reagoval ovšem i na zmíněné pokuty, kterým za ignoraci reportérů na tiskových konferencích čelí. Uvedl, že si je „zaplatí sám, protože si nemyslí, že by je měla hradit Francouzská fotbalová federace“. Jak vysoké jsou, se přesně neví, s Mbappého příjmy ale půjde o drobné. Smlouva s PSG, kterou v květnu podepsal na další tři roky, mu zaručuje zhruba pět milionů korun. Denně. Z toho se dá platit ledasco.