Nenápadná bulharsko-česká IT firma Sciant patří mezi nejrychleji rostoucí v Evropě. Byznys řídí z Olomouce

Peter BrejčákPeter Brejčák

sciant-1Insider

Foto: Sciant

Stephen Burke, spoluzakladatel a ředitel české pobočky firmy Sciant

0Zobrazit komentáře

Do letošního žebříčku tisícovky nejrychleji rostoucích firem v Evropě, který již pět let sestavuje deník Financial Times, se probojovali dva pražští zástupci – společnosti Stavební interiérové systémy a Denevy. Českou stopu v žebříčku však má i další firma Sciant, jež sice oficiálně sídlí v bulharské Sofii, tři roky však provozuje pobočku také v Olomouci.

Sciant se zabývá vývojem softwaru, strojovým učením a využitím velkých dat či blockchainu, přičemž podle Financial Times mezi lety 2016 a 2019 jeho tržby vyrostly o 453 procent na 3,3 milionu eur, podle aktuálního kurzu asi 85 milionů korun. V celkovém pořadí žebříčku se tak společnost ocitla na 360. příčce.

„Za pouhých pět let existence jsme si dokázali vybudovat širokou zákaznickou základnu napříč Evropou, Severní Amerikou a Asií,“ popisuje pro CzechCrunch spoluzakladatel a ředitel české pobočky Stephen Burke s tím, že klienti Sciantu působí v oblastech od finančnictví přes hotelnictví po logistiku. Jmenuje například logistickou společnost DHL či tuzemský startup Mews.

Za pět let na trhu Sciant celkově získal přes 50 klientů po celém světě a řešil více než 300 IT projektů, z nichž byly zhruba dvě třetiny v oblasti cestovního ruchu. Před dvěma lety se společnost více zaměřila na expanzi do oblasti správy a podpory IT integrací, což se jí osvědčilo během pandemie. Díky změně strategie dokázala i loni dosáhnout stejných hospodářských výsledků jako v roce 2019.

sciant-31

Foto: Sciant

Stephen Burke, spoluzakladatel a ředitel české pobočky firmy Sciant

„Na začátku krize v březnu a dubnu 2020 jsme ztratili asi 60 procent příjmů,“ popisuje nelehkou situaci Burke. „Tato ztráta byla způsobená naším působením v oblastech cestování a logistiky, které zaznamenaly významné zásahy. Nyní je však poptávka bezprecedentní, a to i v cestovním ruchu,“ pokračuje s tím, že loni Sciant dosáhl na tržby opět na úrovni 85 milionů korun a letos počítá s růstem o 50 až 70 procent.

Podle Burkeho se růst firmy projevil už v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy Sciant zaznamenal vůbec nejvyšší kvartální obrat své historie. V plánu pro letošní rok má navíc další expanzi, a proto potřebuje také navýšit počet zaměstnanců z aktuální stovky o dalších padesát, a to hlavně v Olomouci, kam Sciant soustředí své obchodní, marketingové, konzultační a stále více i vývojářské aktivity.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Stephen Burke přitom pochází ze Spojených států, ve své kariéře pracoval mezinárodně ve Francii, Číně, Japonsku, Malajsii a Indii, kde se poznal se svou manželkou Míšou pocházející právě z Olomouce. Po společném návratu z Indie společně nějaký čas žili a pracovali v Praze, načež se rozhodli přestěhovat do hanácké metropole, kde si založili rodinu.

Burke už měl předchozí zkušenosti se založením firmy s názvem Snapshot v Brně, což je dcera německé pohostinské IT společnosti. Kvalita práce a jazykové schopnosti lidí na Moravě na něj udělaly dojem, zároveň se zajímal o prosazování obchodních zájmů ve svém domovském městě Olomouci.

S bulharskými kolegy Burke pracoval již více než patnáct let. Když působil jako technický ředitel pařížského Taxeo, svěřil a outsourcoval své vývojové operace kompletně bulharské firmě ITCIS, v jejímž čele stál další budoucí zakladatel Sciantu Evlogi Georgiev. Společně pak při ukončení svých předchozích štací spatřili příležitost, jak uplatnit znalosti získané z předchozích IT projektů, a založili Sciant.

Bulánci přes noc vybrali více než 1,7 milionu korun. Kultovní česká hra díky tomu dorazí i na konzole

Filip HouskaFilip Houska

bulanci-1x

Foto: SleepTeam

Tvůrci legendárních Bulánků uvedou novou, modernější verzi

0Zobrazit komentáře

Pouhé dvě hodiny stačily tvůrcům kultovních Bulánků k tomu, aby se jim podařilo vybrat půl milionu korun na rozjetí nové, modernější verze této legendární české střílečky, která jednoho času byla snad na všech školních počítačích. O další zhruba dvě hodiny později pokořili vývojáři ze studia SleepTeam na Startovači také magický milion, a Bulánci tak zamíří i na konzole. Teď už jsou dávno za 1,7 milionem.

„Trochu jsme se obávali, že 20 let stará hra už nikoho moc zajímat nebude, ale tato reakce nás doslova posadila. Nevěříme svým očím. Zároveň je to ale obrovský závazek a uděláme všechno pro to, abychom naše fanoušky nezklamali.“ říkají pro CzechCrunch tvůrci hry, kteří mají za sebou jednu z nejúspěšnějších crowdfundingových kampaní v Česku. Alespoň co se rychlosti prvního vybraného milionu týče.

Kampaň pro uvedení Bulánků 2.0 potrvá ještě devětadvacet dní, ale už teď je jisté, že se krvelačné barevné polštáře vrátí. A to nejen na počítače, ale v modernizované 3D grafice včetně nových herních módů také na herní konzole, konkrétně na PlayStation (4 a 5), Xbox One a Nintendo Switch. Chystá se také verze pro počítače Mac i mobilní zařízení, autoři ale zatím nespecifikovali, kolik potřebují peněz, aby vývoj na tyto platformy rozjeli.

bulanci-2x

Foto: SleepTeam

Bulánci 2.0 nabídnou propracovanější rozhraní

Podporovatelé, kterých je už přes 1 600, prahli nejen po navrácení slavných Bulánků zpět na herní scénu, ale spolu s tím i po exkluzivních předmětech, jež si pro ně tvůrci připravili. Například museli přidat další balíček se sběratelskou cínovou figurkou takzvaného Žezlíka, prvního bulánčího prezidenta. Zaprášilo se také po karetní hře s motivy Bulánků a velký zájem byl i po možnosti jednoho z bulánků nadabovat.

klara-polednikova-1-5

Přečtěte si takéStala se mistryní, překonala rakovinu a učí ženy boxovat pro radostV nouzi utíkej, ví od trenéra. Stala se mistryní, porazila rakovinu a ženy učí boxovat pro radost

Kampaň na Startovači poběží do 16. června a nepochybně má ambice atakovat rekordy cestovatelské série Trabantem napříč kontinenty od Dana Přibáně, jehož deník je nejúspěšnějším projektem tohoto crowdfundingového portálu v historii. Zajímavé také je, že Bulánci 2.0 jen o pár desítek minut nestihli první milion korun v čase 3 hodiny a 45 minut, za který se to povedlo posilovně Železná koule na Hithitu. Za necelé tři hodiny pak milion vybralo ostravské Colliery.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kdy ale hra bude oficiálně vypuštěna na trh, zatím není jisté, byť lze předpokládat, že během prázdninových měsíců by se takzvaní early adopters mohli dočkat a zkusit si například nový dobývací mód, který rozšiřuje původní deathmatch, či přestřelky v týmech. Pro fajnšmekry pak bude připravena i možnost vlastní personalizace bulánka, kterému lze dát nové barvy „povlečení“.