Neo pořád umí kung-fu, ale jeho film strádá. Matrix Resurrections vydělává pomalu a neuspokojuje publikum

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

matrix-resurrections-neo-keanu-reeves

Foto: Warner Bros.

Keanu Reeves jako Neo ve filmu Matrix Resurrections

0Zobrazit komentáře

Matrix se zapsal do dějin jako jedno z nejlepších akčních sci-fi všech dob i velice vlivný kulturní fenomén, který dodnes neztratil téměř nic ze svojí relevance. Proto také jeho třetí pokračování s podtitulem Resurrections patřilo mezi nejočekávanější tituly letošního roku. Ještě před premiérou ale už bylo vcelku zřejmé, že o obří hit hned z několika důvodů pravděpodobně nepůjde. Dokonce se možná ani nezaplatí.

Ohlášení pokračování Matrixu před pár lety znamenalo velkou vlnu zájmu stupňující se až do vydání. Není se čemu divit, film o virtuální realitě, kterou vytvořily stroje pro ovládání a využívání lidstva, měl obrovský vliv – od revolučních akčních scén a speciálních efektů až po chytrou filozofii. Dva navazující díly sice byly přijaty více kriticky, ale celá trilogie jen v kinech vydělala téměř 1,6 miliardy dolarů, což dnes odpovídá 2,3 miliardy (přes 50 miliard korun).

Matrix byl zároveň projektem, který ze sester Wachovských učinil zvučná jména v Hollywoodu. Když s projektem přišly za Warner Bros., zpočátku bylo těžké studio přesvědčit, že bude fungovat, nakonec ale film vydělal téměř půl miliardy dolarů při 60milionovém rozpočtu. O čtvrtý díl nakonec Wachovské dlouhé roky žádalo samo studio, až nakonec jedna ze sester dostala nápad, jak ho vytvořit.

matrix-4-morfeus

Foto: Warner Bros.

Morfea hraje ve čtvrtém pokračování Matrixu Yahya Abdul-Mateen II

Výsledkem je velice neobvyklý snímek, který některé kritiky i diváky nadchnul, navázat na úspěchy předchozích dílů se mu ale nedaří. Zatímco se na konci prvního víkendu ve Spojených státech očekávaly příjmy z kin kolem 40 milionů dolarů, skutečnost byla asi poloviční. Matrix Resurrections na domácím trhu za pět dnů promítání vydělal jen 22,5 milionu dolarů, celosvětově pak necelých 69 milionů. Nejenže za svoji premiéru nestanul na vrcholu žebříčku příjmů, překonalo ho dokonce pokračování méně známého animáku Zpívej 2 a spadl až na třetí příčku.

Od té doby se situace spíše nelepší, jelikož snímek z amerických kin vydělává v jednotkách milionů denně. Jeho hlavní konkurent, Spider-Man: Bez domova, mezitím ve druhém týdnu promítání (po překročení miliardy dolarů) stále přesahuje i dvacetimilionové příjmy za jediný den, což ho řadí mezi nejlépe vydělávající filmy všech dob. Momentálně se tak zdá, že studio Warner Bros. si od vánočního vydání Matrixu slibovalo schopnost sdílet sváteční zájem diváků se Spideym, místo toho ale lidé spíš dali přednost právě pavoučímu muži.

Resurrections navíc vyšlo jako poslední titul kontroverzní strategie firmy WarnerMedia uvádění v kinech a na streamovací službě HBO Max zároveň. Podle odhadů analytických společností byl o film na internetu poměrně velký zájem, byť nedosáhl na úspěch snímku Godzilla vs. Kong z počátku letošního roku.

Sci-fi, které na sociálních sítích a zábavních webech patřilo mezi široce diskutované novinky, ale naprosto dominovalo na torrentových trackerech. Server Deadline cituje statistiku, podle níž si nový Matrix ukrojil až třetinu provozu deseti nejstahovanějších titulů na pirátských webech. Experiment s hybridní distribucí, zdá se, jednoduše příliš nezafungoval a Warner Bros. s ním od počátku příštího roku končí.

matrix-4-bugs

Foto: Warner Bros.

Záběry z nového Matrixu

Je otázkou, zda s mizernými finančními výsledky má něco společného rozporuplné přijetí filmu, který se rozhodl vydat jiným směrem než původní trilogie i než celá dnešní blockbusterová tvorba. Studio podle nedávných komentářů producenta plánovalo, že čtvrtý Matrix vznikne i bez zapojení původních tvůrců franšízy, Lana Wachovská si pak ale projekt vzala na starost jako velice osobní záležitost. Znovuoživením Nea a Trinity reagovala na vlastní trauma z nedávné ztráty rodičů.

Jak jsme zmínili už v našich prvních dojmech, v praxi to znamená velice meta vyprávění, kdy film otevřeně polemizuje sám se sebou a zamýšlí se nad smyslem své vlastní existence. Následuje mnoho nostalgických momentů, ale také výrazná romantická zápletka, která do typických zájmů publika akčních sci-fi tak docela nezapadá.

Někteří novináři i diváci pak výsledek oslavují jako zcela unikátní dílo, které chytře reaguje na odkaz původní trilogie a zároveň přináší něco nového. Velká část reakcí je ale, podobně jako u všech tří pokračování Matrixu, kritická k údajné neschopnosti filmu se jakkoliv vyrovnat prvnímu dílu. Chybí jim čitelnější způsob vyprávění, výrazná akce s okázalou choreografií i někteří z původních herců.