Nezastaví ho paralelní světy ani omikron. Nový Spider-Man je první film, který za pandemie utržil miliardu dolarů

Filip HouskaFilip Houska

spider-man-1

Reprofoto: Sony/YouTube

Peter Parker alias Spider-Man v novém filmu

0Zobrazit komentáře

Spider-Mana nezastaví Vulture, Mysterio, Green Goblin, Dock Ock ani rychle se šířící koronavirová mutace omikron. Nový film o Peteru Parkerovi a jeho hrdinském alter egu překonal na celosvětových plátnech klíčový milník utržené miliardy dolarů a stal se nejúspěšnějším snímkem za poslední dva roky, kdy se svět ocitl v pandemickém sevření. Velmi dobře se novince daří také v českých kinech.

Spider-Man: Bez domova byl jedním z nejočekávanějších filmů letošního roku. A právem. Nový pavoučí snímek měl totiž velkolepě završit trilogii, ve které se do ikonického superhrdinského kostýmu navlékal britský herec Tom Holland. Po prvním díle s podtitulem Homecoming a druhém s přídomkem Daleko od domova se tak s napětím očekávalo, co velkého se v Bez domova stane.

O tom, že půjde o úspěšný film, svědčily i první recenze hned po premiéře, které vedly k obrovským příjmům. Vyvrcholení Hollandovy pavoučí trilogie se za pouhých pár dní stalo šestým nejvýdělečnějším filmem letošního roku a rychle překonalo celkové výsledky velkých počinů jako DunaEternals nebo Shang-Chi a legenda o deseti prstenech. Za premiérový víkend utržil snímek globálně přes 587 milionů dolarů.

Bylo tedy jen otázkou času, než Spider-Man: Bez domova dosáhne na magickou hranici jedné miliardy dolarů v celosvětových příjmech. Ta byla navíc pro celý filmový průmysl jakýmsi „symbolem“ pro návrat do předpandemické doby. Prolomení této hranice přišlo včera, a to i přes skutečnost, že svět (především pak Spojené státy) bojuje s rychle se šířící mutací koronaviru zvanou omikron.

„Film překonal i ta nejambicióznější očekávání, a to navzdory nepříznivým podmínkám, které představuje omikron,“ uvedl pro NBC News Paul Dergarabedian, hlavní mediální analytik společnosti Comscore, která údaje o tržbách z kin sleduje. Novinka z univerza Marvelu je navíc prvním filmem po Star Wars: Vzestup Skywalkera z prosince předloňského roku, jenž miliardovou hranici překonal.

Velmi dobře se novému Spider-Manovi daří také na tuzemském trhu. Od 16. prosince, kdy vstoupil do českých kin, dosáhl na tržby dosahující téměř 51 milionů korun a je stále nejnavštěvovanějším filmem. Za ním je Matrix Resurrections, čtvrtý díl populární filmové série s Neem a Trinity, o kterém jsme – stejně jako u Spider-Mana: Bez domova – také napsali naše bezprostřední dojmy.

S tím, jak je Tom Holland nyní ve středu pozornosti, se mimo jiné objevují i hezké příběhy týkající se jeho fanoušků. Zahraniční média například píšou o situaci, kdy filmový Spider-Man vzal na natáčení šestiletého chlapce Bridgera Walkera, který loni ochránil svou mladší sestru před útokem psa a skončil s těžkým poraněním na obličeji. Holland o jeho hrdinském činu věděl a slíbil mu, že může se Spider-Manem strávit jeden den. A své slovo splnil.