Netflix ukazuje svůj nový nejdražší film. Postapokalyptické sci-fi natočili režiséři Avengers

Film s názvem The Electric State se odehrává v alternativní verzi 90. let, kde proběhla válka mezi lidmi a stroji. Dospívající dívka hledá svého bratra.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

The Electric State

Foto: Paul Abell/Netflix

Millie Bobby Brown a Chris Pratt ve filmu The Electric State

1Zobrazit komentáře

Netflix má nový nejdražší film, o který se opět postarali režiséři Avengers a The Gray Man. To a mnoho dalšího přináší aktuální vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání

Zdá se, že bratři Anthony a Joe Russoovi definitivně našli svůj typ filmu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ten nejdražší. V minulosti režírovali Captain America: Občanská válka a dvojici Avengers, předloni si připsali na konto dosud nejdražší film Netflixu The Gray Man za 200 milionů dolarů. A nový rozpočtový král streamovací služby opět přichází od nich. Postapokalyptické sci-fi The Electric State má podle odhadů vyjít na více než 320 milionů dolarů.

Adaptace stejnojmenného grafického románu z roku 2018 se odehrává v alternativní retrofuturistické verzi 90. let, kde proběhla válka mezi lidmi a roboty. Skončila v zásadě remízou –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ roboti, co nebyli zničeni, byli vyhoštěni do speciální izolované zóny, a lidé se mezitím snaží znovu budovat civilizaci bez pomoci autonomních strojů. Nebo se noří do virtuální reality ve snaze uniknout ošklivé skutečnosti.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Netflix US (@netflix)

Hlavní hrdinkou The Electric State je osiřelá dospívající dívka Michelle (Millie Bobby Brown ze Stranger Things), kterou jednoho večera navštíví záhadný robot Cosmo. Zdá se, že ho na dálku ovládá její bratr, považovaný za mrtvého. Michelle se s Cosmem vydává napříč jihozápadem USA hledat odpovědi a cestou se k ní připojí pašerák Keats (Chris Pratt) a vtipkující robot Herman. Jak už tomu bývá, v izolované zóně objeví něco, co nečekali.

Jak vysvětlují v rozhovoru pro Vanity Fair, Russoové ve svém filmu chtějí zkoumat složitý vztah mezi lidmi a technologiemi v poničeném světě, kde jedni ztrácejí svou lidskost a roboti naopak nacházejí empatii. „V jakém bodě technologie nabude více lidskosti než lidi?“ ptá se Joe Russo. Poměrně náročné téma záměrně kombinují s odlehčenými postavami a místy až dětskou estetikou, což jednak vytváří zajímavý kontrast, jednak podává filozofické spekulace stravitelněji. Jak dobře to bude fungovat, uvidíme příští rok v březnu.


Co ukazují trailery

Nosferatu

Od momentu, co se upír Nosferatu poprvé objevil na velkém plátně, uběhlo už přes sto let. Teď ho máme vidět v dosud nejděšivější formě, zároveň se nás ale krvelačné monstrum pokusí svést. Film se natáčel v Česku –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ více zde.


Co hýbe světem filmu a televize

Stranger Things získaly věhlasného režiséra

Stranger Things jsou primárně kreativním dítkem bratrů Matta a Rosse Dufferových, stejně jako u každého seriálu je ale zásadní také spolupráce s režiséry –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ přecijen nemohou vše dělat sami. Pro pátou řadu získali velice zajímavé jméno. Frank Darabont, který se sám označuje za velkého fanouška Stranger Things, má ve filmografii díla jako Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle nebo Mlha. Už přes deset let je v režisérském důchodu, Dufferové ho ale přesvědčili.


Co si pustit

V hlavě 2

Disney+  |  Rodinný  |  2024  |  97 min.  |  ČSFD

INSIDE OUT 2

Foto: Falcon

Animovaný snímek V hlavě 2

V prvním filmu V hlavě se dospívající dívka Riley musela naučit pracovat se základními emocemi jako radost, hněv a smutek. V pokračování začíná na střední škole a její mentální svět se zásadně rozšiřuje –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ třeba o úzkost, závist, pocity trapnosti a nudy. Mladá hrdinka má v hlavě větší zmatek, než kdykoliv předtím, a to navíc v době, kdy si musí zvykat na nové prostředí. Pokračování hitu Pixaru není tak dobré, stále ale jde o jeden z nejlepších animovaných počinů letošního roku.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.

Režisér Vykoupení z věznice Shawshank miluje Stranger Things. Připraví dvě epizody páté řady

Frank Darabont naposledy režíroval před více než deseti lety, z filmařského důchodu jej vytáhl hit Netflixu. Stranger Things mají tak velké srdce, řekl.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

stranger-things-season-4-netflix-5

Foto: Netflix

Seriál Stranger Things

0Zobrazit komentáře

O tom, jak velkolepá bude poslední pátá řada Stranger Things, už bylo řečeno poměrně mnoho. Svět vzhůru nohama plný hrůzných příšer a svět lidí jsou si blíže, než kdykoliv předtím. Oblíbení hrdinové se budou muset pokusit nejen nějak přežít, ale zvítězit ve finálním střetu se zlem. Teď se navíc objevila informace, že jim v tom coby režisér pomůže Frank Darabont, který stojí za legendárním Vykoupením z věznice Shawshank nebo Zelenou mílí.

Darabonta, který se ve svých nejoceňovanějších filmech zaměřuje na osobní osudy konkrétních postav, zaujalo „srdce“ jednoho z nejúspěšnějších seriálů současnosti. Tvůrci Stranger Things, bratři Matt a Ross Dufferové, projekt od začátku koncipovali jako velkou poctu dobrodružným příběhům 70. a 80. let s nadpřirozenými a hororovými prvky, jak s nimi pracovali Steven Spielberg nebo Stephen King.

Darabont na současnou tvorbu nemá příliš pozitivní pohled, Stranger Things si ho ale získaly. „Spolu s manželkou jsme si ten seriál zamilovali,“ řekl v rozhovoru pro The Daily Beast. „Obsah, co teď vzniká, je plný hrozných lidí dělajících hrozné věci z chamtivosti, ale Stranger Things mají velké srdce.“

Seriál, v němž skupina dětí v malém americkém městečku odkrývá tajné vědecké operace a děsivý svět, který k nám prosakuje z jiné dimenze, od začátku staví na postavách. Každý z hrdinů, dětských i dospělých, má vlastní specifickou osobnost a řeší vlastní problémy, které se proplétají se zápletkou kolem světa vzhůru nohama. Jelikož je snadné si k postavám vybudovat silné emoční pouto, střety s překážkami vedou k řadě dojemných momentů, zvlášť když tváří v tvář smrti a traumatům nacházejí cestu. „Ta pozitivita je něco, co na mě opravdu zafungovalo,“ poznamenal Darabont.

Proto také souhlasil, když dostal nabídku režírovat dvě epizody páté řady. Naposledy v čele televizní či filmové produkce stál před více než deseti lety, kdy režíroval několik dílů minisérie Mob City. Jeho posledním filmem je pak adaptace hororového sci-fi Mlha Stephena Kinga z roku 2007.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Práce na Stranger Things by se podle všeho mohla zařadit spíš k jeho filmové než televizní tvorbě. Už u čtvrté řady většina epizod přesahovala stopáží hodinu a čtvrt. A vyvrcholení má jít ještě dále. „Natáčíme v podstatě osm filmů,“ řekla nedávno představitelka Robin herečka Maya Hawke v podcastu Penna Badgleyho Podcrushed. „Všechny epizody jsou hodně dlouhé,“ dodala.

„Upřímně, není možné, abychom adekvátně navázali na čtvrtou řadu, aniž bychom pokračování rozšířili a prohloubili,“ řekl pro magazín Total Film Shawn Levy, výkonný producent a jeden z režisérů seriálu. „Je to velké, velké filmové vyprávění, které se shodou okolností označuje za seriál. Páté Stranger Things jsou stejné jako některé z největších filmů, co dnes vycházejí,“ uvedl.

Natáčení páté řady se kvůli loňským stávkám v Hollywoodu opozdilo, probíhá ale od ledna a mohlo by pokračovat až do konce roku. Nejdříve bychom ji tak měli na obrazovkách očekávat někdy v polovině příštího roku. Zatím poslední aktualizace ohledně produkce ve formě pohledu do zákulisí přišla před dvěma měsíci, před dvěma týdny se pak na natáčení podívaly dvě fanynky seriálu.