Neuralink poprvé implantoval čip do mozku člověka. První výsledky jsou slibné, říká Elon Musk
Vůbec poprvé otestoval projekt Elona Muska svůj mozkový implantát na člověku. Má pomoci ovládat zařízení myšlenkou.
Jedním z mnoha projektů nejbohatšího muže planety je Neuralink, který vyvíjí mozkové implantáty, jež mají umožnit přímou komunikaci mezi mozkem a počítačem. Teď Elon Musk oznámil, že v neděli proběhl historicky první zákrok, v rámci něhož byl čip nasazen do mozku člověka. Firma k tomu získala povolení v loňském roce a zakladatel Neuralinku uvedl, že první výsledky jsou slibné. Cílem je, aby například lidé bez končetin dokázali snadno ovládat počítače a další zařízení. „Představte si, že by Stephen Hawking dokázal komunikovat rychleji než rychlopísař nebo licitátor. To je cíl,“ vzkázal Elon Musk.
Spolu s týmem sedmi vědců a inženýrů založil Elon Musk projekt Neuralink v roce 2016. Loni v květnu získal od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) klíčové povolení pro zahájení testování na lidech a o pár měsíců později oznámil mnohamiliardovou investici na další vývoj a rozvoj od fondu miliardáře Petera Thiela. Koncem roku pak firma začala hledat dobrovolníky na první operace, z nichž první proběhla před pár dny. V letošním roce má v plánu provést jedenáct zákroků, v roce 2030 jich už má být podle dalšího Muskova ambiciózního plánu přes dvacet tisíc.
O první operaci šéf Tesly či SpaceX informoval na své sociální síti X. „První výsledky ukazují slibnou detekci neuronových špiček,“ uvedl Musk. Zmíněná detekce neuronových špiček (spikes) je v kontextu mozkových implantátů klíčová pro překládání mozkové aktivity do strojových příkazů, což může pomoci například osobám s motorickými poruchami nebo při vytváření pokročilejších metod interakce mezi člověkem a počítačem. Právě to je cílem Neuralinku a jeho prvního produktu s označením Telepathy (Telepatie).