Nevyhořte, odpočiňte si a dobijte baterky. Kryptoměnová směnárna Coinbase dá pracovníkům čtyři týdny volna navíc

Filip HouskaFilip Houska

brian-armstrong

Foto: Coinbase

Brian Armstrong, šéf společnosti Coinbase

0Zobrazit komentáře

Práce může být zábavná. Zároveň ale může být náročná, vypjatá a stresující. I proto čím dál více firem umožňuje svým zaměstnancům si odpočinout nad rámec toho, co stanovuje zákon. Se zajímavým přístupem nyní přichází kryptoměnová směnárna Coinbase, která zavedla několikatýdenní volno, aby si její pracovníci takříkajíc dobili baterky.

Ačkoliv se možnost většího odpočinku pro zaměstnance řešila dávno před nástupem pandemie koronaviru, až poslední dva roky ukázaly, jak toto téma může rezonovat. S alternativními přístupy k ochraně duševního zdraví pracovníků přicházelo několik firem, přičemž například americký startup Bolt nedávno ohlásil, že zruší pracovní pátky.

Není totiž nic zvláštního, že nevyzpytatelná situace ve společnosti spojená právě se šířením viru lidi stresuje více než kdy dříve. Ať už jde o strach o zdraví, nebo ze ztráty zaměstnání, obavy jsou často oprávněné. Vnímá to i právě Coinbase, který předloni začal plošně experimentovat s volnými týdny, aby si jeho tým odpočinul a předcházel tak vyhoření.

V roce 2020 nařídil svým lidem jeden týden volna, na konci roku 2021 pak zaměstnance nechal doma dva týdny. Nyní jedna z nejznámějších kryptoměnových směnáren s téměř třemi miliony aktivních investorů nabídne pracovníkům rovnou čtyři týdny volna – ověřila si totiž, že se tato myšlenka jejím zaměstnancům zamlouvá.

Jak píše její Chief People Officer (volně přeloženo jako šéf lidí) na firemním blogu, až dvaapadesát procent zaměstnanců řeklo, že takzvané dobíjecí dny byly primárním nástrojem, které jim pomohly si odpočinout a „restartovat“ mysl v náročném loňském roce. „Ověřili jsme si, že dobíjecí týdny fungují,“ zmiňuje L. J. Brock.

Pokud vše půjde podle plánu, Coinbase letos naplánuje čtyři týdny volna s tím, že bude určen jeden týden na jedno čtvrtletí. A byť se dá říct, že pokračuje v nastaveném „dobíjecím trendu“, nezaručuje, že se toto rozšíření flexibilní pracovní politiky firmy bude opakovat také v roce následujícím. Ovlivnit to může i vývoj covidu.

Dobíjecí týdny fungují i jinde

Coinbase ovšem není jedinou společností, která se snaží své zaměstnance udržovat šťastnějšími tím, že jim dá extra volné dny. V dubnu loňského roku se k něčemu podobnému uchýlilo i vedení firmy LinkedIn stojící za stejnojmennou profesní sociální sítí – ta dala svým lidem týden volno, během kterého měli nabrat další síly k práci. To stejné udělala i oblíbená seznamka Bumble.

Nad myšlenkou dodatečného odpočinku pro zaměstnance nesmýšlí ale jen zahraniční firmy. Ačkoliv se u nás volné týdny plošně nenařizují, jak CzechCrunch zjistil loni v červnu, čím dál více tuzemských společností nad takzvaným wellbeingem pracovníků přemýšlí. Proto například zařazují i různé relaxační aktivity a vychází vstříc i práci z domova, která se s nástupem pandemie stala také oblíbená a mnohdy i nutná.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym