Nevyzpytatelní, nezákonní, ale se smyslem pro spravedlnost. Kdo jsou vlastně hackeři z Anonymous?
Kdyby byli jeden člověk, patřili by mezi sto nejvlivnějších lidí planety. Alespoň tak skupinu Anonymous popsal už v roce 2012 časopis Time. Jenže kdo za ní stojí, z kolika lidí se skládá nebo dokonce jak získává svůj vliv, to neví nikdo. Ve skutečnosti dokonce ani samotní členové skupiny. Podívali jsme se na fenomén Anonymous, v kyberprostoru působící skupiny hackerů, kteří vyhlásili kybernetickou válku Rusku. Tato akce ovšem zdaleka není jejich první.
„Anonymous – to je absolutní svoboda a totální decentralizace. Něco, co není nikým a ničím řízeno. Vládou, osobou ani skupinou,“ začíná Miloslav Lujka, kyberbezpečnostní expert společnosti Check Point Software Technologies.
Je to to hlavní, co je potřeba o této skupině vědět. Tedy – o lidech, kteří se v rámci mnoha menších skupin k organizaci Anonymous hlásí. „Jsou to zřejmě stovky jedinců po celém světě. Znají se jen v kyberprostoru. Navzájem nevědí, jakou mají fyzickou identitu. Ale mají podobné zájmy. Scházejí se na podobných fórech. Na takových, na která se normální člověk nedostane. A podnikají akce,“ popisuje Lujka.
Svět, který zní skrytě, paradoxně není pro běžné uživatele až tak vzdálený. Ač mají samotní Anonymous omezené množství členů, podle odhadu Lujky se dostanou na víc než stovku milionů počítačů po celém světě. Ty pak můžou přimět k útokům na vybrané cíle.
Jsou to libovolná zařízení. Dost možná i to, u kterého právě sedíte. „Troufám si tvrdit, že i v Česku najdeme počítače, které jsou součástí těch útoků. A nevědí o tom. Vlastně to vím se stoprocentní jistotou,“ říká Lujka. Ostatně, stačí se podívat na mapu aktuálních útoků, kterou tato společnost zveřejňuje.
Nechat hovořit činy, ne slova
Anonymous, jejichž členové se někdy označují jako Anons, operují v prostorech, kterým většina internetových uživatelů vůbec nerozumí. Každý z nich je odborník na něco. Ať už je to samotná infrastruktura, zařízení internetu věcí, software nebo cokoliv jiného, můžou Anonymous oznámit, že nějaké zabezpečení prolomili. Je však těžké zjistit, jestli je to skutečně pravda.