Nevzdal to. Zkušený Čech spustil v Americe banku, chce oslovit trh po padlé Silicon Valley Bank
Jedno z nejtěžších rozhodnutí, kterým kdy v životě budete čelit, je to, zda odejít, nebo se nevzdat, vzkazuje Tomáš Milar startupistům.
„Načasování se vždy nepodaří,“ krčí rameny Tomáš Milar a usmívá se u toho. Má důvod. Bavíme se totiž o tom, že jeho projekt neobanky Cheqly bez poboček a se službami lákavými pro startupy, odstartoval. Konečně. Původní plán a veškeré dohody počítaly s tím, že se to stane už před rokem. Jenže se toho sešlo víc – ve Spojených státech, kde působí, nastala krize mezi bankami, regulátor přitvrdil, trh se změnil. Rada? Může to bolet, ale je potřeba se nevzdat. „Nikdy,“ říká podnikatel. A pak to slovo ještě třikrát opakuje.
Cheqly, které spolupracuje přímo s klientem, bez poboček a online, odstartovalo v květnu ve spolupráci s americkou firmou Mbanq své služby pro ty, kteří se do projektu přidali „na pozvánku“ od někoho dalšího, takže v podstatě komunitně. Do plného provozu přešlo před pár týdny. A už má 250 klientů a procesuje na transakcích stovky tisíc dolarů týdně, říká Milar.
Plán sice zněl začít získávat klienty ideálně v červnu, ale roku 2022. A představy se nezměnily jen časově, nově může projekt částečně zaujmout místo padlé Silicon Valley Bank. „Máme skvělou šanci vyplnit místo na trhu,“ říká Milar.
Všechno naruby
Osmatřicetiletý Tomáš Milar je světoběžník. Navštěvoval vysoké školy od Kanady přes Finsko či Belgii po Turecko. Pracoval pro jednu z organizací Evropské komise v Bruselu, když začal studovat čínský management, tak se rozhodl přestěhovat do Pekingu. I v Číně rozjel byznys a v Hongkongu postupně založil několik firem. Ty dodnes fungují a Milar z nich nevystoupil, jejich řízení ale nechává na jiných.
Když se před třemi roky bavil s možným investorem do své fungující firmy, dozvěděl se, že prý málo riskuje. Tomáš Milar měl přitom v té době za sebou založení už kolem osmi firem, odkup společnosti od Johna Vanhary i rozšíření svého předchozího úspěšného projektu z Asie do Spojených států, kam se přestěhoval a kde prozatím zůstává. Slova investora ho zdravě naštvala.
Rozhodl se proto otevřít novou formu banky, takzvanou neobanku, a nasměrovat ji na mladé firmy a její služby otočit kolem technologií. A v rámci zvyšování rizika ji spustit na dvou kontinentech najednou: ve Spojených státech a v Hongkongu. Sestavil tým ze svých předchozích projektů, s ním vypracoval dva tisíce stran potřebných pro regulátory, splnil jejich podmínky a byl prý měsíce od reálného spuštění.
A pak to začalo. „Krátce na to padla kryptoměnová burza FTX. Jednoho z našich partnerů to velmi zasáhlo, na FTX budoval produkt, který měl být vykopnutý zároveň se spuštěním banky, ten tak zcela padl,“ říká Milar.
Regulátor na pád reagoval. „Fintechovým firmám napojeným na bankovní sektor dal stopku,“ popisuje startupista. Cheqly měnilo propozice a za pár týdnů začaly mít problémy banky – Signature Bank, Silicon Valley Bank, First Republic. „Všechno naruby, všechno jsme znovu přepracovávali,“ popisuje Milar.
Neobanka, kterou Milar vytvořil, funguje, jak už bylo řečeno, přímo s klientem, bez poboček a online. Tyto typy firem se opírají o mobilní aplikace a celkově stojí na technologiích, což jim umožňuje v porovnání s klasickými bankovními domy obvykle nabízet flexibilnější služby, ale také vynakládat míň peněz na spuštění i samotný provoz.