Noční spánek i odpolední šlofíček. Obojí vám zlepší kvalitní povlečení, říkají u české značky Lejaan

Během čtyř let vybudovali v Lejaan z neznámé značky český lovebrand. Nyní cílí na obrat 100 milionů korun ročně.

Marta PlecitáMarta Plecitá

„Zákazníky bereme jako externí tým, a to nám pomáhá vyrábět povlečení, které opravdu chtějí. Minimalistické a v luxusní kvalitě,“ říká ředitel firmy Lejaan Petr Novák. Ten byl hostem nového dílu podcastu BrandStories, který vzniká ve spolupráci CzechCrunche a vybraných společností. Můžete si ho pustit již nyní na Spotify, v Apple Podcasts, na Youtube nebo v přehrávači výše. 

Petr Novák se k Lejaanu přidal jako marketingový konzultant, pomáhal zakladatelům s definicí cílové skupiny a marketingovou strategií. Po čase mu bylo nabídnuto vedení firmy. Přechod k řízení celé společnosti pro něj představoval obrovskou výzvu: „Jedna věc je dělat marketing, aby se to lidem líbilo a generovalo obrat, a druhá věc je řídit celou firmu, včetně výroby,“ říká Novák. V Lejaanu se musel naučit mnoho o textilním průmyslu a specifikách českého trhu, což popisuje jako „tobogán“.

Lejaan se orientuje na prémiové segmenty zákazníků, přičemž klade důraz na estetiku, nadčasový design a kvalitní materiály. Tento přístup si ale podle Nováka vyžádal jasnou strategii: „Naším cílem je zaujmout přibližně 14 procent domácností, tedy ty, kteří ocení minimalistický styl a jsou ochotni investovat do kvality.“ Tento pečlivý výběr segmentu má vliv na celý produktový proces – od návrhu přes výběr materiálů až po komunikaci, která neprodává jen produkt, ale také příběh a hodnoty značky.

Lejaan se snaží být v těsném kontaktu se zákazníky, které považuje za partnery v rozvoji produktů. Firma pravidelně oslovuje své nejvěrnější zákazníky, aby nové produkty testovali a poskytovali zpětnou vazbu. „Když pošleme vybraným zákazníkům nový produkt s dotazníkem, většinou odpoví všichni a se zájmem,“ popisuje Novák. Tento vztah se zákazníky umožňuje Lejaanu lépe pochopit jejich potřeby a očekávání, což podle Nováka zvyšuje loajalitu a pomáhá udržet firmu ve správném směru.

V podcastu se také dozvíte:

  • Jak se firma chystá na expanzi do Německa a dalších evropských zemí.
  • Jak plánují kombinaci digitální a tradiční marketingové podpory.
  • Které kvalitní materiály se stále ještě vyrábějí v Česku a pro které už se musí jen do zahraničí.

Nový díl BrandStories si můžete pustit na Spotify, v Apple Podcasts, na Youtube nebo v přehrávači výše.

 

CC Native

Partnerem článku je Lejaan

Intuice mě zachránila od mnohamilionového kontraktu. Zněl slibně, ale zničil by nás, říká kadeřník Arsov

Vlastní salon i značku vlasové kosmetiky vybudoval od nuly, teď učí lidi měnit způsob, jakým se starají o své vlasy.

Marta PlecitáMarta Plecitá

„Rád se inspiruji zajímavými lidmi a příběhy, ale pokud chcete být úspěšní, musíte mít vizi a najít vlastní cestu,“ říká jediný český kadeřník, který vybudoval vlastní značku vlasové kosmetiky, Tomáš Arsov. O tom, co to znamená, jak poznat produkty, které jsou skutečně šetrné, a také o překážkách na své podnikatelské cestě vypráví v novém díle podcastu BrandStories, který si už nyní můžete pustit na Spotify, v Apple Podcasts, na Youtube nebo v přehrávači výše. 

V podcastu se Tomáš Arsov svěřuje se zkušeností, kdy dostal nabídku na lákavou investici v řádech milionů korun, ale vsadil na intuici a kontrakt na poslední chvíli nepodepsal. S odstupem času toto rozhodnutí považuje za správné a říká, že projekt mohl mít pro jeho firmu až likvidační dopad. Takové zkušenosti ho podle jeho slov vedly k tomu, aby v posledních letech ještě pečlivěji vybíral marketingové a brandové agentury, se kterými spolupracuje.

K vytvoření české prémiové řady produktů, které se dnes prodávají i v běžných drogeriích, vedla Arsova inspirace z USA. „Produkty nesmí lidem škodit, musí vyřešit konkrétní problém, ne ho jenom maskovat,“ říká o svých výrobcích.

Na českém trhu je podle Arsova stále mnoho produktů obsahujících látky, které mohou být pro uživatele problematické. Jako příklad uvádí laurylsulfát sodný (SLS), levné odmašťovadlo, které dráždí vlasovou pokožku, často vede k alergiím a dehydrataci. „Bohužel, tato látka se používá do úklidových prostředků,“ upozorňuje Arsov. Dodává také, že vodou nerozpustné silikony, jako je dimetikon, sice vlasy uhladí a dodají jim lesk, ale dlouhodobě jim neprospívají. „Lidé si řeknou: ‚Jé, já mám vlasy tak hladké a lesklé,‘ ale je to, jako byste si na sebe dali igelit,“ vysvětluje.

Arsov zdůrazňuje, že problém je často v neinformovanosti zákazníků, kteří jsou pod vlivem marketingu a nevědí, co v kosmetice hledat. Sám se proto ve spolupráci s odborníky snaží vyvíjet produkty, které skutečně fungují a prospívají. Jako příklad zmiňuje masku „Architekt“, která namísto silikonů obsahuje glukózový polymer. Tento inovativní přístup nejen obnovuje poškozené vlasové vlákno, ale také přispívá k jeho pružnosti a zdraví. „Zjistili jsme, že to jde i přírodní cestou,“ říká o vývoji produktu.

Pro Arsova je zásadní informovat zákazníky a ukazovat, jak vlasová kosmetika může pozitivně ovlivnit jejich zdraví a vzhled. Ať už je to edukace přes sociální sítě, vzdělávání kadeřníků nebo osobní kontakt s klienty, Arsov se snaží, aby jeho značka byla nejen kvalitní, ale i transparentní. Jak sám říká: „Lidi se chtějí naučit, co na sebe dávají. My, kadeřníci, musíme být odborníci a vědět, co radíme.“

V podcastu se dozvíte také:

  • Jak se může malý výrobce prosadit mezi korporátními značkami.
  • Kolik tisíc barev rozezná běžné lidské oko a kolik trénované.
  • Jak ve svém oboru využívá Tomáš Arsov umělou inteligenci.

Nový díl BrandStories si už nyní můžete pustit na Spotify, v Apple Podcasts, na Youtube nebo v přehrávači výše. 

CC Native

Partnerem článku je Tomáš Arsov