Novorenesanční dům v pražské Revoluční ulici půjde k zemi do konce týdne. Nahradit ho má projekt od Evy Jiřičné
Nic není tak dlouhé jako debatování o nových projektech v Praze. O tom na konci Revoluční ulice se mluví už víc než deset let. Teď se má pohnout novým směrem. Na místě chce stavět finanční skupina RSJ, která má už několik let přichystaný projekt od světoznámé architektky Evy Jiřičné. Parcela je sice volná, zároveň ale stavbě brání sousední novorenesanční dům ve zbědovaném stavu. O jeho osudu se vedly dlouhé spory s památkáři. Je však dobojováno. Na konci týdne má jít k zemi.
„Dílčí stavební práce probíhají už nyní, demolice začne koncem týdne a potrvá zhruba sto dní,“ uvedla pro CzechCrunch tisková mluvčí RSJ Vendula Dittrichová. Na to, že se v nejbližších dnech začne v Revoluční bourat, upozornil koncem minulého týdne deník E15. Ten zároveň uvedl, že od původního návrhu Jiřičné se budoucí projekt může trochu lišit, protože ho skupina dopracovává v souladu s názory odborné i laické veřejnosti.
To potvrdila i Dittrichová s tím, že to, jak bude nový dům v místě vypadat, zveřejní do konce tohoto týdne. Původní plán počítal se vznikem kanceláří, bytů i obchodů. S novou stavbou se tady přitom počítá už léta letoucí. O projektu Jiřičné se mluví jako o Novomlýnské bráně.
O chystané budově mluvil na začátku roku pro CzechCrunch také šéf RSJ Libor Winkler. „Vše je na dobré cestě,“ uvedl s tím, že projekt Novomlýnská dosud brzdil především odpor lidí ze sousedního domu, kteří by s novým domem přišli o své světlíky. Nakonec se ale prý podařilo najít společnou řeč. „Hodně jsme se z toho poučili. Když jsme objekt koupili, neudělali jsme si důkladný průzkum. A takhle to dopadlo,“ dodal.
Ostatně budovu měl pro místo vymyšlenou i významný český architekt Jaroslav Fragner. Ten je autorem Paláce Merkur, který stojí přesně naproti plánované výstavbě. „Představoval si tam dvě budovy, velice podobné, asi vyšší, než mu tenkrát povolili postavit. Budova, kterou jsme navrhli, je kritizovaná, protože s tou jeho vytváří v Revoluční pomyslnou bránu. Tu ale vytvářelo i jeho řešení,“ vylíčila v roce 2016 v rozhovoru pro Lidové noviny Jiřičná.