Nový Avatar se blíží. Nejvýdělečnější film všech dob je dodnes relevantní, známe první detaily děje pokračování

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

ccwatchx37

Reprofoto: YouTube/20th Century Studios

Avatar 2 má po dlouhém čekání vyjít za rok

0Zobrazit komentáře

Je tady páteční podvečer a s ním další vydání newsletteru CC Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém a televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Pro tentokrát je to opět hlavně o Matrixu – premiéra čtvrtého filmu se totiž blíží a věci se komplikují. Warner Bros. dnes zveřejnilo první kompletní scénu z filmu, která bez prozrazování děje ukazuje, o jak podvratné a vzrušující dílo půjde.

Zajímavé věci se ale konečně dějí také kolem Avataru, u kterého jsme dostali první detaily k ději a obecnému konceptu všech čtyř pokračování. Po trailerech na animovaného Spider-Mana nebo pokračování televizního sci-fi Ridleyho Scotta doporučujeme vyrazit do kina na muzikál nebo k obrazovce na bizarní černou komedii.

Aby vám naše shrnutí a doporučení propříště neuniklo, můžete se k odběru newsletteru CC Watch přihlásit zde.

***

Co hýbe světem filmu a televize

Co čekat od pokračování Avatara: Jestli někdo v Hollywoodu umí natáčet dokonalá pokračování, je to James Cameron. Jeho Terminátor 2 a Vetřelci v mnohém překonaly první díly, které také patří do zlatého fondu světového filmu. V případě Avataru se ale rozhodl pro rovnou čtyři pokračování, o nichž i po více než deseti letech stále víme jen minimum. Copak se děje?

Vzhledem k tomu, že pro první Avatar musely vzniknout nové natáčecí technologie a šlo v tomto ohledu o nejpokročilejší film své doby, není se čemu divit. Producent pokračování Jon Landau teď v rozhovoru pro Total Film zdůraznil také důležitost scénářů. Nemohlo se začít natáčet, dokud nebyly všechny perfektně vypilované. Pak se začalo natáčet – na jeden zátah všechny čtyři filmy, které pak mají vycházet co dva roky počínaje prosincem 2022.

Cameron se naštěstí podle všeho nevydal cestou marvelovského budování franšízy, podle Landaua mají mít totiž všechna pokračování uzavřený příběh s emočním vyvrcholením. „Když se pak na ně ale podíváte jako na celek, propojený příběhový oblouk všech čtyř vytvoří ještě větší epickou ságu,“ dodal.

V centru všech pokračování má být rodina Jakea Sullyho. Avatar 2 nám Jakea a Neytiri představí asi deset let poté, co jsme je viděli naposledy. Jednou z jejich hlavních starostí jsou teď děti. Na Pandoru se ovšem zároveň vrací lidé s cílem pokračovat v těžbě. Sullyové proto prchají na bezpečné místo u korálového útesu, kde vládne klan Metkayina. Hrdinové se tak rázem ocitají v neznámém prostředí.

Je tu první kompletní scéna z Matrixu Resurrections: Před pár dny vyšel enigmatický druhý trailer (viz níže), teď se ale Warner Bros. rozhodlo ukázat rovnou jednu kompletní scénu jednoho z nejočekávanějších filmů roku. A pokud se před kinem nechceme za každou cenu vyhnout dalším detailům, je rozhodně na co se dívat. Přibližně minutový klip nejspíš patří někam na začátek snímku, Nea totiž ukazuje ještě jako muže v civilu, propadajícího se králičí norou. Stále ale nakonec vůbec netušíme, co se děje.

Hrdina, vedený novými postavami, prochází několika dveřmi mezi různými úrovněmi virtuální reality a nakonec dorazí až do kina, kde na plátně vidíme záběry z původního Matrixu. Ještě vás nebolí hlava? K Neovi pak promlouvá mladý Morfeus, poznamenávající: „Nic neuklidní víc než trocha nostalgie.“ Pokud ještě doteď někdo myslel, že Resurrections bude podobným případem jako Star Wars: Síla se probouzí, byl jasně na omylu.

Z nové ukázky je zřejmá většina charakteristik, o kterých se v souvislosti s novým filmem mluví. Bude skutečně velice meta a zvláštním způsobem v sobě obsáhne původní trilogii. Kromě radikální změny estetiky se pak výrazně promění tón na mnohem hravější. Když Neo v ukázce párkrát vyřkne „Whoa“, někteří si kromě prvního Matrixu jistě vzpomenou i na Billa a TedaResurrections má skutečně potenciál zcela změnit, co od dnešního blockbusteru očekáváme.

Na co jsme zvědaví

Minulý týden jsme zmiňovali krátký teaser na nový Matrix – a jen o několik dnů později dorazil druhý velký trailer. V něm kromě mnoha narážek na původní filmovou trilogii a komentářů o přerušování smyček událostí přichází také hlubší vhled do vzrušujícího světa nového snímku. Místo jakýchkoliv detailů o zápletce ale dostáváme spíš jen nové otázky provázené neotřele pojatou akcí. Matrix Resurrections dorazí do kin za dva týdny a zdá se, že by mohl žánr sci-fi posunout zase o kousek dále.

Nejnavštěvovanější filmy a seriály týdne na ČSFD

Nejnavštěvovanější seriály:

  1. Papírový dům (Netflix verze)
  2. Hawkeye
  3. Arcane: League of Legends
  4. Ztraceni ve vesmíru
  5. Případ Roubal

Nejnavštěvovanější filmy:

  1. Poslední souboj
  2. Síla psa
  3. Klan Gucci
  4. Shoky & Morthy: Poslední velká akce
  5. Duna

(Obsah ve spolupráci s ČSFD.)

***

Další zprávy, tipy na novinky a trailery, na něž jsme zvědaví, nebo výběr zajímavých filmů i seriálů, které stojí za vidění, najdete v kompletním vydání newsletteru CC Watch.

Pokračování nového newsletteru CC Watch si můžete přečíst zde.