Nový Dexter nostalgicky pomrkává po fanoušcích a servíruje drsné vraždy s nádechem teenagerovské komedie

Sériový vrah, který je také policejním odborníkem na krevní stříkance, se vrací. Dexter: Original Sin se snaží navázat na atmosféru prvních řad.

dexter-01

Foto: SkyShowtime

Dexter: Original Sin ukazuje, jak začínal jeden z nejpopulárnějších televizních zabijáků

0Zobrazit komentáře

Sériový vrah s etickým kodexem, podle kterého může zabíjet jen další vrahouny, u nichž má jasné důkazy o jejich vině, pobláznil před osmnácti lety nejednoho fanouška kriminálek. Aby taky ne, vždyť v civilu pracuje jako forenzní odborník na krevní stříkance u policie v Miami. Po skvělé první sérii seriálu Dexter následovalo sedm dalších a po několikaleté pauze i reboot Nová krev. Jeho úroveň ale postupně upadala a snaha o restart se vyloženě nepovedla. Teď se ale všechno zkouší znovu a výsledek můžeme konečně posoudit i v Česku. Na SkyShowtime totiž dorazil prequel Dexter: Original Sin, který má ukázat, jak to všechno začalo.

A podle prvních třech dílů, které jsme měli možnost vidět, to vypadá, že tentokrát by mohli být fanoušci spokojení. Vždyť pro to taky Original Sin dělá, co může. Po zasněžených lesích státu New York z Nové krve se přesouvá zpátky do prosluněného Miami a vrací se i řada postav, které to v roce 2006 s Dexterem Morganem rozjely.

Toho z pochopitelných důvodů už bohužel nehraje Michael C. Hall, o herce, který Dexterovi vdechnul život, ale nepřijdete. Jak tvůrci slibovali, tak se stalo a Hall namluvil vnitřní hlas svého mladšího já. A kdo Dextera zná, ví, jak významnou roli tyhle monology v seriálu hrají.

Místo Halla se na nás z obrazovek tajemně usmívá Patrick Gibson. V reálu je mu sice téměř třicet, dvacetiletého mladíka, který si ještě ani legálně nemůže koupit pivo, mu ale uvěříte. Právě v téhle fázi totiž nový Dexter začíná – tedy po rychlém navázání na Novou krev, které zároveň v podstatě obstará i teaser na další chystanou řadu s podtitulem Resurrection.

Hlavního hrdinu potkáme ve chvíli, kdy ještě nikoho nezabil a ve snaze dostát svým krvavým choutkám dokončuje lékařskou přípravku, jenže to tak úplně nefunguje. Doma žije se svým otcem Harrym, který se naplno věnuje své policejní kariéře, a dospívající sestrou Deb, která je ještě hubatější, než si ji pamatujete, a nosit krátké sukně a topy jí vadí mnohem míň než v dospělosti.

Netrvá ale dlouho a klidný rodinný setup se rozpadne, mladý Dexter shodí dlouhé háro (které mu mimochodem dodává prototypický look sériového vraha) a ze školy přeskočí– zatím na stáž, ale už do dobře známé policejní laboratoře. A první věcí, o které promluví při svém prvním ohledávání místa činu, budou krevní stříkance.

Dexter: Original Sin se zkrátka opravdu snaží potěšit všechny, které poslední eskapády jejich oblíbené postavy zklamaly, a nijak to neskrývá. Ostatně už úvodní titulková sekvence je takřka totožná.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nejspíš i kvůli tomu ale nový seriál po rychlém úvodu sklouzne k tomu, že de facto – jen s jinými herci a v jiných případech – přehrává, co už dobře známe. A třeba genezi vzniku ikonického Dexterova kodexu se minimálně v prvních třech epizodách prakticky nevěnuje. Pravidla prostě jsou. Má to sice svou logiku, protože vztah Dextera a jeho adoptivního otce, krutý osud jeho pravé matky nebo právě důvody, které k vymyšlení vrahounských zásad vedly, jsou dobře známé z původních sérií. Přesto by aspoň naznačení procesu jejich formulování bylo na místě…

Dozvíte se však, proč začal Dexter kolegům nosit krabici koblih, užijete si, jak se točí na židli nebo rozkládá své igelity. A vedle Hallova hlasu dost možná propadnete i ostříhanému Patricku Gibsonovi, který na svého předchůdce, jenž si za Dextera odnesl i Zlatý glóbus, zdatně odkazuje – pohledy, držením těla, znepokojivou tajemností.

A i když Gibsonovi sekundují velká herecká jména jako Christian Slater coby jeho otec a rádce Harry, Patrick Dempsey jako jejich policejní šéf nebo zabíječka upírů Sarah Michelle Gellar v roli vedoucí laboratoře, nejvíc pozornosti na sebe strhává a celkový vibe jako by určovala Molly Brown coby jeho extrémně prostořeká a ukecaná náctiletá sestra Debra, která řeší to, co náctiletí většinou řeší.

Tón připomínající bezstarostné teenagerovské komedie, podtržený rodinným prostředím a Gibsonovým občas vyvaleným kukučem, je velice příjemný. A s drsnými činy hlavního hrdiny se překvapivě dobře doplňuje. Dexter: Original Sin tak má zaděláno na to, aby se stal dobrou televizní zábavou. Snad mu to vydrží. Na SkyShowtime jsou nyní k vidění první tři díly z desetidílné série, nové by měly přibývat v následujících týdnech vždy ve čtvrtek.

Na tom, jak je člověk oblečený, poznáte sebevědomí. Baví mě Ektorův styl, říká moderátor Mili

Petr Krejčír aka Milionovey je v krvi energickým moderátorem a hypemanem – a proto tak taky musí vypadat.

Filip HouskaFilip Houska

mili_mvp-1

Foto: Filip Houska/CzechCrunch / Archiv Miliho

Mili

1Zobrazit komentáře

Jen málokterý moderátor je tak energický jako Petr Krejčír, kterého scéna zná hlavně pod pseudonymem Milionovey. Je častou tváří festivalů nebo maturitních plesů – a kvůli svému nadšenému přístupu je o něj čím dál větší zájem. A vedle toho, že moderuje rapový podcast, se zajímá také o módu, která mu pomáhá mimo jiné v pracovním nasazení.

„Oblečení o člověku vypovídá. Ať už to je něco uvnitř nebo jak se třeba aktuálně cítí. Mít styl je základ, nestydět se, mít sebevědomí. Na člověku, který je oblečený v něčem, co je mu komfortní, to jde znát,“ říká Mili v Q&A pro CzechCrunch, kde dále rozebírá svou vášeň k podpoře lokálních tvůrců i nejoblíbenější značky.

Kolik kusů oblečení máte?
Asi tak 100.

Kde nejvíce nakupujete?
Snažím se podporovat lokální nebo slovenské podnikatele a tvůrce, proto často beru věci například v Soldout Store, což je e-shop z Hradce Králové, který vlastní můj kamarád. Mám ale rád i Hood Hero, značku slovenského rappera Separa, která nejprve byla spíš merchem pro fanoušky, ale dnes je z ní regulérní brand. To mě baví hodně, do jaké fáze se dostala.

mili-x-1

Foto: CzechCrunch / Archiv Miliho

Džínový outfit od BAPE

Jaký je váš nákupní proces?
Většinou je to dost random, prostě si usmyslím, že něco konkrétního chci, a jdu to sehnat. S tím se pojí i to, že pokud to jde, koupím si kus za hranicemi, protože je to krásná vzpomínka na cestování.

Jaké značky nosíte?
Vedle Hood Hero je to BAPE, Nike, slovenský Different, Prada a Moncler. Poslední dvě jsou ale přece jen o něco dražší, takže musí být speciální příležitost, než si něco od nich koupím.

A co sneakers?
Jsem nadšený z bílo-černého modelu Sta Patent Leather od BAPE.

BAPE (A Bathing Ape) je japonská streetwearová značka, kterou v roce 1993 založil Nigo v Tokiu. Je známá svými ikonickými motivy, jako je maskáčový vzor, logo opice a motiv žraloka na mikinách. BAPE si získalo popularitu díky spolupracím s Nike, Adidas, Supreme a dalšími značkami. Dnes patří mezi luxusní streetwearové brandy a má butiky po celém světě.

Máte mezi značkami nějakou nejoblíbenější?
Řeknu BAPE, kterou mě inspirovalo spoustu rapperů – a naučil mě na ni právě majitel Soldout Store, který hodně cestuje po Asii, odkud značka pochází, a sám ji nosí. Líbí se mi její odlišnost a variabilita. Pak mám rád Pradu pro její jednoduchost a suverenitu a Moncler pro jeho kvalitu. A taky tomu, jak název značky zní!

Kolik jste za oblečení za poslední rok utratil?
To neodhadnu. Bude to dost, ale přesnější rámec netuším. Na druhou stranu některé oblečení nosím i v rámci partnerství, takže to není tak, že bych si vše kupoval ze svého.

Za jakou položku jste dal nejvíc peněz?
To bude nejspíš bunda od Moncleru za asi 60 tisíc korun.

mili-1

Foto: CzechCrunch / BAPE

Sta Patent Leather od BAPE

Máte i nějaký kus, se kterým se rád pochlubíte u piva?
Právě tou bundou. Je speciální v tom, že je dovezená z Finska, jde o exkluzivní kousek ze starší edice, která má na přední části logo na suchý zip. Je extrémně kvalitní, zároveň ne moc výrazná. Ideální kombinace.

Musím ale zmínit i džínový outfit od BAPE, který jsem točil loni na Majálesech. Na ten také nedám dopustit.

Kdo vás v módě inspiruje?
Vždycky mě hodně inspirovali Yzomandias a Separ. Jejich extravagance je krutá, styl je nekompromisní. Baví mě i to, jak se obléká Ektor, který si to teď jede v Pradě – v jednoduchosti je krása, nikdy ho neuvidíte v tom stejném.

A trendy sledujete?
Ani ne, trendy jsou mi vlastně jedno až do momentu, kdy už to není úplně mimo. Pak už to raději prostřídám.

Nejradši mám kousky, které nejsou běžně viděny u ostatních a mohou působit často trochu extravagantně.

Jakou roli hraje oblečení ve vašem životě?
Oblečení o člověku vypovídá. Ať už to je něco uvnitř nebo jak se třeba aktuálně cítí. Mít swag je základ, nestydět se, mít sebevědomí. Na člověku, který je oblečený v něčem, co je mu komfortní, to jde znát.

Na závěr mi popište váš go-to outfit.
Musím se především cítit ojediněle. Nejradši mám kousky, které nejsou běžně viděny u ostatních a mohou působit často trochu extravagantně, ačkoliv nejsou třeba nějak zvlášť drahé. Baví mě oversized custom kusy a hlavně kompletní sety, které k sobě ladí tak, jak si to vysnil jejich návrhář.

A barvy? Bílá, černá, fialová, modrá.