Svými recepty baví Instagram, Marek Pavala ale okouzluje i módou. Kabát za 70 tisíc koupil opilý v Paříži

Miluje americkou módu, tu správně kovbojskou. Ale proč by neutopil desítky tisíc za vlněný kabát, když se jen tak prochází Paříží?

Filip HouskaFilip Houska

marek-pavala_mvp-1Rozhovor

Foto: Filip Houska/CzechCrunch

Marek Pavala

0Zobrazit komentáře

Na Instagramu ho sledují skoro dvě stovky tisíc lidí, kteří hltají jeho kulinářské nápady. A ti, kdo dají přednost skutečnému světu, tráví čas s jeho kurzy vaření na ohni pod značkou Fuego. Marek Pavala ale není jen šikovný kuchař – má i vyhraněný způsob oblékání, který dotváří jeho rebelsky kovbojskou osobnost.

„Baví mě americká móda s kovbojským přesahem, ta je mi fakt nejblíž. Ale proč bych si podnapilý nekoupil kabát od Gucciho za desítky tisíc, že jo. Když už jsem v té Paříži,“ vzpomíná Marek Pavala v Q&A pro CzechCrunch, kde mimo jiné odhaluje svůj výběr značek a směr, kterým by se lidé měli vydat, aby na světě podle něj bylo… líp.

Kolik kusů oblečení máte?
Rychle jsem to teď projel a dostal jsem se přes stovku, snažím se to ale minimalizovat. Spoustu věcí ovšem reálně nenosím.

Kde nejvíce nakupujete?
Asi u Ralpha Laurena v Pařížské v Praze. Nebo v Denim Heads v Konviktské. Když cítím potřebu, tak prostě jdu. Je to pro mě terapie, můj dopamine hit. Udělá mi to radost – a nemusím ani nutně nakupovat jen pro sebe.

Ralph Lauren je americká módní značka, kterou v roce 1967 založil stejnojmenný návrhář. Je známá elegantním stylem inspirovaným klasickým americkým lifestylem, který kombinuje luxus a pohodlí. Nabízí oblečení, doplňky, parfémy i bytový design, přičemž v logu má hráče póla na koni.

A jak váš nákupní proces probíhá?
Mám na to rád klid a ideálně by přede mnou nemělo být velké množství oblečení, protože to pak pro mě ztrácí pointu. I proto skoro vůbec neberu oblečení na internetu.

To je ovšem dáno i tím, že si chci zkusit střih, sáhnout si na materiál… Není vlna jako vlna. A přes obrazovku to člověk nepozná. Pak si vyberu, co se mi líbí a co mi sedí. A mířím k pokladně.

Jaké značky nosíte?
Ralph Lauren, Carhartt, Barbour, Massimo Dutti a Gucci. Nechodím ale tolik po značkách jako po specifických kusech oblečení, takže se u mě objeví spíš méně věcí od různých značek.

A co sneakers?
Od Golden Goose. Nebo vintage z dílen Autry.

goldengoose_1

Přečtěte si takéJsou drahé a ošuntělé, italské tenisky ale miluje i Taylor SwiftVyrábí drahé a ošuntělé tenisky, abyste se je nebáli ušpinit. Golden Goose proslavila i Taylor Swift

Máte mezi značkami nějakou nejoblíbenější?
Ralph Lauren, úplně jednoznačně. Baví mě Polo, ale doufám, že se k nám bude dostávat víc a víc věcí z odnože RRL. Je to klasická americká móda s kovbojským přesahem, což je mi fakt nejbližší.

Kolik jste za oblečení za poslední rok utratil?
Bojím se, že to budou nižší stovky tisíc.

Za jakou položku jste dal nejvíc peněz?
Asi za vlněný kabát od Gucciho, který stál téměř 70 tisíc korun. Koupil jsem ho před pár lety v Paříži – a byl jsem během toho trochu podnapilý. Brouzdali jsme s mojí Sárou ulicemi města a prostě si užívali život, no.

pavala

Foto: CzechCrunch / Archiv MP

Vlněný kabát od Gucciho na Marku Pavalovi

Máte i nějaký kus, se kterým se rád pochlubíte u piva?
Zřejmě by to byla N-1 od The Real McCoy’s. Je to původně vojenská bunda z období druhé světové války, uvnitř je kožich z alpaky a je to asi nejvíc frajerská a precizně vyrobená bunda, kterou jsem kdy viděl.

Sekáče navštěvujete?
Ne, ale není to nějakou averzí. Spíš jsem ještě neviděl sekáč, který by mě zaujal. I když v Kodani jsem v sekáči koupil skvělou vintage tašku od Louise Vuittona, kterou od té doby používám jako cestovní.

Kdo vás v módě inspiruje?
Filip Vaněk! To je frajer jako hovado. Ne, že bych se inspiroval vyloženě tím, co nosí on, ale jde spíš o nějaký mindset. Jinak na Instagramu sleduji několik profilů s pánskou módou. Takoví ti staří Italové v mokasínech a špercích s tyrkysem, to je největší inspirace. A Ralph Lauren jako osoba. True legend.

Když se člověk prochází v Miláně, Londýně nebo Paříži, má z lidí jiný estetický dojem než u nás. Kdyby se víc lidí dokázalo pěkně obléct, bylo by na světě hned líp.

A trendy sledujete?
Jak kdy. Spíš se dívám, co se fakt už nenosí, než abych musel kupovat momentální trendy jen kvůli tomu, abych byl cool. Většinou to stejně zaregistruji až v momentě, kdy to fakt nikoho neohromí.

Jakou roli ve vašem životě hraje oblečení?
Rád jsem hezky oblečený kvůli sobě. Mohl bych sám sedět na chatě, a když mi to bude slušet, budu se cítit stokrát líp než ve špinavých teplácích.

Také je důležité dobře vypadat kvůli celkovému dojmu naší společnosti. Když se člověk prochází po ulicích Milána, Londýna nebo Paříže, má z lidí úplně jiný estetický dojem i zážitek než u nás. Kdyby se víc lidí dokázalo pěkně obléct, bylo by na světě hned o něco líp.

Na závěr mi popište váš go-to outfit.
Nátělník, bílá manšestrová košile od Ralpha Laurena, světle modré džíny od Replay, khaki bunda N-1 od The Real McCoy’s, černé loafers od Prady a bílé ponožky.

Co se barev týče, vždycky rotuji černou, bílou, modrou, zelenou a béžovou. Tady nerad experimentuji. Když si náhodou pořídím něco výrazně barevného, neumím to pak nosit.

Jako dělník neuměl slovo anglicky. Teď je s 188 000 sledujícími na YouTube nejúspěšnějším online učitelem

Nebojí se o sobě říkat, že kdysi býval „jazykový trouba“. Když jsem se anglicky naučil já, zvládnete to i vy, tvrdí Bronislav Sobotka alias Broňa.

Marta PlecitáMarta Plecitá

bronislav-sobotka_mvp

Foto: CzechCrunch / Canva Pro

Bronislav Sobotka

0Zobrazit komentáře

Rád nosí tričko s nápisem Stay awesome and dream big. Přeloženo do češtiny, zůstaňte skvělí a mějte velké sny. To dokonale vystihuje jeho záměr – učit lidi online anglicky a povzbuzovat je, aby díky tomu s odhodláním zvládali i další životní výzvy. Bronislav Sobotka si ve veřejném prostoru říká Broňa – nadšený učitel angličtiny z Brna.

Když ve videu na Facebooku se svým typickým zápalem tvrdí, že angličtina je naprosto skvělá, není těžké mu to uvěřit. Svým nadšením už nakazil desítky tisíc studentů a jen na YouTube mají jeho videa 17,7 milionů zhlédnutí a uživatelé je sledovali celkem 1,4 milionu hodin. Se 188 000 sledujícími je na tomto kanále nejúspěšnějším českým online učitelem angličtiny. Ještě před dvaceti lety ale jeho příběh vypadal úplně jinak. Nebyl nadšený a nebyl ani učitel. To poslední, co byste u něj tipovali, by byla kariéra spojená s cizím jazykem.

„Poslouchej, Broňku, jsi hodný chlapec, ale někdo jako ty by se na střední hlásit neměl,“ řekla mu v osmé třídě základní školy shovívavě učitelka. Po letech trápení s němčinou byl ve škole jako dyslektik a dysgrafik vyhlášeným antitalentem bez šance na změnu. „Maturitu z češtiny a jazyka nezvládneš a zbytečně by ses trápil,“ dodala se slovy, že to s ním myslí dobře. Ani Bronislav se do dalšího studia nehrnul a podal si přihlášku na autoklempíře, kterou později změnil na opraváře televizorů.

brona-bronislav-sobotka

Foto: Bronislav Sobotka

Bronislav Sobotka alias Broňa učí lidi nebát se anglicky mluvit i s chybami

„O pár let později už jsem seděl v krachující fabrice na pletací stroje a z dlouhé chvíle listoval angličtinou pro samouky, kterou jsem doma náhodou našel,“ směje se. V jeden moment pak dostal nápad – vyrazit za prací do Irska a vyzkoušet, zda se anglicky přece jen nezvládne naučit. „Volání bylo silnější než strach,“ vzpomíná na moment, kdy se jeho profesní život začal převracet vzhůru nohama. Kromě práce ve fabrice na glukometry po Irsku cestoval a povídal si s lidmi. Hledal svůj vlastní způsob, aby ho učení bavilo, zkoušel, co na něj funguje. „A kupodivu to bez pětek za pomalost a potupného stání u tabule najednou šlo,“ vzpomíná. Samoukem pak zůstal i po návratu do Česka a protože ho objevená vášeň neopouštěla, rozhodl se nakonec, že angličtinu bude i studovat.

Po pár letech opouštěl vysokou školu s červeným diplomem, postupně získal certifikát Cambridge Proficiency s nejvyšším hodnocením A+, učil angličtinu v Oxfordu a v Londýně pak absolvoval nejvyšší neuniverzitní globálně uznávanou kvalifikaci pro vyučující angličtiny DELTA. Kromě toho přednáší na Masarykově univerzitě a školí učitele po celém Česku. „Prostě jsem se do angličtiny zamiloval. Použil jsem sám sebe jako dokonalý testovací materiál na to, že anglicky se opravdu může naučit každý, když chce,“ říká.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Svůj vlastní příběh teď využívá jako klíč k úspěchu ve výuce druhých. „Umím si docela dobře představit, proč někdo nechápe to, co nechápe. Takže lidem podávám angličtinu jednoduše, po kouscích a hlavně odlehčeně. Vždyť nejde o život,“ vysvětluje si úspěch svých videí a krátkých reels, kde například vypráví vtipy, komentuje běžná denní nedorozumění nebo ukazuje originální způsob, jak si zapamatovat náročné slovo.

Lidé se dnes podle něj angličtinou chtějí bavit. „Pro běžnou práci a studium si už vystačíte s umělou inteligencí a to je dobře. Nemusí anglicky umět každý. Pozoruju ale, že se angličtina čím dál víc posouvá do roviny koníčku,“ přemýšlí a dodává, že někdo se baví sportem, někdo tancem a někdo si pro radost koupí jeho kurzy, aby rozuměl filmům bez titulků nebo si dokázal popovídat na cestách.

⁠⁠Až budu umírat, chci mít pocit, že jsem co nejvíce lidem pomohl mít radost ze života. To je důležitější než slovíčka.

Podle jeho slov také roste množství lidí, kteří se jazyk začínají učit až ve zralém věku. Vytvořil pro ně speciální online kurz, „ve kterém se nespěchá“ a který si stahují studenti nad 60, 70 i 80 let. „Mému nejstaršímu studentovi je 94,5 roku. Hrdě mi zdůrazňuje těch půl a je na něm vidět, jak se učením baví,“ vypráví Broňa s tím, že učení jazyků je mimo jiné účinným nástrojem, jak trénovat mozek v každém věku a oddálit demenci.

Oblíbeným časem, kdy lidé začínají s učením a kupují si online kurzy, je leden, kdy si jich zaplatí stejně tolik jako následujících pět měsíců dohromady. „Předsevzetí jsou předsevzetí,“ směje se Sobotka. „Já ale dělám maximum pro to, aby lidem odhodlání vydrželo, jdeme po krocích, oceňujeme úspěchy a hlavně říkám, že u mě se můžou vykašlat na dokonalost, v první řadě ať se angličtinou každý den třeba jen malou chvíli baví,“ vysvětluje svůj přístup učitel, jehož videa jsou na vzdělávacím portálu Seduo nejsledovanější z jazykových kurzů, mají tu přes 15 000 recenzí a průměr spokojenosti studentů 96,6 %. Velkou část kurzů už ale prodává sám na vlastní platformě.

Angličtinu vidí Broňa jako jeden z mnoha způsobů, jak si v životě plnit přání. „Když se lidé odhodlají, pustí se třeba popáté v životě do angličtiny a konečně zažijí úspěch, vede to pak často k otázce: A co dalšího bych si mohl a chtěl splnit? Zhubnout? Cestovat?“ vysvětluje Broňa, proč svoje poslání vidí širší, než jen učit lidi jazyk. „Až budu jednou umírat, chci mít pocit, že jsem co nejvíce lidem pomohl mít radost ze života a prožit ho naplno. To je důležitější než slovíčka,“ přemýšlí na závěr rozhovoru učitel, který se v roce 2021 stal Živnostníkem roku Jihomoravského kraje a ve stejné soutěži získal také ocenění Srdcař roku.

Kromě tvorby online kurzů také o angličtině vydává knihy u nakladatelství Jan Melvil Publishing a vymýšlí další originální způsoby, jak lidem angličtinu dostat do života. Momentálně chystá interaktivní výstavu o angličtině pro třebíčské muzeum, outdoorovou hru v Brně, která propojí běhání a plnění úkolů, a vyvíjí výukové materiály a hry pro školy.