Nový moderní kampus za téměř 8 miliard. Univerzita Karlova chystá největší výstavbu za 100 let

Vizualizace budovy Biocentrum nového kampusu Univerzity Karlovy

0Zobrazit komentáře

O tom, že by si Univerzita Karlova (UK) zasloužila další nový kampus, se debatuje už dlouhé roky. Až teď ale přichází finální rozhodnutí. Pro největší českou univerzitu vyroste v centru Prahy nové moderní zázemí navržené ateliérem Znamení čtyř za bezmála osm miliard korun, kde najdou vše potřebné především vědečtí pracovníci.

Nová výstavba na Albertově, jejíž územní povolení schválili představitelé UK v čele s rektorem Tomášem Zimou a vládou, představuje největší projekt univerzity za posledních 100 let. Prim budou hrát dvě moderní oddělené budovy (Biocentrum a Globcentrum), které poslouží jako vědecká pracoviště Matematicko-fyzikální, Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty.

Biocentrum se bude soustředit na lidské zdraví včetně studia civilizačních a infekčních chorob, výzkum nanomateriálů, moderní biotechnologie a biodiverzitu. Globcentrum má pro změnu pozorovat globální změny v klimatu, ovzduší i v přírodě a studovat vliv člověka na přírodu kolem něj.

uk

Foto: Univerzita Karlova

Pohled na nový univerzitní kampus na Albertově

Prioritou je vybudování Biocentra, které podle propočtů na základě cen z roku 2020 vyjde na 3,3 miliardy korun, teprve o něco později bude zahájena výstavba Globcentra za 2,3 miliardy. Po připočtení nákladů na vybavení a revitalizaci okolí se cena může vyšplhat až na 7,8 miliardy korun – a to není vyloučeno, že vzhledem k růstu cen stavebních materiálů nebude konečná částka ještě vyšší.

Na financování takto rozsáhlého projektu se bude podílet několik institucí. Jelikož se na důležitosti výstavby areálu shodli představitelé UK se zástupci vlády, je jasná masivní podpora ze strany státu. Kampus tak bude financován ze státního rozpočtu, Národního plánu obnovy i Národního investičního plánu. Očekává se, že část potřebných peněz pokryjí i dotace z Evropské unie, vlastní zdroje univerzity a nízkoúrokové komerční úvěry.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zajímavé je, že podle původních propočtů měl nový kampus vyjít na 2,7 miliardy a od roku 2022 již měla fungovat obě zmiňovaná centra. Situaci bohužel komplikovalo i to, že se kampus bude nacházet na území památkově chráněné rezervace UNESCO a jakékoliv zásahy do ní nejsou jednoduché a nesmí působit rušivě vzhledem k okolní architektuře.

Samotné stavební povolení by mělo přijít nejpozději do listopadu a předpokládá se, že výstavba na Albertově bude dokončena do konce roku 2025. Plně v provozu by areál mohl být začátkem roku 2026, kdy podle plánů poskytne práci zhruba dvanácti stovkám lidí.

Globcentrum Univerzity Karlovy

Aby se lidé v práci cítili opravdu příjemně. To je teď největší téma, říká Jitka Hurábová z LD Seating

ldsssSpeciál

Foto: LD Seating

Realizace s nábytkem dodaným společností LD Seating

0Zobrazit komentáře

Podoba kancelářských prostor si v posledních letech prochází změnou, kterou zásadně umocnila i pandemická situace. Na to reagují nejen samotné společnosti, které kancelářské prostory využívají, ale také dodavatelé jejich vybavení. Tento vývoj pečlivě sleduje Jitka Hurábová, jež stojí v čele rodinného podniku LD Seating. Ta nám v rámci speciálu Kanceláře budoucnosti ukázala, jakými proměnami si v posledních letech procházejí kanceláře a také jejich mobiliář, na který se v LD Seating specializují.

Kde bychom byli, kdyby velké technologické korporáty jako Apple či Google nezačaly s razantní změnou podoby svých kanceláří. Právě tyto společnosti označuje Jitka Hurábová za průkopníky, díky nimž se neosobní a unifikované kancelářské prostory proměnily v živelné místo, které nabízí dostatek soukromí, ale i prostoru pro kolektivní a kreativní pracovní procesy.

„Open space řešení, kde lidé seděli jeden vedle druhého, byla unifikovaná a neposkytovala nic, do čeho by se člověk mohl sám promítnout. Zaměstnavatelé to viděli, a proto hledali cesty, jak to změnit,“ vysvětluje Hurábová a dodává, že spouštěčem změn se staly především přenositelná zařízení, jako jsou mobilní telefony, notebooky či tablety.

ld-seating4

Foto: LD Seating

Realizace prostoru s nábytkem dodaným společností LD Seating

Díky tomu se zaměstnanci konečně mohli i při práci odpoutat od své židle a být produktivní klidně i na střeše kancelářské budovy. Pracovníci se také začali více setkávat i mimo klasické zasedací místnosti, na což nutně začal reagovat i kancelářský nábytek.

Stoly a židle tak začaly doplňovat taburety, křesílka, konferenční stolky, či dokonce pohovky a sedací vaky. Kancelářský nábytek se tak do určité míry začal protínat s klasickým bytovým a poskytovat nejen podporu pro záda, ale třeba i pohodlí během zábavy.

Hlavní slovo dostává variabilita

„Aby se lidé v práci cítili opravdu příjemně. To je teď to největší téma,“ říká Jitka Hurábová. Tato příjemnost je zaměstnancům v poslední době zprostředkována skrze maximální variabilitu, kterou jim kanceláře a jejich vybavení přináší. V případě nábytku variabilita umožňuje jeho využívání všemi zaměstnanci a také dává možnost neustále měnit polohu a místo, z něhož je práce vykonávána.

Právě to má zásadní vliv na fyzické zdraví pracovníků, ti tak do pracovního procesu od počítače zapojují daleko více pohybu. „My říkáme, že zdravé sezení se neodehrává jenom na židli. Zdravé sezení se odehrává i mimo ni. Je to o celkovém zdravotním stylu a židle je jeho malou součástí,“ vysvětluje Jakub Huráb, jednatel LD Seating.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Je samozřejmě potřeba, aby židle dodržovala určitou ergonomii, ale pokud bychom se na to podívali komplexně z celkového kancelářského pohledu, tak je důležité být v pohybu, být variabilní a nesedět osm hodin v kuse na jednom místě ve strnulé pozici,“ dodává Huráb.

A v neposlední řadě zmiňovaná variabilita umožňuje další benefit – v případě potřeby celou kancelář sbalit, přesunout na jiné místo a pokračovat v kreativním procesu se stejným vybavením v optimálnějších prostorech.

aim-startup-team

Přečtěte si takéPůsobil v Avastu, teď tvoří lék proti informačnímu zahlcení i FOMOJako datový vědec roky působil v bývalém Avastu, teď tvoří lék proti informačnímu zahlcení i FOMO

***

Jaké další výhody variabilita přináší, čím je podmíněna či jaké jsou ty nejudržitelnější kroky během vybavování kanceláří, se dozvíte přímo na webu speciálu Kanceláře budoucnosti. Mimo Jitky Hurábové zde o budoucnosti kanceláří hovoří zástupci WorkLounge, Capexus či Premier Interiors.

kancelarsky-special-partneri