Nový nádech pro Negrelliho viadukt. V obloucích mají být kavárny i sídla startupů, kolem parky a náměstí
Už v říjnu by se měl otevřít první oblouk Negrelliho viaduktu. Uvnitř bude informační centrum k budoucnosti celého projektu.
Mohlo by se zdát, že pražský Negrelliho viadukt, který přes Karlín propojuje Masarykovo nádraží s Bubny na druhém břehu Vltavy, nechaly v žalostném stavu teprve povodně. Pravdou je, že oblouky druhého nejstaršího mostu v hlavním městě byly vnímány jako zbytkové už od padesátých let. A tak byly využívány jako sklady, garáže či odstavná parkoviště. To platí v zásadě dodnes, přestože samotný viadukt mezitím prošel náročnou rekonstrukcí. Po vzoru dalších měst by ale oblouky měly ožít. První se otevře letos v říjnu.
Nese pořadové číslo 036 a je v karlínské části viaduktu. Až doteď fungoval jako garáž, tím pádem byl uzavřený. Na začátku srpna se jeho brány otevřely, zatím pro stavebníky. Praha získala na proměnu tohoto oblouku stavební povolení letos v červnu. Na podzim se z něj stane informační centrum pražského magistrátu.
A proč jen jeden? Metropole totiž musí nejprve vyzkoušet, jaký vliv bude mít zabydlení oblouku na celý viadukt. Speciální měření bude probíhat celé dva roky. Poznatky ze zkoumání pak poslouží jako podklad i pro další stavební úpravy. Nejde tedy o to, jestli se viadukt v budoucnu promění docela, nebo vůbec, spíš o to přizpůsobit se stavbou tak, aby nebyl poničen. Součástí nynější proměny je i zasklení prostoru.
„Veškeré pískovcové stěny musejí zůstat po celou dobu užívání vizuálně kontrolované a přístupné. Proto jsme vyvinuli systém samonosných skleněných fasád, které budou kotvené do vlastního základu, nezávislého na stávající konstrukci viaduktu,“ uvádí ve studii k mostu ateliér CCEA Moba. Všechny další konstrukce v oblouku jsou navržené tak, aby se daly zcela demontovat.
Že se bude u Negrelliho viaduktu postupovat s maximální obezřetností, naznačuje také to, že čelní fasáda bude mít střední pás, ve kterém budou zabudované veškeré rozvody a instalace. Našlapovat se bude také kolem teploty uvnitř oblouků. Moba navrhuje používat minimální doporučené teploty pro pobytové místnosti, nemělo by tak jít o víc než osmnáct a půl stupně, a to především proto, aby nebyly příliš velké rozdíly mezi teplotou uvnitř a venku.
Kromě toho, že má jít o informační centrum, bude první oblouk také centrem výstavním. Sloužit má především k představení budoucnosti celého Negrelliho viaduktu, Pražané by se tu měly dozvědět víc o celém projektu i o možném využití dalších oblouků. „Naší dlouhodobou vizí je zachovat sociální různorodost a navázat na historii Karlína coby přístavní a historicky průmyslové části Prahy,“ shrnuje náměstek pražského primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.