Nvidia jako slon v místnosti? Obří výkyvy její hodnoty jsou důvod k opatrnosti, ale nepanikařte
Petr Žabža, který v Air Bank vede tým mající na starost vývoj a správu investičních produktů pro klienty, glosuje dění kolem akcií společnosti Nvidia.
Petr Žabža z Air Bank
Investiční glosa Petra Žabži: Volatilita akcií Nvidie po zveřejnění kvartálních výsledků a dopad této kolísavosti na širší trh přinesl otázky, zda velikost této firmy již neohrožuje stabilitu trhu jako celku. Pro začátek několik čísel. Tržní kapitalizace Nvidie jsou necelé tři biliony dolarů, a firma se tak řadí po bok gigantů jako Apple nebo Microsoft.
Pokles ceny akcií o 9,5 procenta po zveřejnění výsledků za druhý kvartál odmazal z její tržní kapitalizace 279 miliard dolarů a šlo o historicky největší jednodenní propad tržní hodnoty firmy kotované na burze v USA.
Navíc platí, že volatilita akcie Nvidie je v dny, kdy oznamuje svoje obchodní výsledky, kolem plus minus osmi procent v závislosti na kvalitě výsledků a tento pohyb odpovídá kombinované tržní kapitalizaci firem Walt Disney a American Express.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsA vzhledem k tomu, jak hluboce je firma navázaná na další odvětví, jako jsou polovodiče nebo hardware, by podle Axioma US Equity Risk Model (odborný model vyhodnocující investiční rizika – pozn. red.) mohl pětadvacetiprocentní pokles akcií Nvidie zapříčinit propad širšího indexu S&P 500 až o 4,4 procenta.
Takže ano, nominálně tu máme slona v místnosti. Jeho požehnáním a současně prokletím je, že akcie jsou takzvaně „priced for perfection“ – investoři firmě ohromně věří a vkládají do ní tak obrovskou důvěru, že jakékoliv zakolísání berou jako zklamání a cena akcie pak může razantně klesnout.
Jenže americký trh technologických firem čítá cca 900 firem a jeho celková tržní kapitalizace je 16 trilionů dolarů. Ano, Nvidia je nepochybně hodně velký hráč, ale není jediný hráč. Opatrnost je tak určitě na místě, panika ne.