Nvidia má nový superčip. Jmenuje se po slavném vědci a umělá inteligence s ním zařadí vyšší rychlost
Cenu nové generace součástek zatím firma Jensena Huanga nezveřejnila. Dnes nejpoužívanější model stojí od pětadvaceti do čtyřiceti tisíc dolarů.
Ve sportovní aréně v kalifornském San Jose se v pondělí sešly tisíce fanoušků a čekaly na hřeb večera. „Snad víte, že tohle není koncert,“ řekla hlavní hvězda po nástupu na podium. Na akci označované Woodstock umělé inteligence ale ředitel technologické firmy Nvidia Jensen Huang nedorazil pálit kytaru po vzoru legendárního hudebníka Jimiho Hendrixe. Ukázal nové grafické procesory nazvané Blackwell, které mají odpovědět na stále rostoucí poptávku po odpovídajícím výkonu, jenž by poháněl současný boom s AI. Na trh by se měly dostat ještě letos.
Čerstvý model čipu Blackwell GB200 je podle firmy několikrát rychlejší než předchozí generace a způsobí převrat ve vývoji umělé inteligence. Jméno nové generace odkazuje na slavného amerického matematika dvacátého století Davida Blackwella, který se věnoval teorii her, pravděpodobnosti a statistice a jako první Američan tmavé pleti byl uveden do tamní akademie věd.
Nvidia slibuje i větší energetickou úspornost nové součástky. Například trénink chatovacího bota ChatGPT od OpenAI na předchozí verzi čipů jménem Grace Hopper trval tři měsíce, zapojilo se do něj osm tisíc polovodičů a spotřeboval 15 megawattů elektrické energie, uvedl Huang na konferenci Nvidie, které podle agentury Bloomberg analytici dali přezdívku Woodstock umělé inteligence po vzoru kultovního hudebního festivalu z konce šedesátých let.
S Blackwellem by celý proces trval stejnou dobu, ovšem jen se dvěma tisíci čipy a spotřebou čtyř megawattů. Podle serveru TechCrunch má být nová generace dvakrát až třicetkrát rychlejší než předchozí modely Nvidie, v závislosti na metodě měření. Cenu společnost zatím nezveřejnila. Čipy H100, které jsou aktuálně ve světě AI zlatým standardem, jsou však k dostání za cenu od 25 do 40 tisíc dolarů za kus (v přepočtu 582 tisíc až 931 tisíc korun), přičemž balíčky takových součástek mohou vyjít až na dvě stě tisíc dolarů (4,6 milionu korun).