Rádia Seznamu ovládne umělá inteligence. Noví robotičtí moderátoři budou hlásit regionální zprávy

Ve vysílání stanice Expres FM od loňska zní umělý hlas založený na moderátorce Báře Hacsi. Rádio na použití AI posluchače vždy upozorňuje.

Jiří BlatnýJiří Blatný

radioai

Foto: Seznam

Moderátorka Rádia Expres Hacsiko vytvořená umělou inteligencí

0Zobrazit komentáře

Když si koncem března v pracovní den naladíte zprávy na některém z rádií Seznamu, bude na vás mluvit umělá inteligence, i když to čistě z hlasu možná ani nepoznáte. Na stanicích Expres FM a Classic Praha tou dobou začnou „pracovat“ noví, syntetičtí moderátoři trénovaní umělou inteligencí podle hlasové předlohy opravdových lidských novinářů.

Umělé hlasy, které si můžete poslechnout v ukázce níže, pomůžou zejména s regionálním zpravodajstvím. Syntetičtí moderátoři budou hlásit zvlášť připravované zprávy pro posluchače v Praze, Plzeňském kraji, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Jihlavě, Brně a Zlínu.

Od konce března relace poběží každou celou hodinu ve všední dny od ranní 7. hodiny do 18. večerní. Jejich délka včetně počasí a jinglů má být do pěti minut. Na rozdíl od zpráv bude hudba pro všechny mutace vysílání stejná, upřesňuje Pierre Beneš, manažer rozvoje rádií Seznamu.

Hlasů vytvořených s pomocí AI má Seznam zatím pět. Od loňska má mluvené slovo během noční relace rádia Expres FM na starosti Hacsiko (s výslovností Hačiko), založená na hlase moderátorky Báry Hacsi, která uvádí Ranní klub. Technologie ve vysílání komentuje aktuální dění i odehrané písně. Nově k ní přibydou další čtyři syntetičtí kolegové, kterým hlasy propůjčili novináři a novinářky Jaroslav Gavenda, Magdaléna Korcová, Silvie Friedmannová a Pavel Vondra.

O vysílání syntetických hlasů se podle Seznamu stará člověk a stroj společně. Dramaturg rádia při tvorbě relace využívá i textový generátor ChatGPT od americké firmy OpenAI. S jeho pomocí napíše text „na papíře“, zkontroluje výslednou audio verzi a zařadí ji do vysílání. Konkrétní moderátorské vstupy hlasu Hacsiko jsou také definovány sadou příkazů, mezi které patří například cílová skupina, zájmy posluchačů, délka vstupu či jazykový styl.

Seznam na umělých moderátorech spolupracuje se startupem Mama AI. Aby hlasy zněly přesvědčivě, je potřeba zhruba pět hodin nahrávky, vysvětluje pro CzechCrunch Jan Kleindienst, spoluzakladatel Mama AI. „Hlas sice namodelujeme i z minutové nahrávky, ale nebude moc přesvědčivý. Aby umělí moderátoři zněli kvalitně, je potřeba delší úsek,“ říká.

Rovnice „čím delší nahrávka, tím lepší výsledek“ ale podle něj neplatí úplně: „Do těch pěti hodin se výsledek zlepšuje. Ale kdybychom měli hodin nahraných třeba sto, už by to kvalitě nepomohlo,“ dodává Kleindienst, jehož firma kromě Seznamu spolupracuje třeba s televizí Prima, kde její systém namlouvá popis televizních scén pro nevidomé diváky v seriálu Doktor z hor.

Podle Jakuba Ungera, ředitele zpravodajství a rádií Seznamu, bude vše vyrobené umělou inteligencí ve vysílání označené tak, že posluchač bude o použití technologie vědět. V dohledné době také Seznam představí další syntetické hlasy. O podobné použití se firma zajímá i pro svou televizní stanici.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym