O kousek víc New Yorku. Na řece Hudson vyrostl malý ostrov plný zeleně a zábavy, který má i vlastní amfiteátr

little-island-new-york10

Foto: Little Island

Little Island je místem stvořeným pro odpočinek

0Zobrazit komentáře

Najít na Manhattanu v centru New Yorku kousek volného místa pro vybudování odpočinkového parku je vzhledem k aktuální okolní zástavbě zhola nemožné, i přesto zde byl ale v minulých dnech jeden nový park otevřen. Little Island vyrostl přímo na řece Hudson na místě bývalého zchátralého mola, a to po dlouhých sedmi letech čekání a průtahů.

Návštěvníkům se nově otevírá možnost navštívit zelený prostor, jehož podobu navrhl v roce 2014 architekt Thomas Heatherwick z londýnského Heatherwick Studio. Jeho vize rozpracovala bývalé molo v celý ostrov stojící na betonových pilířích, které jako obří rostliny rozkvétají do plochy, jež nese zeleň, infrastrukturu, ale také místa pro odpočinek a zábavu.

Realizace projektu v hodnotě 260 milionů dolarů (5,3 miliardy korun), který rozšířil plochu Manhattanu o téměř 11 tisíc metrů čtverečních, byla z velké části financována ze soukromých zdrojů miliardáře a mediálního magnáta Barryho Dillera. Navržený ostrov je s pevninou spojen dvojicí lávek a pracuje s pozůstatky původního mola. Cílem autorů totiž bylo co nejméně narušovat vodní ekosystém, a tak jsou dřevěné pylony součástí celé stavby.

little-island-new-york12

Foto: Little Island

Ostrov Little Island nabízí i prostor pro kulturní akce

Podobně jako voda řeky Hudson postupně zalévá a zase znovu odhaluje zbytky původních pylonů, tak se v takto nepravidelném rytmu vlní rozmístění 280 nových nosníků, které podpírají 132 betonových „květů“ tvořících samotnou plochu ostrova.

Rozvlněné řešení bylo zvoleno proto, aby ostrov umožňoval proniknout slunečním paprskům do prostoru mezi ním a hladinou řeky. Zároveň tím byl definován kopcovitý reliéf plochy ostrova, který tak nabízí vyhlídku na město i řadu míst pro veřejná vystoupení.

Tím nejvýraznějším z nich je amfiteátr s kapacitou 700 diváků, který doplňuje menší pódium s hledištěm schopným pojmout dalších 200 lidí. V samotném centru ostrova se nachází prostranství, na něž se vejde přibližně 3,5 tisíce návštěvníků. Mimo to zde na nejvyšším místě najdeme vyhlídkovou plošinu i zelené trávníky například pro piknik

Veškeré zázemí parku obklopuje 66 tisíc květin a 114 stromů, které mohou dorůst do výšky 18 metrů. Celkem by se zde mělo nacházet na 65 druhů keřů, 290 odrůd trav, trvalek a cibulovin a 35 druhů stromů, díky nimž budou mít diváci hezčí prostředí pro sledování baletních souborů, orchestrů i divadelních kusů či příjemnější účast na nejrůznějších uměleckých workshopech. Vstup je zdarma.

little-island-new-york7

Dominantním místem ostrova je velký amfiteátr

Diskuze (0)

Novinka

Anonym