O krok blíže k čipům v mozku. Neuralink Elona Muska získal šest miliard od fondu Petera Thiela
Investice přichází jen několik týdnů poté, co startup získal oficiální povolení k testování mozkových implantátů na lidech.
Obezita, deprese, schizofrenie, ale i autismus. A pak je tady jeden malý čip v mozku, který chce s těmito nemocemi pomáhat. Takovou vizi má Elon Musk se svým startupem Neuralink, který jen několik týdnů po důležitém povolení ze strany amerických úřadů oznámil svou dosud největší investici. A paradoxně za ní stojí člověk, se kterým se svérázný Musk příliš nemusí.
Dosud mohl Neuralink své mozkové implantáty, které promýšlí a vyvíjí už sedm let, testovat pouze na zvířatech. A byť kvůli tomu čelí federálnímu vyšetřování, jestli během pokusů při zavádění miniaturních přístrojů o velikosti mince do mozků neporušoval pravidla, americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) koncem letošního května povolil, že může technologii testovat na lidech.
To je pro firmu, za níž stojí šéf automobilky Tesla, vesmírné společnosti SpaceX a také sociální sítě X (dříve Twitter), zásadní milník k tomu, jak stále relativní novinku přiblížit ke komercializaci. A teď dostává navíc výraznou vzpruhu ve formě nové investice. Uzavřel totiž nové investiční kolo za 280 milionů dolarů, tedy více než šest miliard korun, které vedl Founders Found známého podnikatele Petera Thiela.
Podle informací z databáze Crunchbase má jít o dosud největší jednorázovou investici, kterou Neuralink dostal. Dohromady už měl startup od investorů získat více než 640 milionů dolarů, respektive přes čtrnáct miliard korun. Valuaci, za kterou byly prostředky získány, společnost oficiálně neuvedla, podle agentury Reuters byl ovšem Neuralink v červnu tohoto roku oceněn na zhruba pět miliard dolarů.